სტუდენტებმა ევროპის სხვადასხვა უნივერსიტეტიდან ინტელექტუალური საკუთრების შესახებ სწავლება საქპატენტის სასწავლო ცენტრში გაიარეს
24 ივლისი 2024 წ.
ევროპის სხვადასხვა ქვეყნის უნივერსიტეტის სტუდენტებმა ინტელექტუალური საკუთრების შესახებ სწავლება საქპატენტის ინტელექტუალური საკუთრების სწავლებისა და გადამზადების ცენტრში გაიარეს. ინტელექტუალური საკუთრების სამართლის საერთაშორისო საზაფხულო სკოლა 2016 წლიდან „ევროპის იურისტ სტუდენტთა ასოციაცია საქართველოსა“ (ELSA Georgia) და საქპატენტის თანამშრომლობით ყოველწლიურად ხორციელდება და მასში მონაწილეობა მიღებული აქვს 200-ზე მეტ სტუდენტს ევროკავშირის სხვადასხვა წამყვანი უნივერსიტეტიდან.
საერთაშორისო საზაფხულო სკოლაში მონაწილეობის შესაძლებლობა ეძლევათ ევროპის სხვადასხვა ქვეყნის უნივერსიტეტების სამართლის ფაკულტეტის სტუდენტებს, რომლებიც აკადემიური პროგრამის ფარგლებში საქართველოს მაგალითზე ინტელექტუალური საკუთრების სამართლის თეორიულ და პრაქტიკულ საკითხებს ეცნობიან. სწავლების მიზანია ინტელექტუალური საკუთრების სფეროთი სამართლის ფაკულტეტის სტუდენტების დაინტერესება და მათთვის საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების სამართლის სისტემის გაცნობა.
2024 წლის საერთაშორისო სწავლებაში, რომელიც კვლავ „ელსა საქართველოს“ ორგანიზებით და საქპატენტის მხარდაჭერით ჩატარდა, 19 სტუდენტი მონაწილეობდა ჩეხეთის, გერმანიის, ბელგიის, ესტონეთის, ფინეთის, იტალიის, უნგრეთის, ავსტრიის, ირლანდიის, უკრაინისა და ნორვეგიის წამყვანი უნივერსიტეტებიდან.
სამართლის სკოლის დახურვის ცერემონიალი საქპატენტის მცხეთის სათავო ოფისში გაიმართა. ღონისძიების მონაწილეებს საქპატენტის თავმჯდომარის მოადგილემ ნინო ჩიქოვანმა მიმართა და სწავლის წარმატებით დასრულება მიულოცა. საუბრისას მან აღნიშნა, რომ ინოვაციებისა და ახალი ტექნოლოგიების ეპოქაში ინტელექტუალური საკუთრება მნიშვნელოვან როლს ასრულებს ქვეყნის ეკონომიკურ, სოციალურ და კულტურულ განვითარებაში, ასევე, მისი თქმით, ახალგაზრდების აქტიური ჩართულობა დარგის განვითარების პროცესში აუცილებლობას წარმოადგენს. ნინო ჩიქოვანმა საზაფხულო სკოლის კურსდამთავრებულებს ღონისძიების დასასრულს სასწავლო პროგრამის გავლის დამადასტურებელი სერტიფიკატები გადასცა.
აღსანიშნავია, რომ 5-დღიანი აკადემიური პროგრამის ფარგლებში ევროპელმა სტუდენტებმა გაიარეს სპეციალიზებული პროგრამა ინტელექტუალური საკუთრების სისტემის შესახებ, რომელიც მოიცავდა ინტელექტუალური საკუთრების ცალკეული ობიექტების, სამართლებრივი დაცვის მექანიზმებისა და საერთაშორისო რეგისტრაციის პირობების გაცნობას. საქართველოს მაგალითზე დაყრდნობით ლექციებზე განიხილეს ინტელექტუალური საკუთრების დაცვისა და აღსრულების ინსტრუმენტები, იმსჯელეს საავტორო და მომიჯნავე უფლებებზე, მათთან დაკავშირებულ შეზღუდვებსა თუ გამონაკლისებზე. შეხვედრებზე მიმოიხილეს, ასევე, სასაქონლო ნიშნების რეგისტრაციაზე უარის თქმის აბსოლუტური საფუძვლები, ნიშნების აღრევამდე მსგავსება და სასაქონლო ნიშნების ექსპერტიზის პრაქტიკული სავარჯიშოები საყოველთაოდ ცნობილი სასაქონლო ნიშნების გამოყენებით. ასევე, პროგრამის მონაწილეებმა განიხილეს დიზაინის დაცვის ფარგლები და მისი რეგისტრაციის პროცედურები, გაეცნენ გეოგრაფიული აღნიშვნების დაცვის სპეციფიკას. გარდა ამისა, სტუდენტებმა მიიღეს ინფორმაცია გამოგონებისა და სასარგებლო მოდელების შესახებ, პატენტიდან გამომდინარე ექსკლუზიური უფლებების დარღვევასა და აღსრულების მექანიზმებზე. აგრეთვე, დისკუსიის ფორმატში იმსჯელეს თანამედროვე სამყაროში ინოვაციების მნიშვნელობაზე. ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციიდან (WIPO) სპეციალურად მოწვეულმა მომხსენებელმა საზაფხულო სკოლის მონაწილეებს გააცნო ინტელექტუალური საკუთრების საერთაშორისო ასპექტები და WIPO-ს მანდატი ინტელექტუალური საკუთრების გლობალური პოლიტიკის ფორმირების პროცესში.
