საქპატენტს ევროპის საპატენტო უწყების საძიებო სისტემაზე წვდომა მიენიჭა
საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნულ ცენტრს – „საქპატენტს“ წვდომა მიენიჭა ევროპის საპატენტო უწყების (EPO) თანამედროვე საპატენტო საძიებო სისტემაზე ANSERA-based SEARCH (AbS), რაც საქპატენტისა და EPO-ს 2-წლიანი (2025-2026) საერთო სამოქმედო გეგმის ფარგლებში განხორციელდა.
ANSERA-based SEARCH (AbS) ერთ-ერთი მოწინავე საპატენტო საძიებო სისტემაა მსოფლიოში, რომელიც უზრუნველყოფს წვდომას გლობალური საპატენტო მონაცემების ფართო და მრავალფეროვან სპექტრზე. AbS სისტემა გამოიყენება უშუალოდ ევროპის საპატენტო უწყების მიერ საპატენტო ძიებისა და ექსპერტიზის პროცესში, რაც მის სანდოობასა და ეფექტიანობაზე მიუთითებს.
AbS საძიებო პლატფორმა გამოირჩევა ფუნქციური მრავალფეროვნებითა და მომხმარებელზე ორიენტირებული ინტერფეისით, რაც მნიშვნელოვნად ამარტივებს ექსპერტიზის პროცესში რელევანტური ინფორმაციის მოძიებასა და ზრდის კვლევითი შედეგების სიზუსტეს.
AbS სისტემაზე წვდომა მნიშვნელოვანი ნაბიჯია საქართველოს საპატენტო სისტემის მდგრადობისა და ინსტიტუციური განვითარებისთვის. ევროპის საპატენტო უწყების უმსხვილეს და ყველაზე ავტორიტეტულ საპატენტო საძიებო ბაზაზე წვდომა ქმნის წინაპირობას საპატენტო ექსპერტიზის ხარისხის შემდგომი გაუმჯობესებისთვის და უზრუნველყოფს გამოგონების სამართლებრივი დაცვის სფეროში ახალი, მაღალი ღირებულების სერვისების განვითარების შესაძლებლობას.
აღნიშნული სისტემის დანერგვა საქპატენტს აძლევს შესაძლებლობას უფრო ეფექტიანად გამოიყენოს საპატენტო მონაცემთა ბაზები, გააუმჯობესოს ექსპერტიზის პროცესის ხარისხი, უზრუნველყოს დროისა და ინსტიტუციური რესურსების ოპტიმალური გამოყენება. სისტემაში არსებული მონაცემების მოცულობა და სანდოობა კი ხელს შეუწყობს დასაბუთებული და არგუმენტირებული საპატენტო გადაწყვეტილებების მიღებას.
საქპატენტსა და ევროპის საპატენტო უწყებას შორის შესაბამის ხელშეკრულებას ხელი მოაწერეს ევროპის საპატენტო უწყების პრეზიდენტმა ანტონიო კამპინოსმა და საქპატენტის თავმჯდომარემ სოსო გიორგაძემ. ხელშეკრულება ძალაში შევიდა მხარეთა მიერ ხელმოწერისთანავე, ხოლო მისი მოქმედების ვადა განისაზღვრა მომდევნო 4 წლით. ამასთან, შესაბამისი მოთხოვნის საფუძველზე, შესაძლებელი იქნება ხელშეკრულების მოქმედების ვადის გაგრძელება.

Sakpatenti has been Granted Access to the Search Tool of the European Patent Office
The National Intellectual Property Center of Georgia – “Sakpatenti” has been granted access to the modern patent search tool of the European Patent Office (EPO) – ANSERA-based SEARCH (AbS), which was implemented within the framework of the biennial (2025-2026) joint Action Plan of Sakpatenti and the EPO.
The ANSERA-based SEARCH is one of the leading patent search tools in the world, providing access to a broad and diverse range of global patent data. The AbS tool is used directly by the European Patent Office in the patent search and examination process, which indicates its reliability and efficiency.
The AbS search platform is distinguished by its functional diversity and user-oriented interface, which significantly simplifies retrieval of relevant information during the examination process and increases the accuracy of research results.
Access to the AbS tool is an important step toward sustainability and institutional development of the patent system of Georgia. Access to the largest and most authoritative patent search database of the European Patent Office creates the prerequisite for further improving the quality of patent examination and provides an opportunity of development of a new, high-value services in the field of legal protection of inventions.
Introduction of the above-mentioned tool allows Sakpatenti to use patent databases more effectively, improve the quality of examination process and ensure optimal use of time and institutional resources. The volume and reliability of the data available in the tool will facilitate making the well-founded and substantiated patent decisions.
The relevant Agreement between Sakpatenti and the EPO was signed by Mr. António Campinos, President of the European Patent Office (EPO), and Mr. Soso Giorgadze, Chairman of Sakpatenti. The Agreement entered into force from the date of its signature by both Parties, with the term of validity of the next 4 years. Along with this, upon a relevant request, the term of the Agreement may be extended by additional periods.