„ინტელექტუალური საკუთრების შესახებ ევროკავშირისა და საქართველოს ერთობლივი პროექტის (EUGIPP)“ ფარგლებში, საქპატენტისთვის ISO 9001:2015 სერტიფიკატის მოსაპოვებლად სამუშაოები იწყება. აღნიშნული საკითხის განსახილველად საქპატენტის თავმჯდომარე მინდია დავითაძე EUGIPP პროექტის ხელმძღვანელს ევროკავშირის ინტელექტუალური საკუთრების ოფისის (EUIPO) საერთაშორისო თანამშრომლობისა და იურიდიულ საკითხთა დეპარტამენტის წარმომადგენელს იბონ ორმაზაბალს შეხვდა. EUGIPP-ს საქპატენტთან ერთად, EUIPO ახორციელებს და საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების უწყების მართვის სისტემის გაუმჯობესება და მოდერნიზაცია პროექტის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან კომპონენტს წარმოადგენს.
შეხვედრაზე გაცხადდა კონტრაქტორი კომპანია „მენეჯმენტის სისტემები“, რომელიც საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნულ ცენტრს „საქპატენტს“ კონსულტაციას გაუწევს ISO სტანდარტების დანერგვისა და ISO 9001:2015 სერტიფიკატის მოპოვების პროცესში. შეხვედრაზე ხაზგასმით აღინიშნა, რომ სტანდარტის დანერგვის დროს სრულად იქნება გათვალისწინებული EUIPO-ს და სხვა ქვეყნების ანალოგიური უწყებების წარმატებული მაგალითების გამოცდილება ISO სტანდარტის დანერგვისა და სერტიფიცირების მიმართულებით.
ხარისხის მართვის სისტემა წარმოადგენს მნიშვნელოვან ინსტრუმენტს, რომელიც ეხმარება ნებისმიერ ორგანიზაციას საქმიანობის მეტად ეფექტიანად განხოციელებაში. საქპატენტში ISO ხარისხის მართვის სისტემის დანერგვამ უნდა უზრუნველყოს უწყების საშემსრულებლო დისციპლინის ამაღლება, სამუშაოს შედეგებზე პერსონალური პასუხისმგებლობის გაზრდა, საქპატენტის ყველა ძირითადი და დამხმარე სამუშაო პროცესების მოწესრიგება და სათანადო ორგანიზება.
EUGIPP 2020 წლის 1 იანვრიდან ხორციელდება ევროკავშირის დაფინანსებით და მისი ძირითადი ბენეფიციარია საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრი „საქპატენტი“. პროექტი, რომელიც მიზნად ისახავს ინტელექტუალური საკუთრების სისტემის მხარდაჭერას საქართველოში, სამწლიანია და მისი ბიუჯეტი შეადგენს 1,2 მილიონ ევროს.

Sakpatenti starts working on introduction of ISO standards
Within the EU-Georgia Intellectual Property Project (EUGIPP), work is being started to obtain ISO 9001:2015 certificate for Sakpatenti. In order to discuss the mentioned issue, Mr. Mindia Davitadze, Sakpatneti Chairman met with Mr. Ibon Ormazabal, EUGIPP project leader, representative of International Cooperation and Legal Department of European Union Intellectual Property Office (EUIPO). EUIPO together with Sakpantenti is implementing EUGIPP and development and modernization of the management system of intellectual property body is one of the important components of the project.
Contractor company “Management Systems” was introduced at the meeting, which will provide consulting service for National Intellectual Property Center of Georgia “Sakpatenti” in the process of introducing ISO standards and obtaining ISO 9001:2015 certificate. At the meeting it was emphasized that during the standards introduction process, best practices of similar bodies from EUIPO and other countries in regard to introducing ISO standards and obtaining the certificate will be fully taken into consideration.
Quality control system is an important tool, which assist each organization in implementing their activities more effectively. Introduction of ISO quality management system in Sakpatenti is expected to increase performance discipline of the body and personal responsibilities on working results, to put all the main and supportive working processes of Sakpatenti into order and to organize them respectively.
EUGIPP has been being implemented since January 1, 2020 with EU funding and its main beneficiary is National Intellectual Property Center of Georgia “Sakpatenti”. The project with the main purpose of supporting intellectual property system in Georgia, is a three-year project and its budget is 1.2 million euros.