სოსო გიორგაძე ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის (WIPO) გენერალური ასამბლეის 66-ე სესიაზე იმყოფება
09 ივლისი 2025 წ.
საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის - „საქპატენტის“ თავმჯდომარე სოსო გიორგაძე და თავმჯდომარის მოადგილე ნინო ჩიქოვანი ჟენევაში ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის (WIPO), რიგით 66-ე გენერალურ ასამბლეაში მონაწილეობენ, რომელიც 8 ივლისს გაიხსნა.
ასამბლეა მისასალმებელი სიტყვით WIPO-ს გენერალურმა დირექტორმა დარენ ტანგმა გახსნა. ასამბლეის მონაწილეებს, სხვა გამომსვლელებთან ერთად, სიტყვით მიმართა საქპატენტის თავმჯდომარემ სოსო გიორგაძემ. თავის გამოსვლაში მან ისაუბრა „საქპატენტისა“ და WIPO-ს მჭიდრო თანამშრომლობაზე და იმ თვალსაჩინო მიღწევებზე, რომლებიც საქართველოში განხორციელდა ინტელექტუალური საკუთრების მიმართულებით WIPO-თან ნაყოფიერი თანამშრომლობის შედეგად. ამ მხრივ აღსანიშნავია საქართველოს შეერთება მარაკეშის ხელშეკრულებასთან და, ასევე, ადგილწარმოშობის დასახელებებისა და გეოგრაფიული აღნიშვნების შესახებ ლისაბონის შეთანხმების ჟენევის აქტთან, აგრეთვე, საქართველოში დაინერგა საერთაშორისო სამაგისტრო პროგრამა „ინტელექტუალური საკუთრება, ინოვაციები და მეწარმეობა“, რომელიც ხორციელდება საქპატენტის, WIPO-სა და ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტს (KIU) შორის გაფორმებული მემორანდუმის საფუძველზე და მას რეგიონში ანალოგი არ აქვს. საქპატენტის ხელმძღვანელმა, ასევე, აღნიშნა, რომ საქართველოში ეწყობა ულტრათანამედროვე ტექნოლოგიური ჰაბი, სადაც განთავსდება საქპატენტის სწავლებისა და გადამზადების ცენტრიც, რომელიც შეასრულებს სტრატეგიული მნიშვნელობის როლს საქართველოში ინოვაციური ეკოსისტემის განვითარების საქმეში. ასევე ითქვა, რომ საქპატენტში წარმატებით მიმდინარეობს უწყების მატერიალური დოკუმენტაციის დიგიტალიზაციის პროცესი და „საქმისწარმოების ელექტრონული სისტემის“ პროგრამული და ტექნიკური მოდერნიზაცია.
გენერალური ასამბლეა 18 ივლისამდე გაგრძელდება. მონაწილეები მოისმენენ ანგარიშებს საავტორო და მომიჯნავე უფლებების, ასევე პატენტების, სასაქონლო ნიშნების, სამრეწველო ნიმუშებისა და გეოგრაფიული აღნიშვნების მუდმივმოქმედი კომიტეტების საქმიანობის შესახებ.
გენერალური ასამბლეის ფარგლებში, ურთიერთობების გაღრმავებისა და ერთობლივ პროექტებზე მოლაპარაკებების წარმოების მიზნით დაგეგმილია საქპატენტის თავმჯდომარის შეხვედრები WIPO-ს გენერალურ დირექტორთან დარენ ტანგთან, ევროპის საპატენტო უწყების (EPO) პრეზიდენტთან ანტონიო კამპინოსთან და, ასევე, სხვადასხვა ქვეყნის ინტელექტუალური საკუთრების უწყებების ხელმძღვანელებთან.

Mr. Soso Giorgadze is Attending the 66th Series of Meetings of the Assemblies of Member States of the World Intellectual Property Organization (WIPO)
July 09, 2025
Mr. Soso Giorgadze, Chairman of the National Intellectual Property Center of Georgia – “Sakpatenti”, and Ms. Nino Chikovani, Deputy Chairperson, are participating in the 66th Series of Meetings of the Assemblies of Member States of the World Intellectual Property Organization (WIPO) in Geneva, which opened on July 8.
The Assemblies were opened with an address of Mr. Daren Tang. Director General of WIPO. Along with other speakers, Mr. Soso Giorgadze, Chairman of Sakpatenti, addressed the participants of the Assemblies. In his speech, he spoke about the close cooperation between Sakpatenti and WIPO and the significant achievements made in Georgia in the field of intellectual property as a result of fruitful cooperation with WIPO. In this regard, accession of Georgia to the Marrakesh Treaty and the Geneva Act of the Lisbon Agreement on Appellations of Origin and Geographical Indications is noteworthy. In addition, the International Master’s Program “Intellectual Property, Innovation and Entrepreneurship” has been introduced in Georgia, which is implemented on the basis of the Memorandum of Cooperation between Sakpatenti, WIPO and Kutaisi International University (KIU) and has no equivalent in the region. The Chairman of Sakpatenti also noted that an ultra-modern technological hub is being arranged in Georgia, where Sakpatenti Education and Training Cente will also be located, which will play a strategic role in the development of Georgia’s innovative ecosystem. It was also noted that the process of digitization of the material documentation of the Office and the software and technical updating of the “Electronic Business Management System” is being implemented successfully at Sakpatenti.
The General Assembly will continue until July 18. The participants will hear reports on the activities of the Standing Committee on Copyright and Related Rights (SCCR), the Standing Committee on the Law of Patents (SCP) and the Standing Committee on the Law of Trademarks, Industrial Designs and Geographical Indications (SCT).
Within the General Assembly, in order to deepen relations and carry out negotiations on joint projects, meetings of the Chairman of Sakpatenti are scheduled with Mr. Daren Tang, WIPO Director General, Mr. António Campinos, President of the European Patent Office (EPO), as well as the heads of intellectual property offices of various countries.