ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის (WIPO) გენერალური დირექტორი დარენ ტანგი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრს მიხეილ ჩხენკელს შეხვდა
12 ოქტომბერი 2022 წ.
საქართველოში ოფიციალური ვიზიტით იმყოფება ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის (WIPO) გენერალური დირექტორი, დარენ ტანგი. ვიზიტის ფარგლებში WIPO-ს ხელმძღვანელმა საქმიანი შეხვედრა გამართა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრ, მიხეილ ჩხენკელთან, სადაც საუბარი შეეხო განათლების სფეროში ინტელექტუალური საკუთრების დაცვის საკითხებსა და ამ მიმართულებით, ურთიერთთანამშრომლობის გაღრმავების შესაძლებლობებს.
შეხვედრაზე ყურადღება გამახვილდა ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის (WIPO) მნიშვნელოვან როლზე საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების სისტემის განვითარებაში, რომლის მხარდაჭერითა და ხელშეწყობით საქართველოში განხორციელდა საგანმანათლებლო, თუ ინოვაციური საქმიანობის განვითარებისკენ მიმართული გლობალური პროგრამები. საუბრისას აღინიშნა ამ პროცესებში საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს აქტიური მონაწილეობა, რომელიც მჭიდროდ თანამშრომლობს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნულ ცენტრ „საქპატენტთან“ და ახორციელებს ერთობლივ პროექტებს, მათ შორის ინოვაციების პოპულარიზაციის მიმართულებით.
მიხეილ ჩხენკელის თქმით, ბოლო წლების განმავლობაში, ინტელექტუალური საკუთრების ეფექტიანი დაცვის უზრუნველსაყოფად არაერთი მნიშვნელოვანი პროექტი განხორციელდა – „საქპატენტისა“ და WIPO-ს აქტიური თანამშრომლობით.
ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის (WIPO) ხელშეწყობით საქპატენტის ბაზაზე შეიქმნა ინტელექტუალური საკუთრების სასწავლო ცენტრი, რომელიც ორგანიზებას უწევს სხვადასხვა სახის ტრენინგებს, სემინარებსა და სამუშაო შეხვედრებს. WIPO-ს ჩართულობით დაიგეგმა და განხორციელდა ქართველ ტრენერთა სწავლება, რაც ემსახურება საქპატენტის სასწავლო ცენტრის ტრენერთა ბაზის გაძლიერებას, ასევე ითარგმნა WIPO-ს აკადემიის დისტანციური სწავლების უფასო კურსი DL101GE, რომელსაც უძღვებიან WIPO-ს მიერ გადამზადებული საქპატენტის ტუტორები. კურსი წარმატებით გაიარა 1250-მდე დაინტერესებულმა პირმა. ასევე, WIPO-ს მხარდაჭერით საქართველოში განხორციელდა გეოგრაფიული აღნიშვნების შესახებ პროფესიული განვითარების პროგრამა (PDP), რომელმაც სხვადასხვა ქვეყნის სახელმწიფო მოხელეებს ცოდნის გაღრმავებისა და კვალიფიკაციის ამაღლების შესაძლებლობა მისცა.
შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ „საქპატენტის“ თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელი მანანა ფრუიძე, WIPO-ს გარდამავალი ეკონომიკისა და განვითარებული ქვეყნების დეპარტამენტის დირექტორი ჰაბიპ ასანი, ჟენევაში გაეროს განყოფილებასთან და სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციებთან საქართველოს მუდმივი წარმომადგენელი ალექსანდრე მაისურაძე.
ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაცია (WIPO) გაერთიანებული ერების სპეციალიზებული უწყებაა, რომელიც აერთიანებს 193 წევრ სახელმწიფოს. საქართველო WIPO-ს წევრი 1991 წელს გახდა.

Mr. Daren Tang, Director General of the World Intellectual Property Organization (WIPO) Met with Mr. Mikheil Chkhenkeli, Minister of Education and Science of Georgia
October 12, 2022
Mr. Daren Tang, Director General of the World Intellectual Property Organization (WIPO), is paying an official visit to Georgia. Within the meeting, Director General of WIPO had a meeting with Mr. Mikheil Chkhenkeli, Minister of Education and Science of Georgia. The parties discussed the issues of protection of intellectual property in the field of education and opportunities for deepening cooperation in this direction.
At the meeting the significant role of the World Intellectual Property Organization (WIPO) in the development of the IP system of Georgia was highlighted. With the WIPO support and assistance, global programs were implemented in Georgia aimed at the development of education and innovation activity. During the conversation, the active participation of the Ministry of Education and Science of Georgia in these processes was noted, which cooperates closely with the National Intellectual Property Center of Georgia – “Sakpatenti” and implements joint projects, including in the direction of innovation promotion. Mr. Mikheil Chkhenkeli noted that in the recent years, to ensure the effective protection of intellectual property, a number of significant projects were implemented – in active cooperation of Sakpatenti and WIPO.
With the assistance of the World Intellectual Property Organization (WIPO), the IP Training Center was established at Sakpatenti, which organizes training, seminars and workshops of various kinds. With the engagement of WIPO, training of Georgian trainers was planned and implemented, which serves enhancing the pool of trainers of Sakpatenti Training Center. In addition, the free distance learning course DL101GE was translated into the Georgian language, which is delivered by WIPO trained Sakpatenti tutors. Up to 1250 interested persons passed the course successfully. WIPO also supported implementation of the Professional Development Program (PDP) on Geographical Indications in Georgia, which enabled governmental officials from various countries to deepen knowledge and raise qualification.
The meeting was also attended by Ms. Manana Pruidze, Acting Chairperson of Sakpatenti, Mr. Habip Asan, Director, Division for Transition and Developed Countries, WIPO, and H.E. Mr. Alexander Maisuradze, Permanent Representative of Georgia to the United Nations Office and other international organizations in Geneva.
The World Intellectual Property Organization (WIPO) is a specialized agency of the United Nations, which unites 193 member states. Georgia has been a member of WIPO since 1991.