საავტორო უფლებებით დაცული ნაწარმოებები, გამოგონებები, შექმნილი დიზაინი, ახალი ჯიში და სასაქონლო ნიშნები - მოსწავლეებმა თავიანთი ინტელექტუალური შრომის შედეგები წარმოადგინეს
13 მაისი 2021 წ.
ინტელექტუალური საკუთრების გაკვეთილებზე მიღებული ცოდნა მოსწავლეებმა კრეატიულად გამოხატეს ღონისძებაზე, რომელიც დასკვნითი ეტაპი იყო ევროკავშირისა და საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების შესახებ ერთობლივი პროექტის (EUGIPP) ფარგლებში განხორციელებული ერთ-ერთი კომპონენტის - „კრეატიულობა და ინტელექტუალური საკუთრების სწავლება საქართველოს სკოლებში", რომელიც მიმართული იყო ინტელექტუალური საკუთრების საბაზისო განათლების სისტემაში ინტეგრირების ხელშეწყობისკენ. საქართველოს მასშტაბით პროექტში ჩართული იყო 6 საჯარო სკოლა თბილისში, რუსთავსა და გორში.
„ინტელექტუალური საკუთრების დარგში განათლების დონის გაუმჯობესება და საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება, საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრისთვის, ერთ-ერთ უმთავრეს პრიორიტეტს წარმოადგენს. აღნიშნული მიზნის მისაღწევად, ყველაზე ღირებულ ინვესტიციად, საბაზისო განათლების სისტემაში ინტელექტუალური საკუთრების ინტეგრირება გვესახება“ - მინდია დავითაძე, საქპატენტის თავმჯდომარე.
ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტი ეფუძნება ევროპის ქვეყნების კრეატიულობისა და ინტელექტუალური საკუთრების სფეროში ცოდნის გაღრმავების საუკეთესო პრაქტიკას. EUGIPP-ი 2020 წლის იანვრიდან მიმდინარეობს და მას ერთობლივად ახორციელებს ევროკავშირის ინტელექტუალური საკუთრების ორგანიზაცია (EUIPO) და საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრი - საქპატენტი.

Copyrighted Works, Inventions, Created Design, New Variety and New Breed and Trademarks - Pupils Presented Results of Their Intellectual Work
May 13, 2021
Pupils creatively expressed the knowledge received at intellectual property lessons at the event, which was the final stage of one of the components of the EU-Georgia Intellectual Property Project (EUGIPP) - “Creativity and Intellectual Property in Georgian Schools”, aimed to facilitate integration of intellectual property into the basic system of education. 6 public schools of Tbilisi, Gori and Rustavi throughout Georgia were involved in the Project.
“Improvement of the level of education and raising public awareness in the intellectual property field is one of the main priorities of the National Intellectual Property Centre of Georgia - Sakpatenti. To attain this objective, we anticipate integration of intellectual property into the basic system of education as the most valuable investment”, - Mr. Mindia Davitadze, Sakpatenti Chairman.
The EU-funded Project is based on the best practices of European countries regarding deepening knowledge in creativity and intellectual property field. The EUGIPP is ongoing since January 2020 and is being jointly implemented by the European Union Intellectual Property Office (EUIPO) and the National Intellectual Property Centre of Georgia - Sakpatenti.