საქართველოსა და ტაჯიკეთის რესპუბლიკის ინტელექტუალური საკუთრების უწყებებს შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა
10 ივლისი 2025 წ.
ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის (WIPO) გენერალური ასამბლეის 66-ე სესიის ფარგლებში, საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის – „საქპატენტისა“ და ტაჯიკეთის რესპუბლიკის ეკონომიკური განვითარებისა და ვაჭრობის სამინისტროს სახელმწიფო დაწესებულების „პატენტებისა და ინფორმაციის ეროვნული ცენტრის“ ხელმძღვანელებს შორის შეხვედრა გაიმართა. საქართველოს მხრიდან შეხვედრას ესწრებოდნენ საქპატენტის თავმჯდომარე სოსო გიორგაძე და თავმჯდომარის მოადგილე ნინო ჩიქოვანი, ხოლო ტაჯიკეთის მხრიდან – „პატენტებისა და ინფორმაციის ეროვნული ცენტრის“ დირექტორის მოადგილე პარვიზ რაჯაბზოდა.
შეხვედრაზე მონაწილეებმა ისაუბრეს მხარეებს შორის თანამშრომლობის გაღრმავებაზე, რაც ხელს შეუწყობს ორი ქვეყნის ინტელექტუალური საკუთრების სისტემის გაძლიერებასა და განვითარებას. ამ მიზნით, ტაჯიკეთის მხარის ინიციატივით, წინასწარ შემუშავდა მემორანდუმი, რომელიც ოფიციალურად გაფორმდა ჟენევაში გამართულ შეხვედრაზე. დოკუმენტს ხელი მოაწერეს სოსო გიორგაძემ და პარვიზ რაჯაბზოდამ.
აღსანიშნავია, რომ ტაჯიკეთის რესპუბლიკის მთავრობამ მიიღო „ტაჯიკეთის რესპუბლიკის ინტელექტუალური განვითარების ეროვნული სტრატეგია 2030 წლამდე“, რომელიც გულისხმობს ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმების გაფორმებას იმ ქვეყნების საპატენტო უწყებებთან, რომლებმაც მიაღწიეს დიდ წარმატებას სამრეწველო საკუთრების ობიექტების რეგისტრაციასა და დაცვაში. ჟენევის შეხვედრის ფორმატში განხორციელებული მოლაპარაკებაც, რომელიც ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმის ხელმოწერით დასრულდა, განპირობებული იყო საქპატენტის მნიშვნელოვანი მიღწევებით სამრეწველო საკუთრების ობიექტების რეგისტრაციისა და დაცვის სფეროში.
მხარეებს შორის მჭიდრო თანამშრომლობას ხელს შეუწყობს მემორანდუმით გათვალისწინებული სამრეწველო საკუთრების სფეროში ინფორმაციის გაცვლა, პრაქტიკისა და გამოცდილების გაზიარება, სამუშაო შეხვედრები და სხვა ერთობლივი საგანმანათლებლო ღონისძიებები სამრეწველო საკუთრების როლის შესახებ ქვეყნების ეკონომიკის განვითარებაში.

A Memorandum of Cooperation was Signed between the Intellectual Property Offices of Georgia and the Republic of Tajikistan
July 10, 2025
Within the 66th Series of Meetings of the Assemblies of Member States of the World Intellectual Property Organization (WIPO), a meeting was held between the heads of the National Intellectual Property Center of Georgia – “Sakpatenti” and the State Institution “National Center for Patents and Information” of the Ministry of Economic Development and Trade of the Republic of Tajikistan. On the Georgian side, the meeting was attended by Mr. Soso Giorgadze, Chairman of Sakpatenti, and Ms. Nino Chikovani, Deputy Chairperson, and on the side of the Republic of Tajikistan – by Mr. Parviz Rajabzoda, Deputy Director of the “National Center for Patents and Information”.
During the meeting, the participants discussed deepening of cooperation between the parties, which will facilitate strengthening and development of the intellectual property systems of the two countries. For this purpose, on the initiative of the Tajikistan side, a memorandum was drafted in advance, which was officially signed at the meeting in Geneva. The document was signed by Mr. Soso Giorgadze and Mr. Parviz Rajabzoda.
It is noteworthy that the Government of the Republic of Tajikistan has adopted the “National Strategy on development of the Intellectual Property of the Republic of Tajikistan for the period up 2030”, which includes signing memorandums of cooperation with the patent offices of the countries which have achieved great success in the registration and protection of industrial property subject-matters. The negotiations carried out in the format of the Geneva meeting, which ended with the signing of the Memorandum of Cooperation, was conditioned by significant achievements of Sakpatenti in the field of registration and protection of industrial property subject-matters.
The close cooperation between the parties will be promoted by the exchange of information in the industrial property field, sharing of practices and experience, workshops and other joint educational activities on the role of industrial property in the development of the countries’ economies.