საქპატენტში საქართველოში იტალიის რესპუბლიკის ელჩისა და საქპატენტის თავმჯდომარის შეხვედრა გაიმართა
ინტელექტუალური საკუთრების უწყებაში იტალიის რესპუბლიკის ელჩს საქართველოში ენრიკო ვალვოს უმასპინძლეს.  შეხვედრაზე უწყების ხელმძღვანელმა მინდია დავითაძემ დიპლომატს გააცნო საქპატენტის საქმიანობა, მიმდინარე პროექტები და გამოხატა თანამშრომლობის სურვილი იტალიის რესპუბლიკის საპატენტო და სასაქონლო ნიშნების ოფისთან.
შეხვედრაზე ხაზი გაესვა საქპატენტისა და იტალიის რესპუბლიკის სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან თანამშრომლობას, რომელიც ხორციელდება ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული ტვინინგის პროექტის (GE/16 ENI EC 0318) ‘’საქართველოში გეოგრაფიული აღნიშვნების ეფექტური დაცვისა და კონტროლის სისტემის დანერგვის“ ფარგლებში.  საქპატენტის თავმჯდომარემ აღნიშნა, რომ იტალიის, როგორც ევროკავშირის წევრი ქვეყნის გამოცდილების გაზიარება უაღრესად მნიშვნელოვანია ქვეყანაში დარგის განვითარებისა და ევროპულ სტანდარტებთან მიახლოებისათვის.
იტალიის რესპუბლიკის ელჩმა საქართველოში საქპატენტთან სამომავლო თანამშრომლობისთვის მზადყოფნა გამოთქვა და განაცხადა, რომ  ქვეყნის წინსვლისთვის მნიშვნელოვანია  ინტელექტუალური საკუთრების სფეროს განვითარება და იგი დაეხმარება საქპატენტს იტალიის საპატენტო და სასაქონლო ნიშნების უწყებასთან ორმხრივი თანამშრომლობის ინიცირებაში, მომზადდება შესაბამისი დოკუმენტაცია, რათა ხელი მოეწეროს  მემორანდუმს ურთიერთთანამშრომლობის შესახებ.
იტალიის რესპუბლიკის ინტელექტუალური საკუთრების საკითხებზე მომუშავე უწყებების  გამოცდილების გაზიარება და ერთობლივი პროექტების განხორციელება ხელს შეუწყობს საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის საქპატენტის ინსტიტუციურ  გაძლიერებას და შესაძლებლობების განვითარებას.

Meeting between the Ambassador of the Republic of Italy to Georgia and the Chairman of Sakpatenti Took Place at Sakpatenti
May 19, 2021
The Ambassador of the Republic of Italy to Georgia, H.E. Enrico Valvo, was hosted at the Intellectual Property Center. During the meeting the Chairman of the Center, Mr. Mindia Davitadze, introduced the activities of Sakpatenti and ongoing projects to the diplomat and expressed willingness to cooperate with the Italian Patent and Trademark Office.
At the meeting the cooperation between Sakpatenti and the Ministry of Agriculture of the Republic of Italy was highlighted, which is implemented within the EU funded Twinning Project on “Establishing Efficient Protection and Control System of Geographical Indications (GIs) in Georgia” (GE/16 ENI EC 0318). Sakpatenti Chairman noted that sharing experience of Italy, as a member state of the European Union, is of great importance for the development of this field in the country and approximation with European standards.
The Ambassador of the Republic of Italy to Georgia expressed readiness for future cooperation with Sakpatenti. He noted that for the progress of the country it is important to develop the intellectual property field and he will assist Sakpatenti in initiating bilateral cooperation with the Italian Patent and Trademark Office, relevant documentation will be prepared in order to sign a Memorandum of Understanding.
Sharing experience and implementation of joint projects with the agencies of the Republic of Italy working on the IP issues will facilitate institutional development and capacity building of the National Intellectual Property Centre of Georgia Sakpatenti.