2018 წლის 21 ნოემბერს, ჟენევაში, ვაჭრობის მსოფლიო ორგანიზაციის (WTO) გენერალურ დირექტორს, რობერტო აზევედოსა და ჟენევაში საქართველოს მუდმივ წარმომადგენელს ვიქტორ დოლიძეს შორის შეხვედრა გაიმართა, სადაც დეპონირებულ იქნა საქართველოს მიერ რატიფიცირებული ,,ინტელექტუალური საკუთრების უფლებების ვაჭრობასთან დაკავშირებული ასპექტების შესახებ“ (TRIPS) შეთანხმების ცვლილების ოქმის სარატიფიკაციო სიგელი.
აღნიშნული შეთანხმების ცვლილების ოქმთან საქართველოს მიერთების მიზნით, საქპატენტის ინიციატივით სხვადასხვა ღონისძიებები განხორციელდა. 2005 წლის 6 დეკემბერს, მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაციის წევრი ქვეყნების ერთსულოვანი გადაწყვეტილებით, მიღებულ იქნა ოქმი TRIPS-ის შეთანხმებაში ცვლილებების შეტანის შესახებ (Protocol Amending the TRIPS Agreement), რომლის თანახმად, წარმოების არმქონე ან შეზღუდული წარმოების მქონე ქვეყნების საჭიროებების გათვალისწინებით, სავალდებულო ლიცენზიის დამატებითი ფორმით, შესაძლებელი გახდება მედიკამენტების წარმოება და ექსპორტი.

Georgia has Acceded to the Protocol Amending the TRIPS Agreement
On November 21, 2018, a meeting took place in Geneva between Mr. Roberto Azevêdo, Director General of the World Trade Organization (WTO), and Mr. Victor Dolidze, Permanent Representative of Georgia in Geneva, during which the instrument of ratification of the Protocol Amending the Agreement on Trade-Related Aspects of Intellectual Property Rights (TRIPS) by Georgia was deposited.
For the purpose of accession of Georgia to the Protocol amending the above-mentioned Agreement, on the initiative of Sakpatenti various activities were carried out. On December 6, 2005, by the unanimous decision of the member states of the World Trade Organization, the Protocol Amending the TRIPS Agreement was adopted, according to which, taking into consideration the necessities of countries with insufficient or no manufacturing capacities , production and export of medicines will become possible as an additional form of compulsory licenses.