საქპატენტმა ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის დასაქმების ფორუმში მიიღო მონაწილეობა
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტმა (KIU) პირველ მასშტაბურ დასაქმების ფორუმს უმასპინძლა. ფორუმისთვის გამოყოფილ სივრცეში განთავსდა საქპატენტის საგამოფენო სტენდი. საქპატენტის წარმომადგენლებმა სტუდენტებს ორგანიზაციის საქმიანობის, დასაქმებისა და სტაჟირების შესაძლებლობების შესახებ ინფორმაცია გააცნეს.
საქპატენტის გარდა, ფორუმში მონაწილეობა მიიღო კერძო და საჯარო სექტორისა 50-მდე წარმომადგენელმა. ფორუმის ფარგლებში გაიმართა სემინარები და პრეზენტაციები ისეთ თემებზე როგორებიცაა: კარიერული ტენდენციები ინფორმაციული ტექნოლოგიების სექტორში; დასაქმებისათვის საჭირო უნარ-ჩვევები; საბანკო სექტორი, როგორც დამსაქმებელი; მომავლის პროფესიები და კონტაქტების დამყარების ძალა.
საგულისხმოა, რომ საქპატენტი მუდმივად ცდილობს ხელი შეუწყოს ახალგაზრდა, მაღალკვალიფიციური კადრების მოძიებასა და პროფესიული განვითარებას. სწორედ ამ მიზნით, უკანასკნელ პერიოდში საქპატენტში უკვე 4 სტაჟიორი დასაქმდა. გარდა ამისა, საქპატენტის შუამდგომლობით, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი და საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი პან-ევროპული პროფესიული სტაჟირების პროგრამაში (Pan-European Seal (PES) Programme) ჩაერთო, რაც გულისხმობს, რომ ამ უნივერსიტეტების კურსდამთავრებულებს მიმდინარე წლის სექტემბრიდან შესაძლებლობა ექნებათ გაიარონ ერთწლიანი, სრულად დაფინანსებული სტაჟირება ალიკანტეში, ევროკავშირის ინტელექტუალური საკუთრების უწყებაში (EUIPO).
რაც შეეხება ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტს, ის საერთაშორისო საქველმოქმედო ფონდის – „ქართუს“ მიერ დაფინანსებული პროექტია, რომლის მიზანია, საერთაშორისო და ადგილობრივი პარტნიორების მხარდაჭერით, ჩამოყალიბდეს სამეწარმეო, ინტელექტუალურ ჰაბად და მაღალკვალიფიციური პროფესიონალი კადრების მომზადებით ხელი შეუწყოს ქვეყნის ეკონომიკურ ზრდასა და განვითარებას.

Sakpatenti Participated in the Employment Forum of Kutaisi International University
Kutaisi International University (KIU) hosted the first large-scale employment forum. In the area allocated for the forum, an exhibition stand of Sakpatenti was shown. Sakpatenti representatives informed the students on the activity of the organization and the opportunities of employment and internship.
Along with Sakpatenti, up to 50 representatives of the private and public sectors participated in the forum. Within the forum, seminars and presentations were held on such topics as: career trends in the sector of information technologies; skills required for employment; banking sector as an employer; future professions and power of establishing contacts.
It is noteworthy that Sakpatenti is constantly striving to facilitate searching for and professional development of young, highly qualified specialists. For this purpose, in the recent period 4 interns were already employed at Sakpatenti. In addition, by the mediation of Sakpatenti, Tbilisi State University and Georgian Technical University joined the Pan-European professional internship program (Pan-European Seal (PES) Program), which means that from September of the current year graduates of these universities will have an opportunity to pass a one-year, fully funded internship at the European Union Intellectual Property Office (EUIPO) in Alicante.
As regards Kutaisi International University, it is a project financed by the International Charity Foundation – “Cartu”, which aims, with the support of international and local partners, to develop into an entrepreneurial, intellectual hub and to promote the economic growth and development of the country by training highly qualified professional specialists.