საქპატენტში, ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს ჩართულობით, Universal Music Group-სა და IPOA-ს წარმომადგენლებს შორის მოლაპარაკებები გაიმართა
17 ივლისი 2025 წ.
საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის – „საქპატენტის“ სათავო ოფისში საქპატენტს, ინტელექტუალური საკუთრების მფლობელთა ასოციაციას (IPOA), საქართველოში ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს წარმომადგენლებსა და ხმის ჩამწერი კომპანიის Universal Music Group-ის ვიცე-პრეზიდენტ რობერტ ბარუხს შორის შეხვედრა გაიმართა.
აღსანიშნავია, რომ Universal Music Group მსოფლიოს მუსიკალურ ინდუსტრიაში ერთ-ერთი წამყვანი ხმის ჩამწერი კომპანიაა, რომლის შტაბ-ბინა მდებარეობს ნიდერლანდების სამეფოში, კერძოდ, ქალაქ ჰილვერსუმში. კომპანია წლების მანძილზე თანამშრომლობს მსოფლიოს უმეტეს ქვეყანასთან, მათ შორის, საქართველოსთან. „ინტელექტუალური საკუთრების მფლობელთა ასოციაცია“ (IPOA) კი ქონებრივი უფლებების კოლექტიურ საფუძველზე მმართველი ერთადერთი აკრედიტებული ორგანიზაციაა საქართველოში. შესაბამისად, საავტორო და მომიჯნავე უფლებების დაცვის კუთხით, ამ ორგანიზაციებს შორის თანამშრომლობა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია.
შეხვედრაზე მხარეებმა განიხილეს Universal Music Group-სა და საქართველოში 2024 წლამდე მოქმედი ქონებრივი უფლებების მმართველ ორგანიზაცია „საქართველოს საავტორო უფლებების ასოციაციას“ (GCA) შორის არსებული გამოწვევები. საქპატენტისა და ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს მხარდაჭერით, მხარეები შეთანხმდნენ სამომავლო სამოქმედო გეგმაზე, მათ შორის, საჭირო დოკუმენტაციისა და ინფორმაციის გაცვლაზე. ამავდროულად, რობერტ ბარუხმა გამოხატა მზადყოფნა დახმარება გაუწიოს IPOA-ს საერთაშორისო ფოტოგრაფიული ინდუსტრიის ფედერაციასთან (IFPI) კომუნიკაციაში. თავის მხრივ, ქართულმა ორგანიზაციამ წარმოადგინა წინადადებები და ორმხრივი ნაბიჯები წარსულში მოქმედი ორგანიზაციის მუშაობის შედეგად წარმოშობილი გამოწვევების საპასუხოდ და მომავალში სამართლიანობასა და ნდობაზე დაფუძნებული ურთიერთობის დასამყარებლად.
შეხვედრის მიმდინარეობისას საქპატენტის თავმჯდომარის მოადგილემ თიკა ნებიერიძემ სტუმრებს საქპატენტის საქმიანობა და უკანასკნელ წლებში განხორციელებული რეფორმები გააცნო, მათ შორის, „საავტორო და მომიჯნავე უფლებების შესახებ“ საქართველოს კანონში განხორციელებული მნიშვნელოვანი ცვლილები, რის საფუძველზეც ევროპარლამენტისა და ევროპის საბჭოს შესაბამისი დირექტივების გათვალისწინებით, თვისობრივად გადაიხედა და საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკის შესაბამისად დარეგულირდა ქონებრივი უფლებების კოლექტიურ საფუძველზე მართვის საკითხები. თავის მხრივ, რობერტ ბარუხმა წარმოადგინა ინფორმაცია Universal Music Group-ის საქმიანობის შესახებ და მადლობა გადაუხადა საქპატენტს შეხვედრის ორგანიზებისათვის.

Negotiations between representatives of Universal Music Group and IPOA took place at Sakpatenti with the involvement of the Embassy of the Kingdom of the Netherlands
July 17, 2025
A meeting was held at the headquarters of the National Intellectual Property Center of Georgia – Sakpatenti, between representatives of Sakpatenti, the Intellectual Property Owners Association (IPOA), the Embassy of the Kingdom of the Netherlands, and Mr. Robbert Baruch, Vice President of the voice recording company “Universal Music Group”.
It is noteworthy that Universal Music Group is one of the leading voice recording company in the world music industry with the headquarter in Hilversum, in the Kingdom of the Netherlands. Over the years, the company has cooperated with most countries worldwide, including Georgia. The Intellectual Property Owners Association (IPOA) is the only accredited collective management organization of economic rights in Georgia. Therefore, in terms of protection of copyrights and the related rights, cooperation between these organizations is especially important.
At the meeting, the parties discussed the challenges between Universal Music Group and the Georgian Copyright Association (GCA) the collective management organization of economic rights operating in Georgia until 2024. With the support of Sakpatenti and the Embassy of the Kingdom of the Netherlands, the parties agreed on the future action plan, including the exchange of necessary documentation and information. At the same time, Mr. Baruch expressed his readiness to assist IPOA in communicating with the International Federation of the Photographic Industry (IFPI). In turn, the Georgian Organization presented its proposals and bilateral steps to respond to the challenges arising from the work of the organization operating in the past and to establish fairness and trust based relationship in future.
During the meeting, Ms. Tika Nebieridze, Deputy Chairperson of Sakpatenti, introduced the guests to Sakpatenti’s activities and the reforms implemented in recent years, including significant amendments to the Law of Georgia on Copyright and Related Rights, based on which and by taking into account the relevant directives of the European Parliament and the Council of Europe, the issues of collective management of economic rights were substantively revised and regulated in accordance with the best international practices. In turn. Mr. Baruch presented information about the activities of Universal Music Group and expressed his appreciation towards Sakpatenti for organizing the meeting.