საქპატენტი ბასკეთ - საქართველოს გასტრონომიული კონგრესის მხარდამჭერია
საქპატენტის წარმომადგენლებმა ბასკეთ-საქართველოს გასტრონომიულ კონგრესში მიიღეს მონაწილეობა. 2024 წლის მთავარი კულინარიული მოვლენა- “Culinary Connection Euskadi-Georgia”, რომლის ერთ-ერთი აქტიური მხარდამჭერი გახლდათ საქპატენტი, კახეთში 2-3 მარტს გაიმართა. კონგრესის მიზანი იყო საქართველოსა და ბასკეთის ტრადიციული კულინარიისა და ღვინის წარმოჩენა თანამედროვე ტენდენციებისა თუ მეთოდოლოგიების გათვალისწინებით, ასევე ენოგასტროტურიზმის, ქართული სამზარეულოს განვითარება და გამოცდილების გაზიარება. აღსანიშნავია, რომ ღონისძიება ხელს შეუწყობს ქართული გეოგრაფიული აღნიშვნებითა და ადგილწარმოშობის დასახელებებით ნიშანდებული პროდუქციის პოპულარიზაციას, მისი საექსპორტო პოტენციალის გაზრდას, ქვეყნებს შორის კულინარიული კულტურის მიმართულებით კავშირების დამყარებასა და საქმიანი ურთიერთობების ჩამოყალიბებას.
აღნიშნულ მიზანს ემსახურებოდა კონგრესის ფარგლებში მოწყობილი პანელური დისკუსიები, პრეზენტაციები, კულინარიული შოუ, რომელსაც ცნობილი ბასკი და ქართველი შეფ-მზარეულები უძღვებოდნენ. მასტერკლასები ჩაატარეს ბასკეთისა და საქართველოს წამყვანი რესტორნებისა და სასტუმროების მასტერშეფებმა და სომელიებმა. პროექტის ფარგლებში აქცენტი გაკეთდა ქართულ პროდუქციაზე. კერძოდ, გეოგრაფიული აღნიშვნებითა და ადგილწარმოშობის დასახელებების ნიშნით დაცული პროდუქტებით მასტერშეფებმა მოამზადეს კერძები, ასევე აღნიშნული პროდუქტები გამოიფინა კონგრესის ღონისძიებათა დარბაზში, სადაც საქპატენტის საექსპოზიციო კუთხეც მოეწყო. უწყების სტენდზე განთავსდა გეოგრაფიულ აღნიშვნებთან დაკავშირებული ვიზუალური თუ საინფორმაციო მასალა. გარდა ამისა, საქპატენტის კუთხე წარმოდგენილი იყო თუშური გუდის ყველით, რომელიც გამოფინეს საქპატენტისა და ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის ერთობლივ პროექტში ჩართულმა გუდის მწარმოებლებმა.
კონგრესის ფარგლებში მოეწყო, როგორც ბასკეთის კულინარიული ცენტრის წარმომადგენლების, ბასკი შეფებისა და სომელიების ენოგასტრონომიული ტურები კახეთში, ასევე ტურისტული ადგილმდებარეობის გაცნობისა და შეფასების ღონისძიებები. კონგრესმა უმასპინძლა 250-ზე მეტ სტუმარს, მათ შორის საქართველოს ყველა კუთხეში მოქმედ სასტუმროებისა და რესტორნების შეფ-მზარეულებს.
აღნიშნული ღონისძიება პარლამენტის წევრის დავით სონღულაშვილის ინიციატივით, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს, ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის, გურჯაანის მუნიციპალიტეტის მერიისა და ბასკეთის მთავრობის მხარდაჭერით, ასევე ბასკეთის კულინარიული ცენტრისა და Mantala-ს ორგანიზებით განხორციელდა.

Sakpatenti is a Supporter of the Basque-Georgian Gastronomic Congress
Sakpatenti representatives took part in the Basque-Georgian Gastronomic Congress. The main culinary event of 2024 –“Culinary Connection Euskadi-Georgia”, one of the active supporters of which was Sakpatenti, was held in Kakheti on March 2-3. The purpose of the Congress was to present the traditional culinary and wines of Georgia and the Basque Country, taking into account modern tendencies and methodologies, to develop enogastrotourism, Georgian cuisine and to share experience. It should be noted that the event will foster promotion of products marked with Georgian geographical indications and appellations of origin, increasing of their export potential, establishment of connections between countries in the direction of culinary culture and formation of business relations.
This purpose was served by panel discussions, presentations and a culinary show, held within the Congress, led by famous Basque and Georgian chefs. The master classes were conducted by master chefs and sommeliers from leading restaurants and hotels of the Basque Country and Georgia. Within the project, the focus was on Georgian products. In particular, master chefs prepared dishes with products protected by geographical indications and appellations of origin, these products were also exhibited in the event hall of the Congress, where the exhibition corner of Sakpatenti was arranged. On the stand of the office, visual and informational materials related to geographical indications were presented. In addition, the corner of Sakpatenti was represented by Tushetian Guda cheese, which was exhibited by Guda producers, participating in the joint project of Sakpatenti and the World Intellectual Property Organization.
Within the Congress, enogastronomic tours for representatives of the Basque Culinary Center, Basque chefs and sommeliers were organized in Kakheti, as well as sightseeing events were held. The Congress hosted more than 250 guests, including chefs from hotels and restaurants from all regions of Georgia.
The event was held on the initiative of Mr. David Songulashvili, Member of the Parliament, it was supported by the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, the National Tourism Administration of Georgia, the City Hall of Gurjaani Municipality and the Basque Government, and was organized by the Basque Culinary Center and the Mantala Basque Gastronomy initiative.