ინტელექტუალური საკუთრების სამართლის საზაფხულო სკოლა დისტანციურ რეჟიმში იმართება
ევროპის სამართლის სტუდენტთა ასოციაციის - ელსა საქართველოს (ELSA Georgia) და საქპატენტის სასწავლო ცენტრის ორგანიზებით, ინტელექტუალური საკუთრების სამართლის საზაფხულო სკოლა დღეს, 13 ივლისს (2020 წ.) გაიხსნა. ყოველწლიური ღონისძიება, რომლის მიზანია ევროპელი და ქართველი სტუდენტების ცნობიერების ამაღლება ინტელექტუალური საკუთრების დარგში, კორონავირუსის (COVID-19) პანდემიის პირობებში დისტანციურ რეჟიმში იფუნქციონირებს.
ოთხი დღის განმავლობაში 21 სხვადასხვა ევროპული ქვეყნის 50-მდე სტუდენტი მიიღებს ამომწურავ ინფორმაციას ინტელექტუალური საკუთრების სისტემასა და მისი დაცვის მექანიზმებზე. ვებინარების თემატიკა მოიცავს, როგორც ინტელექტუალური საკუთრების ობიექტებისა და კანონმდებლობის მიმოხილვას, ისე პრაქტიკული მაგალითების განხილვას. ლექციებს წაიკითხავენ ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის - საქპატენტის, საქართველოს საავტორო უფლებათა ასოციაციის, პატენტრწმუნებულთა ასოციაციის, ასევე, ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სააგენტოს წარმომადგენლები.
ELSA - იურისტ სტუდენტთა გაერთიანებაა, რომელიც მოიცავს 44 ევროპულ სახელმწიფოს ეროვნული ჯგუფების დონეზე, 390-მდე ცნობილ უმაღლეს სასწავლებელს მთელს ევროპაში, 51000-მდე იურისტ სტუდენტსა და ახალგაზრდა იურისტს. ELSA - Georgia - საერთაშორისო ქსელის ლოკალური წარმომადგნლობაა. ELSA-ს ეგიდით საზაფხულო სკოლა სამართლის სხვადასხვა დარგში ყოველწლიურად 32 ქვეყანაში ტარდება, საქართველოში კი - რამდენიმე წელია ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის -საქპატენტის მხარდაჭერით იმართება.

The Summer School on Intellectual Property Law is held in the Distance Mode
The Summer School on Intellectual Property Law, organized by the European Law Students Association Georgia (ELSA – Georgia) and Sakpatenti Training Centre, was launched today, on July 13, 2020. the annual event, aimed to raise awareness of European and Georgian students in the intellectual property field, will be held in the distance mode due to Coronavirus (COVD -19) pandemic current situation.
During four days, up to 50 students from 21 various European countries will receive detailed information on the intellectual property system and its protection mechanisms. The topics of the webinars cover the overview of intellectual property subject-matters and legislation, beside sessions will discuss practical examples. The lectures will be delivered by representatives of the National Intellectual Property Centre of Georgia Sakpatenti, the Georgian Copyright Association, the Association of Patent Attorneys and Georgia’s Innovation and Technology Agency (GITA).
ELSA is the association of law students which covers 44 European states on the level of national groups, up to 390 well-known universities throughout Europe, up to 51000 law students and young lawyers. ELSA – Georgia is the local representative of the international network. The ELSA Summer School in various fields of law is held annually in 32 countries, and in Georgia it is held for several years with the support of the National Intellectual Property Centre of Georgia Sakpatenti.