ქართველი ფერმერების, მეწარმეებისა და ასოციაციების ხელშეწყობის მიზნით, საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრი - „საქპატენტი“ ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციასთან (WIPO) ერთად, ახორციელებს პროექტს, რომელიც ითვალისწინებს მწარმოებლების შესაძლებლობების გაძლიერებას, ასევე მათი მარკეტინგული უნარ-ჩვევების გამომუშავებასა და ცოდნის გაღრმავებას კონკურენტუნარიანობის გაუმჯობესების მიმართულებით.
პროექტის პირველ ეტაპზე, 2023 წლის ოქტომბერში, ჩატარდა ერთდღიანი ტრენინგი საჯარო უწყებების, მათ შორის საქპატენტის თანამშრომლებისთვის, სადაც ყურადღება გამახვილდა გეოგრაფიული აღნიშვნების სისტემის მართვის ასპექტებზე, კერძოდ, სპეციფიკაციებით განსაზღვრული ხარისხის მოთხოვნების შესაბამისობასა, განაცხადის შეფასების საკითხებსა და აღსრულების სხვადასხვა მექანიზმებზე. პროექტის ფარგლებში შეირჩა რეგისტრირებული გეოგრაფიული აღნიშვნა „თუშური გუდა“, რომლის მაგალითზე ჩატარდა მიზნობრივი ორდღიანი ტრენინგი პროდუქტის მართვის, ბრენდინგისა და კომერციალიზაციის შესახებ. აღნიშნულ ტრენინგზე, რომელიც თუშური გუდის ყველის მწარმოებლების მონაწილეობით მიმდინარეობდა, განიხილეს თუშური გუდას სპეციფიკაცია, მისი წარმოების მეთოდები და არეალი. გარდა ამისა, ისაუბრეს აღნიშნული პროდუქტის ცნობადობის გაზრდის საშუალებებზე და ბაზარზე მისი კონკურენტუნარიანობის შესაძლებლობებზე.
ტრენინგზე გამოვლინდა ასოციაციის განახლების აუცილებლობა. აქედან გამომდინარე, დაიგეგმა და 24-25 იანვარს საქპატენტის სათავო ოფისში ჩატარდა ორდღიანი ტრენინგი თუშური გუდას ასოციაციის წევრებისთვის. სწავლებას უძღვებოდა საერთაშორისო ექსპერტი - პასკალ ბერნარდონი. ტრენინგის მონაწილეები გაეცნენ ასოციაციის მართვის ძირითად პრინციპებს, შიდა კონტროლის სტრუქტურას და გარე საკომუნიკაციო სტრატეგიას. ტრენინგზე ასევე იმსჯელეს მიზნობრივი კომისიების დანიშნულებაზე, მათ შემადგენლობასა და უფლებამოსილებაზე. მუშაობის პროცესში განიხილეს ასევე ინსტიტუციური დაცვისა და პოპულარიზაციის მართვასთან დაკავშირებული ინიციატივები. ტრენინგზე ისაუბრეს „თუშური გუდას ასოციაციის საუკეთესო მარკეტინგული პრაქტიკის“ სახელმძღვანელოს შემუშავებაზე.
საქპატენტისა და WIPO-ს ერთობლივი პროექტი შერჩეული რეგისტრირებული ქართული გეოგრაფიული აღნიშვნების მართვის, ბრენდინგისა და კომერციალიზაციის შესახებ 2024 წლის მარტში დასრულდება.
ქართული გეოგრაფიული აღნიშვნებისა და წარმოშობაზე დაფუძნებული სხვა პროდუქტის სათანადო მართვა, ბრენდინგი და კომერციალიზაცია მნიშვნელოვან როლს შეასრულებს ქვეყნის ეკონომიკურ განვითარებაში, ხელს შეუწყობს ადგილობრივ წარმოებას და წვდომას რეგიონულ, ეროვნულ თუ საერთაშორისო ბაზრებზე.

Two-Day Training was Held at Sakpatenti for Representatives of the Tushetian Guda Association
In order to support Georgian farmers, entrepreneurs and associations, the National Intellectual Property Center of Georgia – “Sakpatenti”, in cooperation with the World Intellectual Property Organization (WIPO), is implementing a project which envisages strengthening the capacity of producers, as well as developing their marketing skills and deepening their knowledge in the direction of improving competitiveness.
At the first stage of the project, in October 2023, one-day training was held for officials of public agencies, including Sakpatenti, where attention was focused on the aspects of management of the geographical indications system, namely, compliance with the quality requirements defined by the specifications, issues of assessment of an application and various mechanisms of enforcement. Within the project, the registered geographical indication “Tushetiani Guda” was selected, on the example of which targeted two-day training was offered on the management, branding and commercialization of the product. At the training, which took place with the participation of producers of Tushetian Guda cheese, the specification of Tushetian Guda, its production methods and area were discussed. In addition, the means of raising awareness on the product and the possibilities of its competitiveness on the market were discussed.
During the training, the need for reviving the Association was revealed. Therefore, two-day training for members of the Tushetian Guda Association was planned and held on January 24-25, 2024, at Sakpatenti Head Office. The training was led by international expert Mr. Pascal Bernardoni. The participants got acquainted with the basic principles of the association management, internal control structure and external communication strategy. At the training the purpose of target commissions, their composition and powers were also discussed. Along with this, initiatives related to the management of institutional protection and promotion were also considered in the process of work. During the event, the participants discussed the development of the Guide to “Best marketing practices for the Tushetian Guda Association”.
The joint project of Sakpatenti and WIPO – the “Project on Collective Management, Branding and Commercialization of Selected Registered GI in Georgia” will be completed in March 2024.
Proper management, branding and commercialization of Georgian geographical indications and other origin-based products will play an important role in the economic development of the country, will facilitate local production and access to regional, national and international markets.