საქპატენტმა ინტელექტუალური საკუთრების (IP) ექსპერტთა პროფესიული დღე KIU-ს სტუდენტებთან ერთად აღნიშნა
11 ნოემბერი 2025 წ.
11 ნოემბერს, ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის (WIPO) ინიციატივით, ინტელექტუალური საკუთრების (IP) ექსპერტთა პროფესიული დღე აღინიშნა. საქპატენტი შეუერთდა WIPO-ს მოწოდებას და ჩაერთო WIPO-ს განვითარებისა და ინტელექტუალური საკუთრების კომიტეტის (CDIP) ფარგლებში საუდის არაბეთის მიერ ინიციირებულ პროექტში „ინტელექტუალური საკუთრების (IP) ექსპერტების გაძლიერება და აღნიშვნა“.
ინტელექტუალური საკუთრების ექსპერტთა პროფესიული დღის მიზანია ინტელექტუალური საკუთრების სფეროს სპეციალისტების საქმიანობის წარმოჩენა, მათი როლის განსაზღვრა და ყოველდღიური შრომის დაფასება. ადგილობრივ დონეზე ეს დღე პირველად აღინიშნა. ღონისძიების ფარგლებში საქპატენტის თანამშრომლები ეწვივნენ ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტს (KIU), სადაც WIPO-ს, საქპატენტისა და KIU-ს ერთობლივი სამაგისტრო პროგრამის „ინტელექტუალური საკუთრება, ინოვაციები და მეწარმეობა“ მაგისტრანტებთან და, ასევე, სხვა სტუდენტებთან საინფორმაციო და შემეცნებითი ხასიათის შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრაზე, რომელიც მისასალმებელი სიტყვით ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის კანცლერმა ლევან კოპალიანმა გახსნა, KIU-ს სტუდენტები გაეცნენ საქპატენტის ექსპერტების საქმიანობას, მათი მუშაობის სპეციფიკას, კერძოდ, ინტელექტუალური საკუთრების დაცვის მექანიზმებსა და სამართლებრივ პროცედურებს.
ინტელექტუალური საკუთრების (IP) ექსპერტები მუშაობენ ინტელექტუალური საკუთრების უწყებებში, სადაც ისინი განიხილავენ პატენტის, დიზაინის, სასაქონლო ნიშნისა და გეოგრაფიული აღნიშვნის განაცხადებს. მათი ამოცანაა განსაზღვრონ, აკმაყოფილებს, თუ არა თითოეული განაცხადი სამართლებრივ მოთხოვნებს შესაბამისი დაცვის მისაღებად. დღევანდელ შეხვედრაზე საქპატენტის თანამშრომლებმა განიხილეს ამოცანები, რომლებიც მნიშვნელოვანია ინტელექტუალური საკუთრების სისტემის მდგრადი განვითარებისთვის. ყურადღება გამახვილდა, ასევე, ინტელექტუალური საკუთრების ექსპერტის პროფესიულ მნიშვნელობაზე.
ღონისძიების ფარგლებში, გამოგონებისა და ახალი ჯიშების დეპარტამენტის უფროსმა მერი მაჭარაშვილმა წარადგინა პრეზენტაცია საპატენტო სისტემის შესახებ, ასევე, გამოგონების, სასარგებლო მოდელებისა და ახალი ჯიშების დაცვის პროცესში საპატენტო ექსპერტების როლის მნიშვნელობაზე. იურიდიული დეპარტამენტის უფროსმა ანუკი ობოლაძემ მიმოიხილა სასაქონლო ნიშნების, გეოგრაფიული აღნიშვნებისა და დიზაინის დაცვის მექანიზმები, ასევე, საავტორო უფლებებით დაცული ნაწარმოებების დეპონირების პროცედურა და ყურადღება გაამახვილა ამ მიმართულებებით საქართველოში განხორციელებულ საკანონმდებლო ცვლილებებზე, რომლებიც ჰარმონიზებულია საერთაშორისო სამართლებრივ სტანდარტებთან. ასევე, მან ისაუბრა ექსპერტების განსაკუთრებულ როლზე საქპატენტის საქმიანობაში.
