ევროპის საპატენტო უწყების პრეზიდენტს, საქპატენტის თავმჯდომარესა და საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრს შორის შეხვედრა გაიმართა
20 აპრილი 2026 წ.
საქართველოს ევროპის საპატენტო უწყების (EPO) პრეზიდენტი ანტონიო კამპინოსი ეწვია. ვიზიტის ფარგლებში EPO-ს პრეზიდენტი მონაწილეობს საერთაშორისო კონფერენციაში „კვლევებიდან შედეგებამდე – პატენტების როლი ტექნოლოგიების გადაცემაში“, რომელიც საქპატენტის ორგანიზებით სასტუმროში „პარაგრაფი თავისუფლების მოედანზე“ იმართება.
კონფერენციის გახსნამდე ანტონიო კამპინოსი საქპატენტის თავმჯდომარეს სოსო გიორგაძეს და საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრს გივი მიქანაძეს შეხვდა. შეხვედრაზე მხარეებმა ისაუბრეს სამეცნიერო-აკადემიური საქმიანობის მნიშვნელობაზე, რაც საგამომგონებლო საქმიანობისა და ინოვაციების განვითარების წინაპირობაა.
კამპინოსმა აღნიშნა, რომ საქართველოში უკვე განხორციელდა ევროპული პატენტების ვალიდაციის მექანიზმის დანერგვა, რაც საქართველოში ევროპული პატენტების სამართლებრივ აღიარებას უზრუნველყოფს. საგულისხმოა, რომ ანტონიო კამპინოსის ვიზიტს წინ უძღვოდა საქართველოს მიერ ევროპის საპატენტო კონვენციასთან მიერთების შესახებ ევროპის საპატენტო ორგანიზაციაში (EPO) ოფიციალური მიმართვის გაგზავნა, რაც ქვეყნისთვის სრულფასოვანი წევრობის პერსპექტივას გულისხმობს. შეხვედრაზე ხაზგასმით ითქვა, რომ კონვენციაზე მიერთება ინტელექტუალური საკუთრების დაცვის თანამედროვე რეფორმების შედეგად გაძლიერებული სისტემის აღიარებაა. ამასთან, ეს არის შესაძლებლობა, რომ საქართველო კიდევ უფრო მეტად საინტერესო და მიმზიდველი გახდეს თანამედროვე ტექნოლოგიებისა და ინოვაციების მიმართულებით. ასევე, ამ სფეროში ინვესტიციების განხორციელების კუთხით, რასაც შესამჩნევი გავლენა ექნება სამეცნიერო საქმიანობის შედეგებზე.
მხარეებმა ისაუბრეს ინტელექტუალური საკუთრების სფეროში განათლების როლზე, ამ მიმართულებით არსებულ გამოწვევებზე, ასევე იმსჯელეს შემდგომი თანამშრომლობის პერსპექტივებზე და ურთიერთობის გაღრმავების შესაძლებლობებზე.

Meeting was Held Between the President of the European Patent Office, the Chairman of Sakpatenti, and the Minister of Education, Science and Youth of Georgia
April 20, 2026
The President of the European Patent Office (EPO) Mr. António Campinos is visiting Georgia. During the visit, the EPO President is participating in the International Conference: “From Research to Impact: The Role of Patents in Technology Transfer”, which is organized by Sakpatenti and is being held at the Paragraph Freedom Square Hotel.
Before opening the Conference, Mr. António Campinos held a meeting with Mr. Soso Giorgadze, Chairman of Sakpatenti, and Mr. Givi Mikanadze, Minister of Education, Science and Youth of Georgia. At the meeting the parties discussed the importance of scientific and academic work, which is a prerequisite for the development of inventive activity and innovations.
Mr. Campinos noted that the validation mechanism for European patents was already launched in Georgia, which ensures legal recognition of European patents in Georgia. Notably, the visit of Mr. Campinos was preceded by Georgia’s submission of a Letter of Interest to the European Patent Organisation to accede to the European Patent Convention, which means the prospect of full membership for the country. It was emphasized at the meeting that accession to the Convention represents recognition of the system strengthened through recent reforms in the field of intellectual property protection. In addition, this creates an opportunity for Georgia to become even more attractive as a destination for modern technologies, innovation, and investment in this sector, which will have a significant impact on the results of scientific activity.
The parties discussed the role of education in the intellectual property field, the existing challenges in this regard and considered the prospects of future cooperation and opportunities of strengthening relations.