ბუდაპეშტის უნივერსიტეტში WIPO-ს ახალი სამაგისტრო პროგრამა დაინერგა
ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციისა (WIPO) და უნგრეთის ინტელექტუალური საკუთრების უწყების (HIPO) სტრატეგიული თანამშრომლობის ფარგლებში, ბუდაპეშტის კორვინუსის უნივერსიტეტში ახალი საერთაშორისო ინგლისურენოვანი სამაგისტრო პროგრამა დაინერგა. პროგრამა 2026 წლის სექტემბრიდან ამოქმედდება და მიზნად ისახავს პრაქტიკული უნარ-ჩვევების განვითარებას ინტელექტუალური საკუთრების დაცვის, ლიცენზირებისა და კომერციალიზაციის სფეროში, ასევე მომავალი პროფესიონალების ინტერდისციპლინარულ მომზადებას სამართალში, ეკონომიკასა და ბიზნესში.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოში WIPO-ს, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტისა (KIU) და საქპატენტის ერთობლივი ძალისხმევით 2025 წლიდან დაინერგა საერთაშორისო სამაგისტრო პროგრამა „ინტელექტუალური საკუთრება, ინოვაციები და მეწარმეობა“.
უნივერსიტეტმა სტუდენტთა პირველი ნაკადი გასულ წელს მიიღო. ერთწლიანი ინგლისურენოვანი სამაგისტრო პროგრამის დამთავრების შემდეგ კურსდამთავრებულებს მიენიჭებათ ბიზნესადმინისტრირების მაგისტრის ხარისხი ინტელექტუალური საკუთრებისა და ინოვაციების მენეჯმენტში. სამაგისტრო პროგრამა წარმოადგენს უნიკალურ საგანმანათლებლო ინიციატივას, რომელსაც რეგიონში ანალოგი არ აქვს.
ნიშანდობლივია, რომ WIPO-სა და წევრი ქვეყნების თანამშრომლობით საერთაშორისო სამაგისტრო პროგრამების დანერგვა არა მხოლოდ უწყობს ხელს კონკრეტული ქვეყნის ინტელექტუალური საკუთრების დაცვის ეკოსისტემის გაძლიერებას საგანმანათლებლო და პროფესიული მიმართულებით, არამედ ახალგაზრდებს აძლევს შესაძლებლობას აიმაღლონ პროფესიული კვალიფიკაცია და დაიმკვიდრონ ღირსეული ადგილი გლობალურ ბაზარზე.

A New Master’s Programme of the WIPO has been Introduced at the University of Budapest
Within the strategic cooperation between the World Intellectual Property Organization (WIPO) and the Hungarian Intellectual Property Office (HIPO), a new international English-language Master’s programme has been introduced at Corvinus University of Budapest. The programme will start from September 2026. It aims to develop practical skills in IP protection, licensing and commercialization, and to equip the next generation of IP professionals with interdisciplinary expertise in law, economics and business.
It is noteworthy that in Georgia, the Master’s Program “Intellectual Property, Innovation and Entrepreneurship” was launched in 2025 with joint efforts of the WIPO, Kutaisi International University (KIU) and Sakpatenti.
The University welcomed the first cohort of students last year. Upon completion of the one-year English-language Master’s Program, the graduates will be awarded a Master of Business Administration (MBA) degree in Intellectual Property and Innovation Management. The Master’s Program represents a unique educational initiative which has no equivalent in the region.
It is significant that introduction of international Master’s programs in cooperation with WIPO and member state not only facilitates strengthening of the intellectual property protection ecosystem of a given country in educational and professional direction, but also offers the youth an opportunity to improve their professional qualification and occupy a worthy place on the global market.
For additional information on the MSc programme at the Corvinus University of Budapest, please visit: https://www.uni-corvinus.hu/post/landing-page/masters/msc-in-intellectual-property-management/?lang=en