შეხვედრის დასასრულს საქპატენტის ინტელექტუალური საკუთრების სწავლებისა და გადამზადების ცენტრის უფროსმა ლალი ამირანაშვილმა სტუდენტებს მიაწოდა ინფორმაცია ინტელექტუალური საკუთრების სფეროში კარიერული განვითარების შესაძლებლობებზე და კვალიფიკაციის ამაღლების პროგრამებზე, ასევე, WIPO-ს სპეციალიზებულ კურსებზე, მათ შორის, საქპატენტისა და WIPO-ს აკადემიის დისტანციური სწავლების „ინტელექტუალური საკუთრების ზოგადი კურსის“ (DL101GE) შესახებ, რომელიც ხელმისაწვდომია ქართულ ენაზე, სრულიად უფასოა და მოიცავს როგორც საერთაშორისო, ასევე საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების კანონმდებლობას.
შეხვედრა კითხვა-პასუხის რეჟიმში წარიმართა, რამაც მონაწილეებს შესაძლებლობა მისცა მათთვის საინტერესო საკითხებზე ამომწურავი ინფორმაცია მიეღოთ.
ინტელექტუალური საკუთრების ექსპერტთა პროფესიული დღის აღნიშვნა კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი აქტივობაა, რომელიც გამოხატავს WIPO-ს გლობალური კამპანიის მხარდაჭერას, რაც, თავის მხრივ, ხელს უწყობს სფეროს პოპულარიზაციასა და პროფესიული სტანდარტების განმტკიცებას.

On November 11, the Professional Day of Intellectual Property (IP) Examiners was celebrated at the initiative of the World Intellectual Property Organization (WIPO). Sakpatenti joined WIPO’s initiative and participated in the project “Celebrating and Empowering IP Examiners”, initiated by Saudi Arabia within the framework of WIPO’s Committee on Development and Intellectual Property (CDIP).
The goal of the IP Examiners’ Professional Day is to highlight the work of professionals in the field of intellectual property, identify their role and recognize their daily efforts. Locally, this day was celebrated for the first time. As part of the event, representatives of Sakpatenti visited Kutaisi International University (KIU), where they held an informative and educational meeting for the students of the joint WIPO – Sakpatenti - KIU master’s program “Intellectual Property, Innovation, and Entrepreneurship,” as well as for the students from other faculties. At the meeting, that was opened by Mr. Levan Kopaliani, Kutaisi International University Chancellor with a welcoming speech, the KIU students were introduced to the work of Sakpatenti’s examiners and the specifics of their activities, particularly mechanisms and legal procedures for protecting intellectual property.
IP examiners work in intellectual property offices, where they expertize applications for patents, designs, trademarks, and geographical indications. Their task is to determine whether each application meets the legal requirements for the corresponding type of protection. During the meeting, Sakpatenti representatives discussed the key tasks that are crucial for the sustainable development of the IP system. The special attention was paid to the professional importance of IP examiners.
As part of the event, Ms. Meri Macharashvili, Head of the Department of Inventions and New Varieties and Breeds, delivered a presentation on the patent system and the role of patent examiners in the protection processes for inventions, utility models, and new varieties and breeds. Ms. Anuki Oboladze, Head of the Legal Department, reviewed the mechanisms for protecting trademarks, geographical indications, and designs, as well as the procedure for depositing of works protected by copyright. She also emphasized legislative changes implemented in Georgia in these areas, which have been harmonized with international legal standards. In addition, she spoke about the vital role of examiners in Sakpatenti’s overall activities.
At the conclusion of the meeting, Ms. Lali Amiranashvili, Head of Sakpatenti’s IP Education and Training Center, informed students about career development opportunities and qualification enhancement programs in the field of intellectual property. She also presented information about WIPO’s specialized courses, including the Sakpatenti and WIPO Academy’s joint distance learning course “General Course on Intellectual Property” (DL101GE), which is available in Georgian, completely free of charge, and covers both international and Georgian IP legislation.
The meeting was conducted in a Q&A format, allowing participants to receive detailed answers to topics of their interest.
The celebration of IP Examiners’ Professional Day represents another important activity supporting WIPO’s global campaign, which, in turn, contributes to promoting the field and strengthening professional standards.