2017 წლის 3 ნოემბერს, „თიბისი“ ბანკის სათაო ოფისში, გაიმართა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მიერ ორგანიზებული მოსწავლე გამომგონებელთა და მკვლევართა კონკურსის „ლეონარდო და ვინჩი“ ფინალური ეტაპი და დაჯილდოების ცერემონია.
კონკურსის მიზანი იყო ინოვაციებისა და ტექნიკური პროგრესის მიმართ მოზარდების ინტერესის გაღვივება, სწავლის დონის ამაღლების ხელშეწყობა, გამომგონებლების ნიჭით დაჯილდოვებული მოზარდების გამოვლენა, მოსწავლეების შემოქმედებითი აზროვნებისა და პრაქტიკული უნარ - ჩვევების განვითარების სტიმულირება.
კონკურსი ტარდება 2010 წლიდან. საქპატენტი ყოველწლიურად არის ჩართული საკონკურსო კომისიის მუშაობაში და აქტიურად მონაწილეობს საკონკურსოდ წარდგენილი პროექტების შეფასების პროცესში. ასევე, კონკურსში მონაწილეებისთვის საქპატენტმა დააწესა სპეციალური წამახალისებელი პრიზი, 1000 ლარიანი სასაჩუქრე ვაუჩერი, რომელიც დაჯილდოების ცერემონიაზე, საქპატენტის თავმჯდომარის მოადგილის მოვალეობის შემსრულებელმა, მანანა ფრუიძემ, გადასცა კონკურსის მონაწილეებს ანი თეთრაშვილს და გივი მელიქიშვილს საკონკურსოდ წარდგენილი პროექტისათვის „მასწავლებელი ბუ“.

On November 3, 2017, the final stage and the awards ceremony of the young inventors’ competition “Leonardo da Vinci” took place at the TBC Bank head office. The event was organized by Shota Rustaveli National Science Foundation of the Ministry of Education and Science of Georgia.
The competition was aimed to arouse among teenagers interest in innovations and technical progress, reveal teenagers endowed with an inventor’s talent and stimulate the development of pupils’ creative thinking and practical skills.
The competition is held since 2010. Every year Sakpatenti is involved in the work of the competition commission and participates actively in the evaluation process of the submitted projects. For the participants of the competition, Sakpatenti also instituted a special encouragement prize, 1000 GEL voucher. During the awards ceremony the prize was awarded by Ms. Manana Pruidze, Acting Chairperson of Sakpatenti, to participants of the competition, Ani Tetrashvili and Givi Melikishvili for their project “Teacher Owl”.