ამერიკის შეერთებული შტატების სავაჭრო დეპარტამენტის კომერციული სამართლის განვითარების პროგრამა (CLDP)
23 სექტემბერი 2017 წ.
23-25 სექტემბერს, ქალაქ ბათუმში, ქართველი მოსამართლეების მონაწილეობით შედგება სამუშაო შეხვედრა თემაზე: "სასამართლო პრაქტიკის მიმოხილვა ინტელექტუალური საკუთრების საქმეებთან დაკავშირებით", რომელიც ამერიკის შეერთებული შტატების სავაჭრო დეპარტამენტის კომერციული სამართლის განვითარების პროგრამის (CLDP) და საქართველოში ამერიკის საელჩოს ორგანიზებით გაიმართება.
შეხვედრაზე ამერიკელი მოსამართლეები ქართველ კოლეგებს გაუზიარებენ ამერიკის შეერთებული  შტატების სასამართლოს გამოცდილებას ინტელექტუალური საკუთრების ობიექტებთან დაკავშირებულ დავებზე. ასევე, საქპატენტის წარმომადგენლებთან ერთად იმსჯელებენ საქპატენტის სააპელაციო პალატის და საქართველოს სასამართლოების პრაქტიკაზე და აღნიშნულთან დაკავშირებით, მოისმენენ ამერიკელი მოსამართლეების მოსაზრებებსა და რეკომენდაციებს.
ამერიკის შეერთებული შტატების ინტელექტუალური საკუთრების დაცვის კუთხით გამოცდილების გაზიარება ხელს შეუწყობს და დაეხმარება ქართველ მოსამართლეებს საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების კანონმდებლობის   საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად იმპლემენტაციაში.

Commercial Law Development Program (CLDP) of the U.S. Department of Commerce
On September 23-25, 2017, “Workshop on Adjudication of Civil Intellectual Property Infringement Cases” will be held in Batumi, sponsored by the Commercial Law Development Program (CLDP) of U.S. Department of Commerce and the Embassy of the United States of America to Georgia.
At the event, American judges will share with their Georgian colleagues the experience of the courts of the United States of America on disputes related to intellectual property subject-matters. Together with Sakpatenti representatives, they will also discuss the practice of the Chamber of Appeals of Sakpatenti and courts of Georgia and will offer their views and recommendations in this respect.
Sharing the US experience in the field of intellectual property protection will assist Georgian judges in implementation of the IP legislation of Georgia in accordance with international standards.