ხელვაჩაურის მანდარინი, ქედას ჩხავერი, ხულოს კარტოფილი და ჩაქვის ჩაი პოტენციური გეოგრაფიული აღნიშვნების ჩამონათვალშია
18 მარტი 2021 წ.
აჭარის რეგიონში  გეოგრაფიული აღნიშვნებით ნიშანდებული პროდუქტების განსაზღვრის მიზნით, საქპატენტის თავმჯდომარე მინდია დავითაძე აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის სოფლის მეურნეობის მინისტრს გიორგი სურმანიძეს შეხვდა. საქპატენტის ინიციატივაა,  აჭარული ჩლეჩილისა და მაჭახელას თაფლის შემდეგ, გეოგრაფიული აღნიშვნების სახელმწიფო რეესტრს დაემატოს კიდევ სხვა განსაკუთრებული ხარისხის, თვისებებისა და  რეპუტაციის მქონე  აჭარული პროდუქტები.
შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ აჭარის რეგიონს გააჩნია გეოგრაფიული აღნიშვნების ფორმირებისთვის დიდი რესურსი, გეოგრაფიული აღნიშვნები კი ხელს უწყობს ადგილობრივი პროდუქციის ხარისხის ამაღლებასა და  რეგიონის ეკონომიკურ განვითარებას. აღნიშნული პოტენციალის რეალიზების მიზნით,  საქპატენტი გეგმავს აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკაში პოტენციური გეოგრაფიული აღნიშვნების ინვენტარიზაციას და მათი სამართლებრივი დაცვიდან მიღებული სარგებლის შეფასებას. უწყების მხრიდან შემდეგი ნაბიჯი იქნება პროდუქტის მწარმოებლების დახმარება, რაც გამოიხატება ყველაზე შესაფერისი გეოგრაფიული აღნიშვნებით ნიშანდებული პროდუქტების განსაზღვრაში, მათი სპეციფიკაციების დადგენაში, გეოგრაფიული აღნიშვნების რეგისტრაციისთვის განაცხადების შედგენასა და რეგისტრაციაში. საქპატენტმა უკვე ჩაატარა პირველი ეტაპის სამუშაოები და გამოავლინა შემდეგი პოტენციური გეოგრაფიული აღნიშვნები: ქობულეთისა და ხელვაჩაურის მანდარინი, ქედას ჩხავერი, ცოლიკაური და პომიდორი, ჩაქვის ჩაი, ხულოს კაიმაღი და კარტოფილი.
გეოგრაფიული აღნიშვნა არის გეოგრაფიული ადგილის სახელი, რომელიც გამოიყენება ისეთი პროდუქტის აღნიშვნისთვის, რომლის განსაკუთრებული ხარისხი, თვისებები ან რეპუტაცია განპირობებულია ამ წარმოების ადგილისთვის დამახასიათებელი გარემო პირობებითა და ადამიანური ფაქტორით. გარემო პირობებში იგულისხმება ნიადაგისა და წყლის შემადგენლობა, კლიმატი, ლანდშაფტი და სხვა ბუნებრივი მახასიათებლები. ადამიანური ფაქტორი მოიცავს ადგილობრივ მოსახლეობაში არსებული წარმოების ტრადიციულ ცოდნასა და გამოცდილებას.

Khelvachauri Tangerine, Keda Chkhaveri, Khulo Potato and Chakvi Tea are in the List of Potential Geographical Indications
March 18, 2021
In order to define GI products in the Achara region, Mr. Mindia Davitadze, Sakpatenti Chairman, met with Mr. Giorgi Surmanidze, Minister of Agriculture of the Autonomous Republic of Achara. It is the initiative of Sakpatenti, following Acharuli Chlechili and Machakhela Honey, to add to the State Register of Geographical Indications other Acharan products with the specific quality, characteristics and reputation.
At the meeting it was noted that Achara region has great resources for formation of geographical indications, whereas they facilitate improvement of the quality of local products and the economic development of the region. To realize this potential, Sakpatenti plans to make an inventory of potential geographical indications in the Autonomous Republic of Achara and to evaluate the benefits received from their legal protection. The next step on the part of the Office will be rendering assistance to producers, which implies defining the most eligible GI products, determination of their specifications, drafting applications for registration of geographical indications and their registration. Sakpatenti has already conducted the first stage work and revealed the following potential geographical indications: Kobuleti and Khelvachauri Tangerine, Keda Chkhaveri, Tsolikauri and Tomato, Chakvi Tea, Khulo Kaymak and Potato.
Geographical indication is the name of a geographical area, which is used to designate the goods the specific quality, reputation or other characteristics of which are due to a particular geographical environment and human factors. Geographical environment implies soil and water composition, climate, landscape and other natural characteristics. Human factors include the traditional knowledge and experience related to the production existing in the local population.