საქპატენტის ტერიტორიაზე გამწვანების აქცია გაიმართა
საქპატენტის მცხეთის სათავო ოფისის მიმდებარე ტერიტორიის გამწვანება და ეკოსისტემაზე ზრუნვა უკვე ტრადიციად იქცა. ეზოს მწვანე სივრცის განახლებისა და თანამშრომლებისთვის ჯანსაღი გარემოს შექმნის მიზნით, საქპატენტის შენობის მიმდებარე ტერიტორიას არაერთი ახალი დეკორატიული მცენარე და სხვადასხვა სახის მარადმწვანე ნერგი შეემატა.
გამწავნების აქციაში მონაწილეობა საქპატენტის თავმჯდომარემ სოსო გიორგაძემ და მცხეთის მუნიციპალიტეტის მერმა, გოგი აბუაშვილმა ერთობლივად მიიღეს. ღონისძიების ფარგლებში დაირგო: მწვანე გაშლილი კვიპაროსი, წითელი და მწვანე ნეკერჩხალი, ჯუჯა ვერცხლისფერი ნაძვი, ხვიარა ვარდი, ასევე, მწვანე პირამიდული და არიზონის კვიპაროსები.
უწყების ტერიტორიაზე 2 წლის განმავლობაში ჯამში 200-მდე ყვავილოვანი და სხვა მარადმწვანე ხე მცენარეა დარგული, მათ შორისაა: ირმის რქა, ტუია ბრაბანტი, ჯუჯა ფიჭვი, ტუია რეინგოლდი, ლოროპეტალუმი, დეკორატიული შინდი, სირიული ვარდი, სურო, ცრუჟასმინი, ტუია (ბურთისებრი), ტუია გოლდენ გლობი, ცინერარია.
საქპატენტი მომავალშიც გააგრძელებს ოფისის მიმდებარე ტერიტორიის მწვანე სივრცის კიდევ უფრო მეტად გაუმჯობესებასა და გარემოზე ზრუნვას.

A Greening Campaign was Held on the Sakpatenti Territory
Greening on the surrounding territory of the Sakpatenti Head Office in Mtskheta and caring for the ecosystem have already become a tradition. In order to renew the green spaces within Sakpatenti yard and create a healthy environment for staff members, a number of new decorative plants and various types of evergreen seedlings have been added to the territory around the Sakpatenti building.
Mr. Soso Giorgadze, Chairperson of Sakpatenti, and Mr. Gogi Abuashvili, Mayor of Mtskheta Municipality, jointly participated in the greening campaign. During the event, the following species were planted: Cupressus sempervirens var. horizontalis, Red and Green Maple, Picea pungens Glauca, Climbing Rose, as well as Cupressus sempervirens “Pyramidalis” and Cupressus arizonica.
Over the past two years, in total, up to 200 flowering and other evergreen trees have been planted on the territory of the office grounds, including: Lagerstroemia indica, Thuja occidentalis “Brabant”, Pinus mugo pumilio, Thuja Rheingold, Loropetalum, Cornus kousa, Hibiscus, Hedera helix, Philadélphus, Thuja occidentalis “Globosa”, Thuja Golden Globe, Cineraria.
Sakpatenti remains committed to further enhancing the green spaces surrounding its office and taking care of the environment.