საქპატენტის თავმჯდომარის მოადგილემ საქართველო - აზერბაიჯანის მთავრობათაშორისი ეკონომიკური კომისიის მე-8 სხდომაში მიიღო მონაწილეობა
30 სექტემბერი 2021 წ.
საქართველო - აზერბაიჯანის მთავრობათაშორისი ეკონომიკური კომისიის რიგით მე-8 სხდომის ფარგლებში,  საქართველოსა და აზერბაიჯანის რესპუბლიკას შორის, გეოგრაფიული აღნიშვნების ურთიერთაღიარებისა და დაცვის შესახებ შეთანხმების გაფორმების საკითხი განიხილეს.
სხდომა საქართველოს პრემიერ - მინისტრის, ირაკლი ღარიბაშვილისა და აზერბაიჯანის პრემიერ-მინისტრის, ალი ასადოვის ხელმძღვანელობით გაიმართა. შეხვედრას ესწრებოდნენ საქართველო-აზერბაიჯანის ეკონომიკური თანამშრომლობის ერთობლივი მთავრობათაშორისი კომისიის წევრები, აზერბაიჯანის რესპუბლიკისა და საქართველოს  შესაბამისი  უწყებების წარმომადგენლები, მათ შორის საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის - „საქპატენტის“ თავმჯდომარის მოადგილე, ნინო ჩიქოვანი.
„საქართველოსა და აზერბაიჯანის რესპუბლიკას შორის გეოგრაფიული აღნიშვნების ურთიერთაღიარების შესახებ" სახელმწიფოთაშორისი შეთანხმების ფარგლებში,  საქართველოსა და აზერბაიჯანის რესპუბლიკის მხრიდან მოხდება ორი ქვეყნის გეოგრაფიული აღნიშვნებისა და ადგილწარმოშობის დასახელებების აღიარება და  დაცვა.
კომისიის სხდომაზე აღინიშნა, რომ უახლოეს მომავალში დასრულდება "საქართველოსა და აზერბაიჯანის რესპუბლიკას შორის გეოგრაფიული აღნიშვნების ურთიერთაღიარების შესახებ" შეთანხმებასთან დაკავშირებული პროცედურები, რის შემდეგაც ხელი მოეწერება შეთანხმების ოფიციალურ დოკუმენტს.
საქართველო - აზერბაიჯანის ეკონომიკური თანამშრომლობის ერთობლივი მთავრობათაშორისი კომისიის, რიგით მე-8 სხდომაზე მხარეებმა განიხილეს თანამშრომლობის საკითხები ეკონომიკის, ვაჭრობის, ენერგეტიკის, კულტურის, ჰუმანიტარული სფეროების მიმართულებით. ასევე, ორი ქვეყნის შესაბამის უწყებებს შორის გაფორმდა მემორანდუმები ურთიერთთანამშრომლობის შესახებ.

Deputy Chairperson of Sakpatenti Participated in the 8th Session of the Georgia-Azerbaijan Intergovernmental Economic Commission
September 30, 2021
Within the 8th Session of the Joint Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between Georgia and the Republic of Azerbaijan, the issue of signing an Agreement on Mutual Recognition of Geographical Indications between Georgia and the Republic of Azerbaijan was considered.
The session was co-chaired by Mr. Irakli Garibashvili, Prime Minister of Georgia and Mr. Ali Asadov, Prime Minister of the Republic of Azerbaijan. The meeting was attended by the members of the Joint Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between Georgia and the Republic of Azerbaijan, representatives of relevant authorities of the Republic of Azerbaijan and Georgia, including Ms. Nino Chikovani, Deputy Chairperson of the National Intellectual Property Centre of Georgia Sakpatenti.
In the framework of the Intergovernmental Agreement “On Mutual Recognition of Geographical Indications between Georgia and the Republic of Azerbaijan”, Georgia and the Republic of Azerbaijan will recognize and protect the geographical indications and appellations of origin of the two countries.
At the session of the Commission it was noted that in near future the procedures related to the Agreement “On Mutual Recognition and Protection of Geographical Indications between Georgia and the Republic of Azerbaijan” will be formalized and the official document will be signed.
During the 8th Session of the Joint Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between Georgia and the Republic of Azerbaijan, the parties discussed the cooperation issues related to the economy, trade, energy, culture and humanitarian areas. In addition, Memorandums for cooperation were signed between relevant offices of the two countries.