საქპატენტის თავმჯდომარე ევროკავშირის ინტელექტუალური საკუთრების უწყების (EUIPO) აღმასრულებელ დირექტორს ჟოაო ნეგრაოს შეხვდა
12 ივლისი 2024 წ.
საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის – „საქპატენტის“ თავმჯდომარე სოსო გიორგაძე ჟენევაში WIPO-ს რიგით 65-ე ასამბლეის ფარგლებში, ევროკავშირის ინტელექტუალური საკუთრების უწყების (EUIPO) აღმასრულებელ დირექტორს ჟოაო ნეგრაოს და EUIPO-ს ინსტიტუციური და თანამშრომლობის დეპარტამენტის წარმომადგენლებს შეხვდა.
შეხვედრაზე მხარეებმა განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილეს ინტელექტუალური საკუთრების დარგში ევროკავშირის ახალი რეგიონული პროექტის „ინტელექტუალური საკუთრების უფლებების გაძლიერება საქართველოში, მოლდოვასა და უკრაინაში“ (EU4IP) მნიშვნელობაზე. აღნიშნული პროექტი მიზნად ისახავს ხელი შეუწყოს რეგიონში ინტელექტუალური საკუთრების უფლებების რეგისტრაციის, დაცვისა და აღსრულების ეფექტიანი მექანიზმების დანერგვას, ასევე, ინტელექტუალური საკუთრების, როგორც ფუნდამენტური ინსტრუმენტის გამოყენებას ინოვაციებისათვის, შემოქმედებითი საქმიანობისა და თავისუფალი კონკურენციისათვის ხელსაყრელი გარემოს უზრუნველსაყოფად.
საქპატენტის თავმჯდომარის თქმით, პროექტის ფარგლებში, ინტელექტუალური საკუთრების დაცვის სისტემის ეფექტიანობის გაზრდისა და საქმისწარმოების პროცესში ევროკავშირის სტანდარტების დანერგვის მიზნით, საქპატენტი იზრუნებს ინტელექტუალური საკუთრების სამართლებრივი ჩარჩოს გაუმჯობესებაზე, უზრუნველყოფს ინტელექტუალური საკუთრების მნიშვნელობის შესახებ საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებასა და შეიმუშავებს ინტელექტუალური საკუთრების შესახებ ე.წ. სექტორულ სტრატეგიას.
აღსანიშნავია, რომ EU4IP-ს პროექტს წინ უძღოდა ევროკავშირი-საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების შესახებ ერთობლივი სამწლიანი პროექტი (EUGIPP), რომლის ფარგლებში მიღწეული შედეგების საფუძველზეც, ევროკავშირის ინტელექტუალური საკუთრების უწყების (EUIPO) ინიციატივით გადაწყდა ახალი პროექტის დაწყება საქართველოს, მოლდოვასა და უკრაინის ჩართულობით. აღნიშნული პროექტი დაეხმარება საქართველოსა და სხვა კანდიდატ ქვეყნებს ევროკავშირში გაწევრიანებასა და ევროკავშირის ინტელექტუალური საკუთრების ქსელთან (EUIPN) მიერთებაში.

Mr. Soso Giorgadze Met with Mr. João Negrão, Executive Director of the European Union Intellectual Property Office (EUIPO)
July 12, 2024
Mr. Soso Giorgadze, Chairman of the National Intellectual Property Center of Georgia – “Sakpatenti”, within the 65th Series of Meetings of the Assemblies of Member States of WIPO in Geneva, met with Mr. João Negrão, Executive Director of the European Union Intellectual Property Office (EUIPO) and representatives of the Institutional and Cooperation Department of EUIPO.
During the meeting, the parties paid special attention to the importance of the new regional project of the European Union in the field of intellectual property “Strengthening Intellectual Property Rights in Georgia, Moldova and Ukraine” (EU4IP). The project aims to contribute to an effective level of registration, protection and enforcement of intellectual property rights, as well as to use IP as an instrument in creating a favourable environment for innovation, creativeness and free competition.
As Sakpatenti Chairman noted, within the project, in order to increase the effectiveness of the intellectual property protection system and to introduce EU standards in the process of proceedings, Sakpatenti will contribute to the improvement of the legal framework of intellectual property, ensure raising public awareness on the importance of intellectual property and develop the so-called sectoral strategy on intellectual property.
It is noteworthy the EU4IP project was preceded by the EU-Georgia Intellectual Property Project (EUGIPP) with the duration of three years. On the basis of the achieved results, on the initiative of the European Union Intellectual Property Office (EUIPO), launching of a new project was decided with the involvement of Georgia, Moldova and Ukraine. The project will facilitate Georgia and other candidate countries on their way to the EU membership and in joining the European Union Intellectual Property Network (EUIPN).