საქპატენტსა და საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა
21 ნოემბერი 2024 წ.
საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნულ ცენტრსა და საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა. მემორანდუმს ხელი საქპატენტის თავმჯდომარემ სოსო გიორგაძემ და კონკურენციის სააგენტოს ხელმძღვანელმა ირაკლი ლექვინაძემ მოაწერეს.
მემორანდუმის მიზანია მხარეებს შორის თანამშრომლობის გაღრმავება კონკურენციის, ანტი-დემპინგური და მომხმარებლის დაცვის პოლიტიკისა და ინტელექტუალური საკუთრების დაცვის პოლიტიკის განხორციელების პროცესში.
ინფორმირებულობის უზრუნველსაყოფად მხარეები ერთმანეთს გაუზიარებენ გამოცდილებას მიმდინარე ტენდენციებისა და საუკეთესო პრაქტიკის შესახებ, გამართავენ შეხვედრებს და კონსულტაციებს მხარეთა ექსპერტებს შორის, სადაც ორმხრივი ინტერესის გათვალისწინებით იმსჯელებენ კონკრეტულ მნიშვნელოვან საკითხებზე. შეხვედრაზე მხარეებმა აღნიშნეს, რომ საქპატენტი და კონკურენციის სააგენტო სამომავლოდ სხვადასხვა სახის აქტივობას განახორციელებენ. კერძოდ, ჩატარდება ერთობლივი კამპანიები თუ ღონისძიებები, რომლებიც მიმართული იქნება ინტელექტუალური საკუთრების დაცვის სფეროში საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებაზე, ყურადღება გამახვილდება ბიზნეს-სექტორში კონკურენციის, ანტი-დემპინგური და მომხმარებლის უფლებების დაცვის საკითხებზე.
ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმს ხელი მოეწერა კონკურენციისა და მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ საერთაშორისო კონფერენციის ფარგლებში, რომელიც თბილისში წელს უკვე მესამედ ჩატარდა. ღონისძიების მიზანი საქართველოში კონკურენციის პოლიტიკის გაძლიერება და მომხმარებლის უფლებების მექანიზმების გაუმჯობესებაა. კონფერენციის ფარგლებში განიხილეს კონკურენციის პოლიტიკის მომხმარებელთა უფლებების დაცვის მექანიზმები და მარეგულირებელი უწყებების მიერ განხორციელებული აქტივობები. სამდღიანი ღონისძიება საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოსთან ერთად, ეროვნული ბანკის, ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის, ასევე, დაზღვევის სახელმწიფო ზედამხედველობის სამსახურისა და კომუნიკაციების კომისიის ორგანიზებით გაიმართა. კონფერენცია საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოსა და საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნულ ცენტრს შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმის გაფორმებით დასრულდა.

A Memorandum of Cooperation was Signed Between Sakpatenti and the Georgian Competition and Consumer Agency
November 21, 2024
A Memorandum of Cooperation was concluded between Sakpatenti and the Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA). The Memorandum was signed by Mr. Soso Giorgadze, Chairman of Sakpatenti, and Mr. Irakli Lekvinadze, Chairman of the Georgian Competition and Consumer Agency.
The Memorandum is aimed to deepen cooperation between the parties in the process of implementation of competition, anti-dumping and consumer protection and intellectual property protection policies.
To ensure awareness raising, the parties will share experience on current tendencies and best practices, hold meetings and consultations between the experts of the parties, during which they will discuss specific important issues taking into account mutual interest. At the meeting, the parties noted that Sakpatenti and GCCA will implement various activities in future. In particular, joint campaigns and events to raise public awareness in the field of intellectual property protection will be held, attention will be focused on issues of competition, anti-dumping and consumer rights protection in the business sector.
The Memorandum of Cooperation was signed within the International Conference on Competition and Consumer Rights Protection, this year being held in Tbilisi for already the third time. The purpose of the event is to strengthen the competition policy and improve mechanisms for protection of consumer rights in Georgia. Within the Conference, competition policy, consumer rights protection mechanisms and the activities carried out by the regulatory bodies were discussed. The three-day event was jointly organized by the Georgian Competition and Consumer Agency, the National Bank of Georgia, the Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission, the Insurance State Supervision Service of Georgia and the Communications Commission. The conference was concluded with signing of the Memorandum of Cooperation between the Georgian Competition and Consumer Agency and the National Intellectual Property Center of Georgia.