WIPO-ს წარმომადგენელმა საქპატენტის სასწავლო ცენტრის სარემონტო სამუშაოები დაათვალიერა
ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის (WIPO) აკადემიის აკადემიური ინსტიტუტებისა და აღმასრულებელი პროგრამების ხელმძღვანელმა ვიქტორ ოვადემ ქუთაისში საქპატენტის სწავლებისა და გადამზადების ცენტრის სარემონტო სამუშაოები დაათვალიერა. საქპატენტის თავმჯდომარის მოადგილემ ნინო ჩიქოვანმა სტუმარს სასწავლო ცენტრის გადატანასთან დაკავშირებული სამუშაოების დეტალები გააცნო.
საქპატენტის სასწავლო ცენტრი განთავსდება ქუთაისში, პარლამენტის ყოფილ შენობაში, იქ სადაც, პრემიერ-მინისტრის ინიციატივით, თანამედროვე ტექნოლოგიური ჰაბის მოწყობა მიმდინარეობს. პროექტის დასრულების შემდგომ, სასწავლო ცენტრი გააერთიანებს ინტელექტუალური საკუთრების სფეროში ცოდნის გავრცელებასთან დაკავშირებულ ყველა მიმართულებას და აღიჭურვება თანამედროვე, ინოვაციური ტექნოლოგიებით.
საქპატენტის სასწავლო ცენტრი 2015 წელს დაფუძნდა საქართველოს მთავრობასა და WIPO-ს შორის გაფორმებული მემორანდუმის საფუძველზე. ცენტრმა, WIPO-ს აკადემიისა და საერთაშორისო პარტნიორების მხარდაჭერით, ჩამოაყალიბა ინტელექტუალური საკუთრების განათლების მრავალდონიანი სისტემა, რომელიც მოიცავს გეოგრაფიული აღნიშვნების საერთაშორისო კურსს, ინტელექტუალური საკუთრების საზაფხულო სკოლას, ზოგად ონლაინ კურს DL101GE-სა და სხვა თემატურ ტრენინგებს. სასწავლო აქტივობების წლიური რაოდენობა 30-40-ს აღწევს და ასეულობით მონაწილეს აერთიანებს. სასწავლო ცენტრის ქუთაისში გადატანა სტრატეგიული მნიშვნელობის გადაწყვეტილებაა, რადგან ახალი ინფრასტრუქტურა უზრუნველყოფს ერთ სივრცეში სწავლების, კვლევისა და ღონისძიებების სრულ ციკლს.
WIPO-ს აკადემიის წარმომადგენელი ვიქტორ ოვადე, ვიზიტის ფარგლებში, უკვე ეწვია ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტს (KIU), სადაც, საქპატენტის თავმჯდომარე სოსო გიორგაძესთან და KIU-ს რექტორის მოვალეობის შემსრულებელ ვახტანგ ცაგარელთან ერთად, განიხილა ერთობლივი სამაგისტრო პროგრამის – „ინტელექტუალური საკუთრება, ინოვაციები და მეწარმეობა“ – მიმდინარეობა და მისი შემდგომი განვითარების სტრატეგიები.
ერთობლივი საერთაშორისო სამაგისტრო პროგრამა და თანამედროვე ტექნოლოგიებით აღჭურვილი ახალი სასწავლო ცენტრი, არსებითად, გააძლიერებს საქართველოს ინოვაციურ ეკოსისტემას და განამტკიცებს ქვეყნის პოზიციონირებას რეგიონული საგანმანათლებლო და კვლევით ჰაბად ჩამოყალიბების მიმართულებით.

Representative from the WIPO Academy Visits the Renovation of the Sakpatenti Training Center in Kutaisi
December 12, 2025
Mr. Victor Owade, Counsellor, Academic Institutions and Executive Program, World Intellectual Property (WIPO) Academy, visited the site to review the ongoing renovation of the Sakpatenti IP Education and Training Center in Kutaisi. Ms. Nino Chikovani, Deputy Chairperson of Sakpatenti, introduced to the visitor the details of the works related to the relocation of the Training Center.
The Sakpatenti Training Center will be located in Kutaisi, in the former Parliament building, where, on the initiative of the Prime Minister of Georgia, a modern technological hub is being arranged. After completion of the project, the Training Center will consolidate all areas related to the dissemination of knowledge in the intellectual property field and will be equipped with modern, innovative technologies.
The Sakpatenti Training Center was established in 2015 on the basis of a Memorandum signed between the Government of Georgia and WIPO. With the support of the WIPO Academy and international partners, the Center has developed a multi-level intellectual property education system, which includes the International Program on Geographical Indications, the Intellectual Property Summer School, the distance learning course General Course on Intellectual Property (DL101GE), and other thematic trainings. Each year, the Center delivers 30–40 training activities, bringing together hundreds of participants. The relocation of the Training Center to Kutaisi is a decision of strategic importance, as the new infrastructure will provide a full cycle of training, research, and events in a single area.
As part of his programme, the WIPO Academy representative, Mr. Victor Owade, also carried out engagements in Kutaisi, where, together with the Chairman of Sakpatenti, Mr. Soso Giorgadze, and the Acting Rector of KIU, Mr. Vakhtang Tsagareli, he discussed the progress of the joint Master’s Program “Intellectual Property, Innovation and Entrepreneurship” and the strategies for its further development.
The joint international Master’s Program and the new Training Center, equipped with modern technologies, will significantly strengthen Georgia’s innovation ecosystem and reinforce the country’s positioning as a regional educational and research hub.