საქპატენტი საავტორო და მომიჯნავე უფლებების მუდმივმოქმედი კომიტეტის (SCCR) 47-ე სესიაში მონაწილეობს
შვეიცარიაში, ქალაქ ჟენევაში ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის (WIPO) საავტორო და მომიჯნავე უფლებების მუდმივმოქმედი კომიტეტის (Standing Committee on Copyright and Related Rights – SCCR) რიგით 47-ე სესია მიმდინარეობს.
კომიტეტზე საქართველო წარადგინა ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის – „საქპატენტის“ იურიდიული დეპარტამენტის უფროსმა ანუკი ობოლაძემ. მან აღნიშნა, რომ საქპატენტის მონაწილეობა SCCR-ის მუშაობაში მნიშვნელოვანია საქართველოსთვის, როგორც საავტორო და მომიჯნავე უფლებების დაცვის საერთაშორისო სისტემაში ინტეგრაციის, ისე ეროვნული კანონმდებლობის შემდგომი განვითარებისა და ჰარმონიზაციის თვალსაზრისით. კომიტეტის სესიებზე განხილული საკითხები და მიღებული რეკომენდაციები კი წარმოადგენს მნიშვნელოვან საფუძველს ინტელექტუალური საკუთრების სფეროში როგორც გლობალური, ისე ეროვნული პოლიტიკის დაგეგმვისა და განხორციელებისათვის.
მიმდინარე სესიის დღის წესრიგი მოიცავს შემდეგ თემებს: სამაუწყებლო ორგანიზაციების დაცვა, აგრეთვე, შეზღუდვები და გამონაკლისები ბიბლიოთეკებისა და არქივებისათვის, განათლებისა და სამეცნიერო კვლევის დაწესებულებებისა და სხვა შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებისთვის.
აღსანიშნავია, რომ გასული წლის დეკემბერში საქართველო შეემატა მარაკეშის ხელშეკრულების მონაწილე ქვეყნების სიას, რომელიც 98 ქვეყანას აერთიანებს და ითვალისწინებს კონკრეტულ საშუალებებს, ადგენს გამონაკლისებს საავტორო და მომიჯნავე უფლებებიდან ექსკლუზიურად კითხვის უნარის დარღვევის მქონე ადამიანებისათვის, ხელს უწყობს მათთვის ადაპტირებული მასალების შექმნასა და საერთაშორისო გავრცელებას მნიშვნელოვანი ფინანსური რესურსების გაღების გარეშე. ასევე, საქართველოს პარლამენტმა მეორე მოსმენით უკვე განიხილა საქპატენტის ავტორობით მომზადებული საქართველოს კანონის „საავტორო და მომიჯნავე უფლებების შესახებ“ ცვლილებების პროექტი, რომლის მიზანია ინტერნეტსივრცეში საავტორო უფლებების დაცვის მექანიზმების გაძლიერება და საერთაშორისო სტანდარტებთან დაახლოება.
სესიაში მონაწილეობა საქართველოს საშუალებას აძლევს არა მხოლოდ გაეცნოს მიმდინარე დისკუსიებს, არამედ უშუალოდ იყოს ჩართული საავტორო და მომიჯნავე უფლებების საერთაშორისო დღის წესრიგის ფორმირებაში. WIPO-ს ფორმატში დაგეგმილი დებატები და შეთანხმებები სამომავლოდ დადებითად აისახება როგორც საქართველოს კანონმდებლობის შემდგომ დახვეწაზე, ისე ინტელექტუალური საკუთრების სფეროში ყველა დაინტერესებული მხარის – ავტორების, მომიჯნავე უფლებების სუბიექტებისა და მომხმარებლების პრაქტიკაზე.
WIPO რეგულარულად ატარებს SCCR-ის სესიებს, რომელთა მიზანია საავტორო და მომიჯნავე უფლებების სფეროში არსებული გამოწვევებისა და სიახლეების განხილვა, საერთაშორისო სტანდარტების განვითარება და პოლიტიკის შემდგომი ჰარმონიზაცია. საავტორო და მომიჯნავე უფლებების მუდმივმოქმედი კომიტეტი შეიქმნა 1998 წელს WIPO-ს წევრი სახელმწიფოების ასამბლეების გადაწყვეტილებით, ექსპერტთა არსებული კომიტეტების ფუნქციების გადასაცემად და ინსტიტუციურად გასაძლიერებლად. კომიტეტის მანდატი გულისხმობს აღნიშნულ სფეროში ახალი საკითხების განხილვას, რათა WIPO-ს საქმიანობა საავტორო და მომიჯნავე უფლებების დაცვის საერთაშორისო სისტემის განვითარების მიმართულებით იყოს უკეთ ჰარმონიზებული, საფუძვლიანად მომზადებული და უფრო მეტად გამჭვირვალე.

Sakpatenti Participates in the 47th Session of the Standing Committee on Copyright and Related Rights (SCCR)
December 02, 2025
The 47th session of the Standing Committee on Copyright and Related Rights (SCCR) of the World Intellectual Property Organization (WIPO) is currently taking place in Geneva, Switzerland.
Georgia is represented at the Committee by Ms. Anuki Oboladze, Head of the Legal Department of the National Intellectual Property Center of Georgia – Sakpatenti. She emphasized that Sakpatenti’s participation in the work of the SCCR is important for Georgia in terms of integration into the international system of copyright and related rights protection, as well as for the further development and harmonization of national legislation. The issues discussed during the Committee sessions and the adopted recommendations form a solid basis for planning and implementing both global and national policies in the field of intellectual property.
The agenda of the current session covers the following topics: protection of broadcasting organizations; limitations and exceptions for libraries and archives; limitations and exceptions for educational and research institutions and for persons with other disabilities.
It is noteworthy that last December Georgia joined the list of States Parties to the Marrakesh Treaty, which unites 98 countries and provides specific measures that establish a set of limitations and exceptions to copyright and related rights exclusively for persons with print disabilities. The Treaty facilitates the creation of specially adapted materials and their international exchange without substantial financial burdens. In addition, the Parliament of Georgia has already completed the second reading of the draft amendments to the Law of Georgia “On Copyright and Related Rights,” prepared by Sakpatenti, aiming to strengthen mechanisms for online copyright protection and to bring national legislation closer to international standards.
Participation in the session enables Georgia not only to become acquainted with the ongoing discussions but also to be directly involved in shaping the international agenda on copyright and related rights. The debates and agreements planned within the WIPO framework will have a positive impact on the further improvement of Georgian legislation, as well as on the practices of all stakeholders in the field of intellectual property—authors, related rights holders, and users.
WIPO regularly holds SCCR sessions to discuss ongoing challenges and developments in the field of copyright and related rights, to further develop international standards, and to harmonize related policies. The SCCR was established in 1998 by a decision of the WIPO Assemblies to take over the functions of existing committees of experts and to strengthen institutional coordination.
The Committee was given the mandate to consider emerging issues in this field, so that WIPO activities directed at developing the international system for protecting copyright and related rights to be better harmonized, more thoroughly prepared and more transparent.