საქართველო მარაკეშის ხელშეკრულებას შეუერთდა
საქართველოს პარლამენტის 2024 წლის 17 სექტემბრის დადგენილებით, საქართველო შეუერთდა „უსინათლო, მხედველობადაქვეითებული ან ბეჭდური ნაწარმოების გაცნობის შესაძლებლობის სხვაგვარი შეზღუდვის მქონე პირთათვის ბეჭდურ ნაწარმოებზე მისაწვდომობის გამარტივების შესახებ“ მარაკეშის 2013 წლის 27 ივნისის ხელშეკრულებას (შემდგომ – მარაკეშის ხელშეკრულება).
ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის (WIPO) შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა უფლებების კომიტეტმა, 2023 წლის 21 მარტის დასკვნით, საქართველოს მისცა მარაკეშის ხელშეკრულების რატიფიცირებისა და ეროვნულ დონეზე აღსრულების რეკომენდაცია. აღნიშნული შეთანხმების რატიფიცირებისას, არსებული კანონმდებლობა გარდაუვალად მოითხოვდა ცვლილებებს, რის შედეგადაც, საქპატენტის თანაავტორობით მარაკეშის შეთანხმების საფუძველზე და მისი დებულებების გათვალისწინებით, მომზადდა და განხორციელდა „საავტორო და მომიჯნავე უფლებების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილება (2023 წლის 15 დეკემბრის კანონი).
მარაკეშის შეთანხმების სრულყოფილი იმპლემენტაციის მიზნით, საქპატენტის თავმჯდომარის სოსო გიორგაძის ბრძანებით, ასევე, განისაზღვრა დაწესებულებისთვის ავტორიზებული პირის სტატუსის მინიჭების, ამ სტატუსის გაუქმებისა და საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრისთვის – „საქპატენტისთვის“ ინფორმაციის მიწოდების წესი. რაც შეეხება ავტორიზებული პირის ცნებას, მას ადგენს თავად მარაკეშის შეთანხმება და გულისხმობს სახელმწიფოს მიერ ავტორიზებულ ნებისმიერ პირს, რომლის საქმიანობაცაა მხედველობადაქვეითებული ან კითხვის უნარის არმქონე პირებისთვის საგანმანათლებლო, სასწავლო, ადაპტაციური კითხვის, ან ინფორმაციაზე წვდომის უზრუნველყოფა. ავტორიზებულ პირებს უნდა შეეძლოთ ხელმისაწვდომი ფორმატის ასლების გავრცელება არაკომერციული გაქირავების ან ელექტრონული კომუნიკაციის გზით. სწორედ აღნიშნული სტატუსის მინიჭების მოთხოვნით, მიმდინარე წლის 2 მაისს საქპატენტს მიმართა სსიპ – ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტმა, ხოლო 23 აგვისტოს – თბილისის №202-ე საჯარო სკოლამ. შედეგად, საქპატენტის თავმჯდომარის ბრძანებით, 29 მაისს თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტს, ხოლო 18 სექტემბერს №202-ე საჯარო სკოლას მიენიჭა ავტორიზებული პირის სტატუსი.
საქართველოში არსებული რეალობიდან გამომდინარე, ერთ-ერთ მთავარ გამოწვევას წარმოადგენს მხედველობადაქვეითებული ან კითხვის უნარის არმქონე პირებისთვის საგანმანათლებლო, სასწავლო, ადაპტაციური კითხვის უზრუნველყოფა და ინფორმაციაზე წვდომა. 2022 წლის მონაცემებით, საქართველოში მხედველობის დარღვევების (უსინათლობის ჩათვლით) მქონე პირთა რაოდენობა შეადგენდა 8224 ადამიანს, რომელთა შორის 1515 არასრულწლოვანია. მარაკეშის შეთანხმების შედეგად მოქმედ ავტორიზებულ პირებს შესაძლებლობა ექნებათ, სხვა ქვეყნის ავტორიზებულ პირებთან თანამშრომლობით, მუდმივად იზრუნონ მათ ხელთ არსებულ მისაწვდომ ფორმატში გამოცემული ნაწარმოებების რაოდენობის ზრდაზე, რაც, თავისთავად, დაეხმარება ბენეფიციარებს ადგილობრივ და საერთაშორისო დონეზე არსებული ნაბეჭდი ნაწარმოებების ადაპტირებული ფორმატების მარტივად და ფინანსური დანახარჯების გარეშე მოპოვებაში.
