„ქინძმარაულის“ ექსპორტს მონღოლეთში პრობლემები აღარ შეექმნება
მონღოლური კომპანიის ,,ტავანბოგდ ინტერნეიშენალის” (Tavanbogd International LLC) მიერ, მონღოლეთის ტერიტორიაზე არაკეთილსინდისიერი განზრახვით რეგისტრირებული ქართული ადგილწარმოშობის დასახელება ,,ქინძმარაული“, ქართული ღვინის ჯიშების „საფერავი“, „რქაწითელი“ და ნიშანი „ალაზნის ველი“ ბათილად იქნა ცნობილი. ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნულმა ცენტრმა - ..საქპატენტი”, განახორციელა კანონით გათვალისწინებული ღონისძიებები, ქართული ღვინის მწარმოებელი და ექსპორტიორი კომპანიის მომართვის საფუძველზე, რომელსც ზემოაღნიშნული რეგისტრაციების გამო შეზღუდული ჰქონდა მონღოლეთში ღვინის ექსპორტი.
მონღონეთის ინტელექტუალური საკუთრების უწყების სააპელაციო პალატაში, საქპატენტის მიერ შეტანილ დასაბუთებულ და შესაბამისი მტკიცებულებებით გამყარებულ სარჩელებზე ოფიციალური გადაწყვეტილების ასლი დღეს, 12 აგვისტოს (2019წ.) ჩაბარდა. გეოგრაფიული აღნიშვნებისა და ადგილწარმოშობის დასახელებების დაცვა საქართველოს მთავრობის ერთ-ერთი პრიორიტეტული მიმართულებაა, რადგან მისი უკანონო გამოყენება ზიანს აყენებს ქართული გეოგრაფიული აღნიშვნებით/ადგილწარმოშობის დასახელებებით დაცულ პროდუქტებს და ლახავს მათ რეპუტაციას.
მონღოლეთში ქართული მხარის სასარგებლოდ წარმატებით დასრულებული დავები წარმოადგენს თვალსაჩინო მაგალითს საჯარო და კერძო სექტორს შორის ეფექტური თანამშრომლობისა, რომლის ფარგლებშიც სამართლებრივი მხარდაჭერა სრულად უზრუნველყო საქპატენტმა, ხოლო დავებთან დაკავშირებული ხარჯები დაფარა ქართულმა კომპანიამ ,,თელავის ღვინის მარანი“.

“Kindzmarauli” Export Will Have No More Problems in Mongolia
Registered Georgian appellation of origin “Kindzmarauli”, Georgian wine varieties “Saperavi”, “Rkatsiteli”, and mark “Alaznis Valley”, registered in bad faith on the territory of Mongolia by Mongolian company “’Tavanbogd International” LLC, were invalidated. The National Intellectual Property Centre of Georgia Sakpatenti carried out the necessary measures envisaged by the legislation, on the basis of the appeal of the producing and exporting company, whose export of wine to Mongolia had been restricted due to the above-mentioned registrations.
The copy of the official decision regarding the appeals, duly substantiated and grounded with relevant evidence, filed by Sakpatenti with the Chamber of Appeals of the Intellectual Property Office of Mongolia, was handed over today, on August 12, 2019.
Protection of geographical indications and appellations of origin is one of the priorities of the Government of Georgia, as their unlawful use is detrimental for the goods protected by Georgian geographical indications/appellations of origin and damages their reputation.
The disputes ending in Mongolia in favour of the Georgian party is a clear example of the effective cooperation between the state and private sectors, within which Sakpatenti provided full legal support, whereas the costs related with the disputes were borne by the Georgian company “Telavi Wine Cellar”.