ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსზე წარდგენილი პროექტი, რომელიც პატენტუნარიანობის კრიტერიუმებს დააკმაყოფილებს, საქპატენტისგან სპეციალური პრიზით დაჯილდოვდება
22 ივნისი 2022 წ.
საქპატენტის ორგანიზებით, ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსის ფინალისტებისთვის ვებინარი „ინტელექტუალური საკუთრება – იდეიდან ინოვაციამდე“ ჩატარდა. მონაწილეებმა მიიღეს დეტალური ინფორმაცია პატენტის მიღების პროცედურებსა და წინასწარი საპატენტო ძიების განაცხადის შევსების წესებზე. 2022 წლის კონკურსზე საქპატენტის მხრიდან დაწესდა სპეციალური პრიზი პროექტებისთვის, რომელთა საგანი დააკმაყოფილებს პატენტუნარიანობის კრიტერიუმებს, რაც მოიცავს სიახლეს, საგამომგონებლო დონეს და სამრეწველო გამოყენებადობას. აღნიშნული კრიტერიუმების შეფასების მიზნით, ფინალში გადასულ გუნდებს შეუძლიათ, შეავსონ საქპატენტის წინასწარი ძიების ელექტრონული განაცხადი და მასზე ჩატარებული ძიების ანგარიშების მიხედვით შეირჩევა საქპატენტის რჩეული გუნდი.
ვებინარს, რომელიც 2 საათს გრძელდებოდა, ათასწლეულის ინოვაციის 2022 წლის კონკურსის ფინალისტი გუნდის წევრები და მათი ხელმძღვანელები დაესწრნენ. საქპატენტის საქმიანობისა და ინტელექტუალური საკუთრების მნიშვნელობის შესახებ და მონაწილეებისთვის სხვა საინტერესო თემებზე, საქპატენტის გამოგონებისა და ახალი ჯიშების დეპარტამენტის უფროსმა, მერაბ კუციამ ისაუბრა. იგი ამავდროულად ინოვაციების კონკურსის ჟიურის წევრია და აფასებს კონკურსანტების მიერ წარმოდგენილ ინოვაციურ პროექტებს ტექნოლოგიების, ინჟინერიისა და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებების დარგებში.
კონკურსი მიმდინარეობა მესამე ეტაპზეა, ფინალისტი გუნდები ემზადებიან დასრულებული ნაშრომების (პროექტების) ჟიურის წინაშე წარსადგენად. ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსის 2022 წლის დაჯილდოების ცერემონია ზაფხულში იგეგმება. გამარჯვებული გუნდ(ებ)ი მონაწილეობას მიიღებენ საერთაშორისო STEM ბანაკებში აშშ-სა და/ან ევროპაში.
ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსს, ათასწლეულის ფონდი 2014 წლიდან ატარებს, აშშ-ის საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით. კონკურსი, ყოველწლიურად ცხადდება და მიზნად ისახავს უფროსკლასელებში ინოვაციური იდეებისა და პროექტების განხორციელების წახალისებას საბუნებისმეტყველო მეცნიერებებისა და ტექნოლოგიების სფეროში. საქპატენტი ყოველ წელს გამოთქვამს კონკურსის ორგანიზატორებთან თანამშრომლობის მზაობას და აქტიურადაა ჩართული ინტელექტუალური საკუთრების სფეროს შესახებ ცნობიერების ამაღლებისკენ მიმართულ აქტივობებში.

Sakpatenti will Award a Special Prize for the Project Satisfying the Patentability Criteria, Presented at the Millennium Innovation Award Competition
June 22, 2022
Sakpatenti organized a webinar “Intellectual Property - from Idea to Innovation” for the finalists of the Millennium Innovation Award Competition. The participants received detailed information on procedures of obtaining a patent and rules of drafting an application for preliminary patent search. In 2022 Sakpatenti offers a special prize for projects which will satisfy the patentability criteria, it should include novelty, inventive step and industrial applicability. To evaluate those criteria’s, the finalist teams can submit an electronic application for preliminary search at Sakpatenti, according to search reports Sakpatenti will nominate team for special prize.
The two-hour webinar was attended by members of the finalist teams of the Millennium Innovation Award Competition 2022 and their instructors. Mr. Merab Kutsia, Head of the Department of Inventions and New Varieties and Breeds of Sakpatenti introduced to attendees Sakpatenti activities, the importance of intellectual property and other topics of interest. Simultaneously, he is a member of the jury of the Innovations competition and evaluates the innovative projects presented by the competition participants in the technology, engineering and natural science.
Currently, competition is on a third stage, the finalist teams are preparing to submit the completed projects to the jury. The Award Ceremony of the Millennium Innovation Competition 2022 is scheduled for the summer. The winner(s) will participate in international STEM camps in the USA and/or Europe.
The Millennium Foundation, with the financial support of the U.S. Embassy, organizes the Millennium Innovations Award competition since 2014. The competition is annual event. It’s main objective is to stimulate high school pupils to implement innovative ideas and projects in the fields of natural science and technologies. Every year Sakpatenti expresses readiness of cooperation with the competition organizers and is actively engaged in the activities directed at raising awareness on the intellectual property field.