უნიკალური შანსი Game დეველოპერებისთვის – საერთაშორისო კონკურსი Next Great IP Game Jam იწყება
ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციამ (WIPO) და Global Game Jam-მა (GGJ) ერთობლივი საერთაშორისო ინიციატივა – Next Great IP Game Jam დააანონსეს.
კონკურსი გაიმართება ვირტუალურ ფორმატში, მიმდინარე წლის 9–27 ოქტომბერს. მასში მონაწილეობის მიღების შესაძლებლობა ექნებათ 15-დან 35 წლამდე ასაკის ვიდეოთამაშების პროგრამისტებს. ინიციატივის მიზანია ხელი შეუწყოს ახალგაზრდებში ინტელექტუალური საკუთრების დაცვის მნიშვნელობის გააზრებასა და მის პრაქტიკულ გამოყენებას შემოქმედებით საქმიანობაში.
Jam-ის მონაწილეები იმუშავებენ ისეთი ვიდეოთამაშების შექმნაზე, რომელთაც ექნებათ ფრენჩაიზის პოტენციალი. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმობა პერსონაჟების განვითარებას, ბრენდინგსა და ე.წ. მერჩენდაიზინგის შესაძლებლობებს.
პროექტის ფარგლებში დაგეგმილია სპეციალური სასწავლო სესიები და მენტორული შეხვედრები მსოფლიოს სხვადასხვა კუთხის ექსპერტებთან, სადაც მონაწილეები მიიღებენ ინფორმაციას იმის შესახებ, თუ როგორ შეიძლება საავტორო უფლებების, სასაქონლო ნიშნების, პატენტების, დიზაინისა და სავაჭრო საიდუმლოებების გამოყენებით დაიცვან საკუთარი ნამუშევრები.
თითოეული რეგიონის საუკეთესო თამაში 2025 წლის ნოემბერში გამოვლინდება. ინდუსტრიის წამყვანი სპეციალისტები გამარჯვებულებს პირადად გაუზიარებენ საკუთარ გამოცდილებას, მათ შესაძლებლობა ექნებათ თავიანთი ნამუშევრები საერთაშორისო დონეზე წარმოაჩინონ და გააფართოონ პროფესიული ქსელები.
ინიციატივა ახალგაზრდებს საშუალებას აძლევს არა მხოლოდ გაიაზრონ ინტელექტუალური საკუთრების მნიშვნელობა, არამედ შეიძინონ პრაქტიკული ცოდნა და უნარები, რომლებიც მათ იდეებს რეალურ ბიზნეს შესაძლებლობებად გარდაქმნის.

Unique Chance for Game Developers – International Competition the Next Great IP Game Jam is Launched
October 09, 2025
The World Intellectual Property Organization (WIPO) and the Global Game Jam (GGJ) have launched a joint international initiative - the Next Great IP Game Jam.
The jam will be held in virtual format on October 9-27 of the current year. The project challenges videogame developers between the ages of 15 and 35. The initiative is aimed to raise awareness among the youth about the importance of intellectual property protection and its practical use in the creative process.
Jammers will work on designing videogames having franchise potential. Special focus will be on developing characters, branding, and merchandising opportunities.
Within the project, tailored knowledge sessions and mentorship are planned, led by experts from around the world, during which participants will learn how copyright, trademarks, patents, designs and trade secrets can protect their creations.
The best games from each region will be revealed in November, 2025. Industry leaders will personally share experience with winners who will receive an opportunity to showcase their work on the international level and build their professional networks.
The initiative enables the youth not only to understand the importance of intellectual property but also to gain practical knowledge and skills which can transform their ideas into a real business opportunity.