უნარების წახალისების მიზნით, ევროპის საპატენტო უწყებამ (EPO) 2006 წელს დააწესა ევროპის
ევროპის გამომგონებელთა დაჯილდოება გაიმართება 2026 წელს, ბერლინში. მასში მონაწილეობის მიღებას შეძლებენ გამომგონებლები მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნიდან, რომლებიც ფლობენ ევროპულ პატენტს და ეწევიან მის კომერციალიზაციას ევროპაში. ცერემონიაზე დასახელდებიან ფინალისტები და გამარჯვებულები სხვადასხვა კატეგორიაში, როგორებიცაა: მრეწველობა, კვლევა, EPO-ს არაწევრი ქვეყანა, მცირე და საშუალო მეწარმეობა, ცხოვრებისეული მიღწევა და საზოგადოების რჩეული.
ევროპის გამომგონებელთა ჯილდოს მფლობელები მიიღებენ გერმანელი დიზაინერის მირიამ ირლემის მიერ შექმნილ იალქნის ფორმის შთამბეჭდავ თასებს - მარადიული ძიების სიმბოლოს, იმის აღსანიშნავად, თუ როგორ შეუძლია საგამომგონებლო იდეებს კაცობრიობის ამოუცნობ ნაპირებზე გადაყვანა.
აღსანიშნავია, რომ 2022 წელს EPO-მ კონკურსზე, ასევე, დააწესა ახალგაზრდა გამომგონებლების დაჯილდოების ნომინაციაც, რომელიც შემდგომ დამოუკიდებელ კონკურსად ჩამოყალიბდა. ამ ღონისძიების ფორმატში 30 წლამდე ინოვატორებს ან ახალგაზრდა ინოვატორთა ჯგუფს ეძლევა შესაძლებლობა მათ მიერ შექმნილი ტექნოლოგიური ინოვაცია გააცნონ ფართო აუდიტორიას. მომდევნო კონკურსის ჩატარება 2027 წელს იგეგმება.

European Inventor Award 2026
In order to encourage inventive and innovative skills European Patent Office (EPO) established European Inventor Award in 2006, which has gained the annual character. The main purpose of the award is to support inventors, who transform creative ideas into innovative products that address to the demands and challenges of our time.
In 2026 The European Inventor Award ceremony will be held in Berlin. The inventors from around the world who hold the European Patent and commercialize it in Europe are eligible to participate. The finalists and winners in several categories, such as industry, research, Non-EPO countries, Small and Medium enterprises, lifetime achievement, popular prize, will be announced at the ceremony.
European Inventor Award winners will receive striking trophies in the shape of sail created by the German designer Miriam Irle- the lasting symbol celebrating how inventive ideas can drive humankind to unreached shores.
It should be noted, that in 2022 the EPO established the Young Inventors Prize as a part of the Award, that soon transformed into a stand-alone-event. Within the format of this event the innovators or a group of innovators under the age of 30 have the opportunity to present their technological innovations to a wide audience. The next competition is planned for 2027.
The deadline for submitting candidates for the European Inventor Award is September 30, 2025.
For the detailed information about the competition, please see the following link:https://www.epo.org/en/news-events/european-inventor-award/nominations