საქპატენტში სექსუალური შევიწროების პრევენციისა და რეაგირების მექანიზმი დაინერგა
სექსუალური შევიწროების საკითხებზე საქპატენტის თანამშრომლებისთვის გაეროს ქალთა ორგანიზაციის, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციისა და ნორვეგიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მხარდაჭერით ტრენინგი ჩატარდა. თანამშრომლებისთვის კომფორტული სამუშაო გარემოს შექმნა და მისი შენარჩუნება უწყებისთვის ერთ-ერთ პრიორიტეტულ მიმართულებას წარმოადგენს.
„სიამაყით მინდა აღვნიშნო, რომ ერთ-ერთი პირველი საჯარო უწყება, რომელმაც ეს მექანიზმი დანერგა არის საქპატენტი. რეაგირების მექანიზმის დანერგვის შემდგომ ტრენინგების მიმდინარეობით კი გადავდივართ შემდეგ ეტაპზე, რაც გულისხმობს საქპატენტის თანამშრომლებში ცნობიერების ამაღლებას ამ საკითხების გარშემო“ - ამ სიტყვებით გახსნა შეხვედრის პირველი ნაწილი საქპატენტის თავმჯდომარის მოადგილემ, დავით ნაღებაშვილმა.
ტრენინგს უძღვებოდა მოწვეული ტრენერი, გოგა ხატიაშვილი. აღნიშნული ტრენინგების ფარგლებში პარტნიორი უწყებების დახმარებით სულ 100-მდე თანამშრომელი გადამზადდება.
აქტივობა, რომელიც საქპატენტის თანამშრომლებისთვის დისტანციურ ფორმატში განხორციელდა, გაზრდის სექსუალური შევიწროების პრევენციისა და მასზე რეაგირების დამტკიცებული წესის ქმედითობას. „საქპატენტში“ სექსუალური შევიწროების პრევენციისა და მასზე რეაგირების წესი“ მიმდინარე წლის 22 თებერვალს თავმჯდომარის #46 ბრძანებით დამტკიცდა და ძალაში შევიდა.

Sexual Harassment Prevention and Response Mechanism is Introduced at Sakpatenti
Training on the issues of sexual harassment was held for Sakpatenti staff members with the support of the UN Women, Administration of the Government of Georgia and the Norwegian Ministry of Foreign Affairs. Creation and maintaining of comfortable workplace for employees is one of the priorities for the Center.
“I would like to proudly mention that one of the first public agencies to introduce this mechanism is Sakpatenti. After introducing the response mechanism, by means of training series, we are moving to the next stage, which implies raising awareness among Sakpatenti staff members on these issues”, - Mr. David Naghebashvili, Sakpatenti Deputy Chairperson, opened the first part of the meeting with these remarks.
The training was led by invited trainer, Mr. Goga Khatiashvili. Within these training series, 100 employees will be trained in total with the assistance of partner offices.
The activity, which was held in the remote format, will increase the effectiveness of the approved rules on sexual harassment prevention and response. “Rules on Sexual Harassment Prevention and Response at Sakpatenti” was approved and entered into force on February 22, 2021, by Order #46 of the Chairman.