პარლამენტმა „საქართველოს პატენტრწმუნებულთა შესახებ“ კანონპროექტი მესამე მოსმენით მიიღო
დღეს საქართველოს პარლამენტმა მესამე მოსმენით მიიღო კანონი „საქართველოს პატენტრწმუნებულთა შესახებ“, რომელიც პატენტრწმუნებულის კვალიფიკაციის მოპოვებასთან, რეგისტრაციასთან და საქმიანობასთან დაკავშირებული საკითხებს, ასევე პატენტრწმუნებულთა ასოციაციის შექმნისა და ფუნქციონირების საკითხებს დაარეგულირებს.
კანონპროექტიდან გამომდინარე ცვლილება შევიდა „საქართველოს საპატენტო კანონში“ და „მეწარმეთა შესახებ“ საქართველოს კანონში“, რაც ითვალისწინებს აღნიშნული კანონების შესაბამისობაში მოყვანას საკანონმდებლო პაკეტით წარმოდგენილ „საქართველოს პატენტრწმუნებულთა შესახებ“ საქართველოს კანონთან. პატენტრწმუნებულთა ინსტიტუტის რეფორმის საფუძველზე, დაინერგება პატენტრწმუნებულთა საკვალიფიკაციო გამოცდის ახალი სტანდარტი–სავალდებულო გახდება პატენტრწმუნებულთა პროფესიული პასუხისმგებლობის დაზღვევა.
მნიშვნელოვანია, რომ კანონპროექტის შემუშავების პროცესში აქტიურად იყვნენ ჩართულები თავად პატენტრწმუნებულებიც, რომელთა რეკომენდაციების უდიდესი ნაწილი აისახა კიდეც კანონპროექტის საბოლოო ვარიანტში.
საკანონმდებლო პაკეტი სხდომაზე მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა, ვახტანგ ბაჩიაშვილმა წარადგინა.
კანონის ამოქმედების შედეგად, ქვეყანაში ჩამოყალიბდება სრულიად ახალი, თანამედროვე ინსტიტუტი, რომელიც ორიენტირებული იქნება პროფესიულ განვითარებასა და სიახლეების დანერგვაზე, რაც ხელს შეუწყობს ინტელექტუალური საკუთრების უკეთ დაცვას და, ზოგადად, დარგის განვითარებას.

The Parliament Adopted the Draft Law “On Patent Attorneys of Georgia” for the Third Reading
Today, the Parliament of Georgia adopted for the third reading the draft Law “On Patent Attorneys of Georgia”, which will regulate issues related to acquisition of patent attorneys qualification, registration and activity as well as issues of creation and functioning of the Association of Patent Attorneys.
Amendments deriving from the draft Law were made to the “Patent Law of Georgia” and the Law of Georgia “On Entrepreneurs”, which provides for harmonization of the mentioned laws with the Law of Georgia “On Patent Attorneys of Georgia” presented by the legislative package. On the basis of the reform of the institution of patent attorneys, a new standard of qualification exam of patent attorneys will be introduced – the insurance of professional responsibility of patent attorneys will become compulsory.
It is important that the patent attorneys themselves were actively involved in the process of developing the draft Law, and most of their recommendations were reflected in the final version of the draft Law.
The legislative package was introduced at the session by the Parliamentary Secretary of the Government Mr. Vakhtang Bachiashvili.
As a result, a totally new, modern institution will be established in the country, which will be focused on professional development and introduction of novelties, thus facilitating better protection of intellectual property and development of the field, in general.