სამუშაო შეხვედრა - საპატენტო კანონში განხორციელებულ ცვლილებებთან დაკავშირებით
13-14 ივნისს (2018წ.), ვაჭრობის მსოფლიო ორგანიზაციისა (WTO) და ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის საქპატენტის ორგანიზებით, გაიმართა სამუშაო შეხვედრა, რომლის მიზანი იყო, საქართველოსა და ევროკავშირს შორის ასოცირების შესახებ შეთანხმებით გათვალისწინებული ვალდებულებების შესაბამისად, საქართველოს საპატენტო კანონში 2018 წლის 11 იანვარს ძალაში შესული ცვლილებების საფუძველზე, „პატენტით დაცული გამოგონების და სასარგებლო მოდელის გამოყენებისათვის სავალდებულო ლიცენზიების გაცემის წესის“ დამტკიცების შესახებ დადგენილების პროექტის ტექსტის შემუშავება. შეხვედრაზე განხილულ იქნა გამოგონებების დაცვის სტანდარტები TRIPS-ის შეთანხმებისა და სამრეწველო საკუთრების დაცვის პარიზის კონვენციის შესაბამისად, საპატენტო უფლებების გამონაკლისები და შეზღუდვები, ასევე სპეციალურ სავალდებულო ლიცენზირების სისტემასთან დაკავშირებული საკითხები.
საქპატენტის ოფისში მიმდინარე ორდღიანი სამუშაო შეხვედრა გახსნა საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილემ, ირმა ქავთარაძემ. შეხვედრას WTO-ს წარმომადგენელთან ერთად, ესწრებოდნენ ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციისა (WHO) და ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის (WIPO) ექსპერტები, ასევე, შესაბამისი საჯარო უწყებებისა და პარლამენტის წარმომადგენლები.
საქართველოს საპატენტო კანონით გათვალისწინებული სავალდებულო ლიცენზირების ფარგლებში, პატენტის მფლობელის ნებართვის გარეშე, შესაძლებელია გაიცეს პატენტით დაცული გამოგონების ან/და სასარგებლო მოდელის საქართველოს ტერიტორიის ფარგლებში გამოყენებისათვის სავალდებულო ლიცენზია, სტიქიური უბედურების, კატასტროფის, ეპიდემიის, თავდაცვის, საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის დაცვის დროს. აღნიშნული მექანიზმების დანერგვა ხელს შეუწყობს საქართველოში საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის დაცვის გარანტიების უზრუნველყოფას და პატენტზე უფლებების ბოროტად გამოყენების შესაძლებლობის აღკვეთას.

Workshop on Implementation of Georgia’s Amended Patent Law
On June 13-14, 2018, Workshop was organized by the World Trade Organization and National Intellectual Property Center of Georgia, aimed to draft the text of the Resolution approving the “Rule of Granting a Compulsory License for the Use of a Patented Invention and Utility Model”, on the basis of the amendments entered in the Patent Law of Georgia on January 11, 2018, in accordance with the commitments under the Association Agreement between Georgia and the European Union. During the meeting protection standards of inventions under the TRIPS Agreement and the Paris Convention for the Protection of Industrial Property, exceptions and limitations to patent rights, as well as issues related with special compulsory licences system were discussed.
The two-day workshop, held at Sakpatenti office, was opened by Irma Kavtaradze, Deputy Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia. Together with the representatives of the WTO, the meeting was also attended by experts from the World Health Organization (WHO) and the World Intellectual Property Organization (WIPO), as well as representatives of public agencies and the Parliament.
Within the compulsory licensing, stipulated by the Patent Law of Georgia, it is possible to issue a compulsory license without the consent of the patent owner for the use of a patented invention and/or utility model on the territory of Georgia in case of a natural calamity, catastrophe, epidemics, national defense and defense of public health. Implementation of the above-mentioned mechanisms will facilitate ensuring guarantees for public health in Georgia and prevention of possibilities of use of patent rights in bad faith.