საქპატენტმა ციფრული ტრანსფორმაციის, ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების შესახებ პრეზენტაცია ჟენევაში, WIPO-ს ეგიდით გამართულ საერთაშორისო ღონისძიებაზე წარადგინა
17 აპრილი 2025 წ.
შვეიცარიაში, ქ. ჟენევაში, ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის (WIPO) სათავო ოფისში WIPO-ს საინფორმაციო და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების ხელმძღვანელობის დიალოგის (WILD) პირველი სესია გაიმართა, რომელიც მიზნად ისახავდა ინტელექტუალური საკუთრების უწყებებსა და ორგანიზაციებს შორის ციფრული ტექნოლოგიების მიმართულებით გამოცდილებისა და ინფორმაციის გაზიარებას.
ღონისძიება WIPO-ს გენერალურმა დირექტორმა დარენ ტანგმა გახსნა. სესიაზე განიხილეს ისეთი თემები, როგორებიცაა: განვითარებადი ტექნოლოგიები – ძირითადი გამოწვევები და შესაძლებლობები; ციფრული ბიზნესსტრატეგია და საუკეთესო პრაქტიკები; კიბერ მდგრადობა, ტექნოლოგიური ტენდენციების შედეგები; ხელოვნური ინტელექტის (AI) ინსტრუმენტები ინტელექტუალური საკუთრების ბიზნესგარემოსთვის; განვითარებადი ტექნოლოგიების გავლენა ინტელექტუალური საკუთრების ეკოსისტემებზე; ასევე, გლობალურ მონაცემთა გაცვლისა და გაზიარების პლატფორმები.
სესიაზე ციფრული ტრანსფორმაციისა და გამოწვევების შესახებ პრეზენტაციით წარსდგა საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის – „საქპატენტის“ ადმინისტრაციული დეპარტამენტის უფროსი სალომე ციმაკურიძე, რომელმაც მონაწილეებს გააცნო საქპატენტში მიმდინარე ციფრული ტრანსფორმაციის პროექტები, კერძოდ, საქმისწარმოების ელექტრონული სისტემის მოდერნიზება, რომელიც ითვალისწინებს ახალი ფუნქციონალებისა და ანალიტიკის დამატებას, მათ შორის, უსაფრთხო და მოქნილი ონლაინ გადახდის მოდულის შექმნას; ოპერაციული სისტემისა და მონაცემთა ბაზების განახლებას; პროცესების სრულყოფილ ავტომატიზაციასა და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან მონაცემთა მიმოცვლის ფუნქციების გაუმჯობესებას; მონაცემთა დაცვის გაძლიერებულ მექანიზმებსა და ავტორიზაციის სისტემებს. მან ისაუბრა, ასევე, არქივის დიგიტალიზაციის მიმდინარე პროექტის შესახებაც, რომელიც მიზნად ისახავს საქპატენტის დაარსების დღიდან არსებული მატერიალური დოკუმენტების სამეცნიერო-ტექნიკურ დამუშავებას, დიგიტალიზაციასა და საბოლოოდ ერთიანი, სტრუქტურირებული მატერიალური და ელექტრონული არქივის შექმნას.
სესიის მონაწილეებმა მიიღეს ინფორმაცია შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებისთვის საქპატენტის ვებგვერდის ადაპტირების შესახებაც. სალომე ციმაკურიძემ ისაუბრა, აგრეთვე, სამომავლო გეგმებზე, რომლებიც ორიენტირებულია ციფრული ეპოქის გამოწვევებთან საქპატენტის მაქსიმალურ ადაპტირებაზე.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოში ციფრული ტრანსფორმაცია ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ეროვნული პრიორიტეტია. საქართველოს მთავრობა აქტიურად უწყობს ხელს ციფრული ეკონომიკისა და საჯარო სერვისების ტრანსფორმაციას. ქვეყნის ციფრული განვითარებისა და სისტემების უსაფრთხოების მიზნებისთვის შემუშავებულია საქართველოს ციფრული მმართველობის 2025-2030 წლებისა და კიბერუსაფრთხოების ცნობიერების ამაღლების 2025-2030 წლების სტრატეგიები. საქპატენტი იზიარებს რა ქვეყნის ციფრული განვითარების პოლიტიკას, შესაბამისად განსაზღვრავს საქმიანობის ციფრული ტრანსფორმაციის დღის წესრიგსაც.

Sakpatenti Delivered a Presentation on Digital Transformation, Information and Communication Technology at the Event Held Under the Aegis of WIPO in Geneva
April 17, 2025
The First Session of the WIPO Information and Communication Technology Leadership Dialogue (WILD) was held in Geneva, Switzerland, at the headquarters of the World Intellectual Property Organization (WIPO), which was aimed to share experience and information between IP offices and organizations in the direction of digital technologies.
The event was opened by Mr. Daren Tang, Director General of WIPO. At the session the following themes were discussed: Emerging technologies: key challenges and opportunities; Digital business strategy and best practices; Cyber resiliency, Implications of technology trends; AI tools for IP businesses; Impact of emerging technologies on IP ecosystems; Global IP data exchange and sharing platforms.
At the session, Ms. Salome Tsimakuridze, Head of the Administration Department, National Intellectual Property Center of Georgia – “Sakpatenti”, delivered a presentation on Digital Transformation and Key Challenges and introduced to the participants the ongoing projects pertaining to digital transformation at Sakpatenti, namely, upgrading of the electronic filing system, which covers adding new functionalities and analytics, including a secure and flexible online payment module; upgrading the operation system and databases; full automation of processes and improving the functions of data exchange with international organizations; enhanced data protection mechanisms and authorization systems. She also spoke about the archive digitization project, which is aimed at scientific-technical processing of material documents accumulated since the establishment of Sakpatenti, their digitization and creation of a unified, structured material and digital archive.
The session participants were also informed about the adaptation of Sakpatenti website for persons with disabilities. Ms. Salome Tsimakuridze also touched upon the future plans, which are oriented to maximum alignment of Sakpatenti with the challenges of the digital era.
It is noteworthy that digital transformation is a key national priority for Georgia. The Government of Georgia actively supports transformation of digital economy and public services. To advance the country’s digital development and ensure system security, the Digital Governance Strategy of Georgia for 2025-2030 and the Cybersecurity Awareness Strategy for 2025-2030 have been developed. Sakpatenti fully shares the country’s digital development policies and this vision drives the digital transformation agenda of its activity.