სოსო გიორგაძე ევროპის საპატენტო უწყების პრეზიდენტთან ანტონიო კამპინოსთან ერთად „ბიოქიმფარმის“ საწარმოს ეწვია
21 აპრილი 2026 წ.
საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის - „საქპატენტის“ თავმჯდომარე სოსო გიორგაძე ევროპის საპატენტო უწყების პრეზიდენტთან ანტონიო კამპინოსთან ერთად ბიოტექნოლოგიურ კომპანია „ბიოქიმფარმს“ ეწვია. ვიზიტის ფარგლებში, დელეგაციამ დაათვალიერა საწარმოში მიმდინარე ტექნოლოგიური პროცესები. წარმოების ორგანიზებისა და ხარისხის მართვის მექანიზმების შესახებ ინფორმაცია სტუმრებს „ბიოქიმფარმის“ მმართველმა პარტნიორმა რატი ღოლიჯაშვილმა გააცნო.
„ბიოქიმფარმი“ ერთადერთი ქართული ბიოტექნოლოგიური კომპანიაა, რომელსაც ამ სფეროში ევროპული პატენტი აქვს მიღებული. აღსანიშნავია, რომ საქართველოს ფაგოთერაპიის მრავალწლიანი ტრადიცია გააჩნია. მდიდარი სამეცნიერო გამოცდილება და უწყვეტი კვლევითი საქმიანობა, დღესაც მნიშვნელოვან როლს ასრულებს ბაქტერიოფაგიის მიმართულებით საერთაშორისო სამეცნიერო სივრცეში. ამ მხრივ, ქვეყანა ინარჩუნებს ერთ-ერთ წამყვან პოზიციას როგორც ფუნდამენტური კვლევების, ისე პრაქტიკული სამედიცინო გამოყენების კუთხით.
„ბიოქიმფარმი“ ამ სახელწოდებით ფაგური პრეპარატების წარმოებისა და კომერციალიზაციის მნიშვნელოვან ცენტრად 1999 წელს ჩამოყალიბდა. „ბიოქიმფარმის“ საწარმო გამოირჩევა მაღალი ხარისხის სტანდარტების დანერგვით, ინოვაციური პროდუქციის შექმნითა და საერთაშორისო აღიარებით, რაც განაპირობებს მის მნიშვნელოვან წვლილს ჯანდაცვის სისტემის გაუმჯობესებაში როგორც სამეცნიერო, ისე ეკონომიკური განვითარების კუთხით. აღსანიშნავია, რომ ევროპის საპატენტო უწყებას გაცემული აქვს პატენტი EP 3810162 B1 კომპანიის გამოგონებაზე „კუჭ-ნაწლავის ინფექციების საწინააღმდეგო ანტიმიკრობული შემადგენლობა და მისი გამოყენება“. ანტიმიკრობულ შემადგენლობაში შემავალი ბაქტერიოფაგები კი დეპონირებულია საპატენტო პროცედურის მიზნებისათვის მიკროორგანიზმთა დეპონირების საერთაშორისო აღიარების შესახებ ბუდაპეშტის ხელშეკრულების შესაბამისად.
აღსანიშნავია, რომ ევროპის საპატენტო უწყების პრეზიდენტმა ანტონიო კამპინოსმა, დელეგაციასთან ერთად, საქართველოში ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში მონაწილეობა მიიღო საქპატენტის მიერ ორგანიზებულ საერთაშორისო კონფერენციაში „კვლევებიდან შედეგებამდე – პატენტების როლი ტექნოლოგიების გადაცემაში“.

Mr. Soso Giorgadze together with Mr. António Campinos, President of the European Patent Office, visited the “Biochimpharm” Enterprise
April 21, 2026
Mr. Soso Giorgadze, Chairman of the National Intellectual Property Center of Georgia – “Sakpatenti”, together with Mr. António Campinos, President of the European Patent Office (EPO), visited the biotechnology company “Biochimpharm”. Within the visit, the delegation observed the technological processes underway at the enterprise. Mr. Rati Golijashvili, Managing Partner of “Biochimpharm", informed the visitors about the organization of the production and quality management mechanisms.
“Biochimpharm” is the only Georgian biotechnological company, which has obtained a European patent in this field. It is noteworthy that Georgia has a long-standing tradition of phage therapy. The rich scientific experience and continuous research activity still play an important role in the international scientific community in the field of bacteriophages. In this regard, the country maintains one of the leading positions from the viewpoint of fundamental studies as well as practical medical application.
“Biochimpharm” under this name was established in 1999 as a significant centre for production and commercialization of phage preparations. The “Biochimpharm” enterprise is distinguished by the introduction of high quality standards, the development of innovative products and international recognition, which determines its considerable contribution to the improvement of the healthcare system in terms of both scientific and economic development. It should be noted that the European Patent Office has granted the patent EP 3810162 B1 for the company’s invention “Antimicrobial composition against gastrointestinal infections and the use thereof”. [SK1.1]The bacteriophages included in the antimicrobial composition are deposited in accordance with the Budapest Treaty on the International Recognition of the Deposit of Microorganisms for the Purposes of Patent Procedure.
It is noteworthy that within the official visit to Georgia, Mr. António Campinos, President of the European Patent Office, together with the delegation, participated in the International Conference: “From Research to Impact: The Role of Patents in Technology Transfer”, organized by Sakpatenti.