საზაფხულო სამართლის სკოლის პროგრამის ფარგლებში სტუდენტები ეწვივნენ სსიპ საქართველოს ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სააგენტოს (GITA), სადაც მიიღეს ვრცელი ინფორმაცია სააგენტოს საქმიანობისა და მიზნების შესახებ. გარდა ამისა, სტუდენტებმა მოინახულეს სსიპ შემოსავლების სამსახურის გაფორმების ეკონომიკური ზონა „თბილისი“, სადაც გაეცნენ საბაჟო დეპარტამენტის მუშაობის სპეციფიკას, საბაჟო პროცედურებს და კონტრაფაქციასთან ბრძოლის მეთოდებს, ასევე საქმიანობის პროცესში გამოვლენილ დარღვევებზე რეაგირების მექანიზმებს.
საზაფხულო სკოლის ფარგლებში სწავლებას უძღვებოდნენ ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის (WIPO) მიერ აკრედიტებული საქპატენტის ტრენერები და მოწვეული ტუტორები.

Students from Various European Universities Passed Intellectual Property Training at Sakpatenti Training Center
July 24, 2024
Students from universities of various European countries passed intellectual property training at Sakpatenti Intellectual Property Teaching and Training Center. The International Summer School of Intellectual Property Law is held annually since 2016, organized by the European Law Students’ Association Georgia (ELSA Georgia) and Sakpatenti, and more than 200 students from various leading universities of the European Union have participated in it.
The opportunity to participate in the International Summer School is offered to students of the Faculty of Law of universities of different European countries, who, within the academic program, get acquainted on the example of Georgia with the theoretical and practical issues of intellectual property law. The purpose of training is to arouse interest among students of the Faculty of Law in the intellectual property field and to introduce to them the intellectual property law system of Georgia.
In the international training 2024, organized again by “Elsa Georgia” and supported by Sakpatenti, 19 students from the leading universities of the Czech Republic, Germany, Belgium, Estonia, Finland, Italy, Hungary, Austria, Ireland, Ukraine and Norway participated.
The closing ceremony of the Law School was held at Sakpatenti Head Office in Mtskheta. Ms. Nino Chikovani, Deputy Chairperson of Sakpatenti, addressed the participants of the event and congratulated them on the successful completion of the training. She noted that in the period of innovations and new technologies, intellectual property plays an important role in the economic, social and cultural development of the country, whereas active involvement of the youth in the process of development of the field is necessary. At the end of the event, Ms. Nino Chikovani handed over to the Summer School graduates the certificates of completion of the training program.
It should be noted that within the 5-day academic program, European students passed a specialized program on the intellectual property system, which included introduction of separate intellectual property subject-matters, mechanisms of their legal protection and conditions of international registration. At the lectures, on the basis of the example of Georgia, intellectual property protection and enforcement tools were considered, copyright and related rights as well as limitations and exceptions related to them were discussed. During the meetings, absolute grounds for refusal of trademark registration, similarity of marks leading to likelihood of confusion and practical exercises of examination of trademarks using well-known trademarks were considered. In addition, the program participants discussed the scope of protection of design and procedures of its registration, also familiarized with the specificity of protection of geographical indications. The students also got acquainted with inventions and utility models, infringement of exclusive rights deriving from patents and enforcement mechanisms. Along with this, in the discussion format, they considered the importance of innovations in the modern world. A specially invited speaker from the World Intellectual Property Organization (WIPO) introduced to the participants of the Summer School the international aspects of intellectual property and the WIPO’s mandate in the process of shaping the global intellectual property policy.
As part of the Summer Law School program, students visited the Georgia’s Innovation and Technology Agency (GITA), where they received extensive information on the activities and goals of the Agency. In addition, the students visited the Clearance Economic Zone “Tbilisi” of the LEPL Revenue Service, where they familiarized with the specificity of work of the Customs Department, customs procedures and methods of combating counterfeiting, as well as mechanisms of responding to violations revealed in the course of activity.
Within the Summer School, training was conducted by Sakpatenti trainers accredited by the World Intellectual Property Organization (WIPO) and invited tutors.