სოსო გიორგაძემ WIPO-ს გენერალური ასამბლეის ფარგლებში ყაზახეთის რესპუბლიკის დელეგაციასთან შეხვედრა გამართა
12 ივლისი 2024 წ.
საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის - „საქპატენტის“ თავმჯდომარემ სოსო გიორგაძემ ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის (WIPO) გენერალური ასამბლეის 65-ე სესიის ფარგლებში, შეხვედრა გამართა ყაზახეთის დელეგაციასთან. შეხვედრას ესწრებოდნენ ყაზახეთის რესპუბლიკის იუსტიციის მინისტრის მოადგილე ბოტაგოზ ჟაკსელეკოვა, ყაზახეთის იუსტიციის სამინისტროს ინტელექტუალური საკუთრების დეპარტამენტის უფროსი შოლპან აბდრიევა და ყაზახეთის ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ინსტიტუტის დირექტორის მოადგილე აიდინ არტიკოვა, საქპატენტის მხრიდან კი - გამოგონებისა და ახალი ჯიშების დეპარტამენტის უფროსი, მერი მაჭარაშვილი.
შეხვედრის მონაწილეებმა განიხილეს ქვეყნებს შორის ინტელექტუალური საკუთრების მიმართულებით თანამშრომლობის გაღრმავების საკითხები და ხაზი გაუსვეს ინტელექტუალური საკუთრების სფეროში თანამშრომლობის შესახებ მემორანდუმის გაფორმებას, რომელზეც უკვე მიმდინარეობს მუშაობა.
მხარეებმა განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილეს გეოგრაფიული აღნიშვნებისა და ადგილწარმოშობის დასახელების ურთიერთაღიარებისა და დაცვის შესახებ შეთანხმებაზე. აღსანიშნავია, რომ შეთანხმების პროექტის განხილვის მიზნით უკვე შექმნილია სამუშაო ჯგუფი, რომელიც ორივე ქვეყნის გეოგრაფიული აღნიშვნების დაცვის კუთხით იმუშავებს. შეთანხმების ხელმოწერის საფუძველზე საქართველო და ყაზახეთი ნაცვალგების წესით აღიარებს და კანონმდებლობის შესაბამისად უზრუნველყოფს გეოგრაფიული აღნიშვნისა და ადგილწარმოშობის დასახელების დაცვას. დღეის მდგომარეობით, საქართველოს ყაზახეთში ინდივიდუალური რეგისტრაციის გზით დასაცავად წარდგენილი აქვს 22 გეოგრაფიული აღნიშვნა (ადგილწარმოშობის დასახელება), მათ შორის მინერალური წყლები, ღვინო და ჭაჭა.
შეხვედრაზე, ასევე, ისაუბრეს სხვადასხვა საგანმანათლებლო პროგრამის მომზადებასა და განხორციელებაზე, მათ შორის იმსჯელეს კონფერენციებისა თუ სემინარების ორგანიზების საკითხებზე, რაც ხელს შეუწყობს ორი ქვეყნის ინტელექტუალური საკუთრების დარგში მიღწევების შესახებ ინფორმაციის გაცვლასა და გამოცდილების გაზიარებას.

Within the WIPO General Assembly Mr. Soso Giorgadze Met with the Delegation of the Republic of Kazakhstan
July 12, 2024
Mr. Soso Giorgadze, Chairman of the National Intellectual Property Center of Georgia – “Sakpatenti”, within the 65th Series of Meetings of the Assemblies of the Member States of the World Intellectual Property Organization (WIPO), held a meeting with the delegation of the Republic of Kazakhstan. The meeting was attended by Ms. Botagoz Zhakselekova, Vice-Minister of Justice of the Republic of Kazakhstan, Ms. Sholpan Abdreyeva, Director of the Department of Intellectual Property Rights of the Ministry of Justice of the Republic of Kazakhstan,
and Ms. Aidyn Artykova, Deputy Director of the National Institute of Intellectual Property of the Republic of Kazakhstan, and on the part of Sakpatenti – Ms. Meri Macharashvili, Head, Department of Inventions and New Varieties and Breeds.
The participants of the meeting discussed the issues of deepening cooperation between the countries in the direction of intellectual property and emphasized the importance of signing of the memorandum on cooperation in the field of intellectual property, on which the parties are already working.
The parties paid special attention to the Agreement on Mutual Recognition and Protection of Geographical Indications and Appellations of Origin. It is noteworthy that a working group is already established to discuss the draft Agreement, which will work on the protection of geographical indications of both countries. On the basis of signing of the Agreement, Georgia and the Republic of Kazakhstan will recognize according to the principle of reciprocity and ensure the legal protection of geographical indications and appellations of origin on the basis of the national legislations. As of today, Georgia has submitted through individual registration 22 geographical indications (appellations of origin) for protection in Kazakhstan, including mineral waters, wine and Chacha.
At the meeting, the parties also discussed the issues of preparation and organization of various educational programs, including conferences and seminars, which will facilitate exchange of information and sharing of experience on the achievements of the two countries in the intellectual property field.