ტვინინგის (Twinning) პროექტის ფარგლებში საქართველოს პირველი მისია ეწვია
15 აპრილს, საქართველოში გეოგრაფიული აღნიშვნებისა და ადგილწარმოშობის დასახელებების სისტემის განვითარების ხელშეწყობისა და ევროკავშირში არსებული გეოგრაფიული აღნიშვნების დაცვის სისტემასთან ჰარმონიზების მიზნით, დაიწყო სამუშაო შეხვედრების სერია, რაც ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული ტვინინგის (Twinning) პროექტის განხორციელების პირველი ეტაპის ფარგლებში მიმდინარეობს. საქართველოს ეწვივნენ იტალიის სოფლის მეურნეობის სამინისტროს წარმომადგენლები, რომლებიც დეტალურად გააცნობენ საქპატენტის, საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, ღვინის ეროვნული სააგენტოს, შემოსავლების სამსახურის საბაჟო დეპარტამენტის წარმომადგენლებს, ევროკავშირში, მათ შორის იტალიაში გეოგრაფიული აღნიშვნებისა და ადგილწარმოშობის დასახელებების სფეროში მოქმედ კანონმდებლობას და არსებულ კონტროლის სისტემას. ასევე, განიხილავენ გეოგრაფიულ აღნიშვნებზე უფლებების აღსრულებასთან დაკავშირებულ კონკრეტულ მაგალითებს. თავის მხრივ, იტალიელი ექსპერტები გაეცნობიან აღნიშნულ სფეროში საქართველოში არსებულ საკანონმდებლო ბაზას და პრაქტიკას, რის შემდგომ შეიმუშავებენ შესაბამის რეკომენდაციებს და დასკვნებს. პროექტის მომდევნო ეტაპზე, შემუშავებული დასკვნების საფუძველზე, მხარეები დაიწყებენ გეოგრაფიული აღნიშვნების მარეგულრებელ საკანონმდებლო აქტების მომზადებას.
„საქართველოში გეოგრაფიული აღნიშვნების ეფექტური დაცვისა და კონტროლის სისტემის დანერგვის“ პროექტი ხორციელდება იტალიისა და საფრანგეთის კონსორციუმთან ერთად. პროექტის ძირითადი ბენეფიციარია საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრი - საქპატენტი. პროექტი იძლევა შესაძლებლობას ამ მიმართულებით წამყვანი ქვეყნების, საფრანგეთისა და იტალიის გამოცდილებისა და ცოდნის გაზიარებით შეიქმნას ისეთი ადმინისტრაციული და ინსტიტუციონალური მექანიზმები, რომლებიც გააძლიერებს საქართველოში გეოგრაფიული აღნიშვნების დაცვისა და კონტროლის სისტემას, ასევე ხელს შეუწყობს ამ სფეროში ეროვნული ინსტიტუტების კომპეტენციის გაზრდასა და ცოდნის გაღრმავებას. პროექტი, ასევე ითვალისწინებს მწარმოებელთა ასოციაციებისა და გაერთიანებების როლის გაზრდას გეოგრაფიული აღნიშვნების დაცვის სისტემაში.
სამუშაო შეხვედრების პირველი სერია, რომელიც ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის - საქპატენტის ოფისში მიმდინარეობს, 19 აპრილს (2019 წ.) დასრულდება.

The First Mission within the Twinning Project Visited Georgia
On April 15, 2019, to support the development of the geographical indications and appellations of origin system in Georgia and its harmonization with the European Union GI protection system, the series of meetings were launched, the meetings are held in the framework of implementing EU Funded Twinning Project first stage. Representatives of the Ministry of Agriculture of Italy visited Georgia, who will introduce in details to representatives of Sakpatenti, the Ministry of Agriculture of Georgia, the National Wine Agency and the Customs Department of the Revenue Service the legislation and control system functioning in the field of geographical indications in the European Union, including Italy. They will also discuss the practical examples related to enforcement of rights on geographical indications. In their turn, Italian experts will familiarize with the legislative base and practice existing in Georgia, as a result of which they will prepare relevant recommendations and conclusions. At the next stage of the Project, on the basis of the recommendations, the parties will start drafting legislative acts regulating geographical indications.
The Project on “Establishing Efficient Protection and Control System of Geographical Indications (GIs) in Georgia” is implemented in cooperation with the consortium of Italy and France. The main beneficiary of the Project is the National Intellectual Property Center of Georgia Sakpatenti. The Project allows, through sharing experience and knowledge of leading countries in this direction, France and Italy, to create administrative and institutional mechanisms which will enhance the GI protection and control system in Georgia, as well as will strengthen the capacity and deepen the knowledge of the national institutions in this field. The Project also envisages increasing the role of producers associations and unions in the GIs protection system.
The first series of meetings, which takes place at the office of the National Intellectual Property Center of Georgia Sakpatenti, will end on April 19, 2019.