მარაკეშის შეთანხმება 92 ქვეყანას აერთიანებს და ითვალისწინებს კონკრეტულ საშუალებებს, ადგენს გამონაკლისებს საავტორო და მომიჯნავე უფლებებიდან ექსკლუზიურად კითხვის უნარის დარღვევის მქონე ადამიანებისათვის, ხელს უწყობს ადაპტირებული მასალების შექმნას და მათ საერთაშორისო მიმოქცევას მნიშვნელოვანი ფინანსური რესურსების გაღების გარეშე, კერძოდ: შეთანხმება მოითხოვს, რომ ხელშემკვრელმა მხარეებმა განახორციელონ საკუთარ კანონმდებლობაში შესაბამისი შეზღუდვებისა და გამონაკლისების იმპლემენტაცია, რათა დაშვებულ იქნეს ნაწარმოებთა რეპროდუცირება, გავრცელება და ხელმისაწვდომობა უსინათლოთა, მხედველობა დაქვეითებულთა და სხვაგვარად შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებისთვის, მათ შორის, მათთვისაც, ვისაც არ შეუძლიათ ასეთი ნაწარმოების ხელში დაჭერა.

Georgia Joined the Marrakesh Treaty
According to the resolution of the Parliament of Georgia of September 17, 2024, Georgia joined the “Marrakesh Treaty to Facilitate Access to Published Works for Persons Who Are Blind, Visually Impaired, or Otherwise Print Disabled” of June 27, 2013 (hereinafter – the Marrakesh Treaty).
The Committee on the Rights of Persons with Disabilities of the World Intellectual Property Organization by the conclusion of March 21, 2023, gave a recommendation to Georgia regarding ratification and implementation of the “Marrakesh Treaty” on the national level. At the time of ratification of the Treaty, it was necessary to amend the existing legislation, thus, by the co-authorship of Sakpatenti, on the basis of the Marrakesh Treaty, amendments were prepared and entered in the Law of Georgia “On Copyright and Related Rights” (Law of December 15, 2023).
To ensure full-fledged implementation of the “Marrakesh Treaty”, by the Order of Mr. Soso Giorgadze, Chairman of Sakpatenti, the Rule of Granting the Status of an Authorized Entity to an Institution, Cancellation of this Status and Provision of Information to the National Intellectual Property Center of Georgia – “Sakpatenti” was also defined. As regards the concept of an authorized entity, it is established by the Marrakesh Treaty proper and means an entity that is authorized by the government to provide education, instructional training, adaptive reading or information access to beneficiary persons. Authorized entities shall be permitted to supply an accessible format copy of a work by non-commercial lending or by electronic communication. On May 2 of the current year, LEPL Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, and on August 23 – Tbilisi Public School №202 applied to Sakpatenti with a request to grant the above-mentioned status. As a result, by the Order of Chairman of Sakpatenti, the status of an authorized entity was granted to Tbilisi State University on May 29, and to Public School №202 – on September 18.
Proceeding from the reality in Georgia, one of the main challenges is provision of education, instructional training, adaptive reading and information access to persons having a visual impairment or a reading disability. According to 2022 data, the number of persons with a visual impairment (including blindness) in Georgia was 8224 persons, of these – 1515 juveniles. On the basis of the Marrakesh Treaty, authorized entities will have an opportunity, in cooperation with authorized entities of other countries, to care constantly to expand the number of works published in accessible formats, available to them, which, in itself, will help beneficiary persons to obtain adapted formats of printed works existing at the local and the international level easily and without financial expenses.
The Marrakesh Treaty unites 92 countries and provides for specific measures, establishes a set of limitations and exceptions to copyright and related rights exclusively for people with reading disabilities, supports creation of specially-adapted materials and their international circulation without spending considerable financial resources. Namely: the Treaty requires from contracting parties to implement limitations and exceptions in their national legislations so that to allow reproduction, distribution and making available of works to persons who are blind, visually impaired or have other disability, including those who are unable to hold a book.