საქართველოს ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ ფართომასშტაბიანი საინფორმაციო კამპანიის ფარგლებში, საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის - „საქპატენტის“ თანამშრომლებთან საარჩევნო ტექნოლოგიების შესახებ საინფორმაციო ხასიათის შეხვედრა გამართა.
შეხვედრის მონაწილეებს 2024 წლის არჩევნებისთვის მზადების პროცესისა და ტექნოლოგიური სიახლეების შესახებ დეტალური ინფორმაცია ცესკოს საარჩევნო კომისიების მართვის განყოფილების უფროსმა რევაზ ეგაძემ მიაწოდა.
შეხვედრის მიმდინარეობისას გაიმართა იმიტირებული კენჭისყრა და ელექტრონული საარჩევნო ტექნოლოგიების დემონსტრაცია. შეხვედრის მონაწილეებს საშუალება ჰქონდათ პრაქტიკაში გამოეცადათ ვერიფიკაციისა და ხმის მთვლელი აპარატების მუშაობა.
შეგახსენებთ, რომ, საქართველოში განხორციელებული საარჩევნო რეფორმის შედეგად, პარლამენტის მორიგი და ყველა შემდგომი არჩევნები საარჩევნო ტექნოლოგიების გამოყენებით ჩატარდება და მოახლოებული არჩევნებისთვის ამომრჩეველთა თითქმის 90% საარჩევნო ტექნოლოგიების გამოყენებით მიიღებს არჩევნებში მონაწილეობას.

CEC Introduced to Sakpatenti Staff Electoral Updates and Electronic Technologies
Within a large-scale information campaign regarding electronic elections, the Central Election Commission (CEC) of Georgia held an information meeting with the staff members of the National Intellectual Property Center of Georgia – “Sakpatenti”.
Mr. Revaz Egadze, Head of the Division of Relations with Election Commissions, provided detailed information to the meeting participants on the preparatory process for the 2024 elections and technological updates.
During the meeting, mock elections were conducted and electronic electoral technologies were showcased. Meeting participants had an opportunity to test the operability of verification and vote-counting devices.
It is noteworthy, that as a result of the electoral reform carried out in Georgia, the present and all subsequent parliamentary elections will be held using electoral technologies, whereas nearly 90 % of voters will participate in upcoming elections using electoral technologies.