ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციისა (WIPO) და საქპატენტის ორგანიზებით თბილისში საერთაშორისო კონფერენცია მიმდინარეობს, რომელშიც ევროპის 14 ქვეყანა მონაწილეობს
28 აპრილი 2026 წ.
ცენტრალური ევროპისა და ბალტიის ქვეყნების ჯგუფის (CEBS) საერთაშორისო კონფერენცია ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციისა (WIPO) და საქპატენტის ორგანიზებით, თბილისში, სასტუმრო „შერატონ მეტეხი პალასში“ იმართება. კონფერენციის მონაწილეები განიხილავენ თანამედროვე ეკონომიკაში ინტელექტუალური საკუთრების ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ობიექტის – დიზაინის როლს, ასევე დიზაინის სამართლის რიადის ხელშეკრულებისა (RDLT) და სამრეწველო დიზაინის საერთაშორისო რეგისტრაციის ჰააგის სისტემის მნიშვნელოვან ასპექტებს. კონფერენცია აერთიანებს ევროპის 14 სახელმწიფოს (ჩეხეთი, პოლონეთი, ალბანეთი, თურქეთი, ბოსნია და ჰერცეგოვინა, ბულგარეთი, უნგრეთი, მონტენეგრო, ჩრდილოეთ მაკედონია, მოლდოვა, რუმინეთი, სერბეთი, სლოვაკეთი და საქართველო). ღონისძიებაში, ასევე, მონაწილეობენ მაღალი რანგის სტუმრები WIPO-დან, სპეციალურად მოწვეული პროფესორი კემბრიჯის უნივერსიტეტიდან, ცნობილი ქართველი და უცხოელი დიზაინერები.
კონფერენცია მისასალმებელი სიტყვით გახსნა საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის უფროსმა ლევან ჟორჟოლიანმა. ღონისძიების მონაწილეებს სიტყვით მიმართეს საქართველოს კულტურის მინისტრმა თინათინ რუხაძემ, საქართველოს პარლამენტის კულტურის კომიტეტის თავმჯდომარემ გიორგი გაბუნიამ, საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრის მოადგილემ ბაია კვიციანმა, ასევე, საქპატენტის თავმჯდომარემ სოსო გიორგაძემ და WIPO-ს სასაქონლო ნიშნების, სამრეწველო დიზაინისა და გეოგრაფიული აღნიშვნების დეპარტამენტის დირექტორმა მარკუს ჰოპერგერმა. კონფერენციის მონაწილეებს ჟენევიდან დისტანციურად მიმართა WIPO-ს გენერალურმა დირექტორმა დარენ ტანგმა.
ღონისძიებაზე განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმობა დიზაინის დაცვის მნიშვნელობას მეწარმეობისა და კრეატიული ინდუსტრიების განვითარებაში, რაც ხელს შეუწყობს ინოვაციების წახალისებას, კონკურენტული გარემოს გაძლიერებასა და ინვესტიციების მოზიდვას. სესიაზე განისაზღვრება დიზაინის გავლენა რეგიონისა და მის ფარგლებს გარეთ არსებულ ეკონომიკაზე.
აღსანიშნავია, რომ საქპატენტის ინიციატივით უკვე დაწყებულია შიდასახელმწიფოებრივი პროცედურები რიადის ხელშეკრულებაზე საქართველოს მიერთების მიზნით, რაც მნიშვნელოვანი ნაბიჯი იქნება ქვეყნის ინტელექტუალური საკუთრების სისტემის შემდგომი განვითარებისა და საერთაშორისო სტანდარტებთან დაახლოების პროცესში.
კონფერენციის სესიების პარალელურად, მონაწილეებისთვის გაიმართა ქართველი დიზაინერების ნამუშევრების გამოფენა, სადაც წარმოდგენილია ისეთი ცნობილი ეროვნული ბრენდები, როგორებიცაა: „ავთანდილი“, „ეშვი“, „დალოოდი“ და „სამოსელი პირველი“. ექსპოზიციაში წარმოდგენილია ასევე საქართველოს კულტურის სამინისტროსა და ხელოვნების სასახლე – კულტურის ისტორიის მუზეუმის ქართული ტრადიციული სამოსი და საიუველირო ხელოვნების ნიმუშები.

An International Conference, Organized by the World Intellectual Property Organization (WIPO) and Sakpatenti, is Held in Tbilisi, with the Participation of 14 European Countries
April 28, 2026
An International Conference of the Central European and Baltic States and Mediterranean Countries, organized by the World Intellectual Property Organization (WIPO) and Sakpatenti, is held in Tbilisi, at the Sheraton Metekhi Palace Hotel. The participants of the Conference discuss the role of design, one of the most important intellectual property subject-matters in modern economy, as well as important aspects of the Riyadh Design Law Treaty (RDLT) and the Hague System for the International Registration of Industrial Designs. The Conference brings together 14 European states (the Czech Republic, Poland, Albania, Turkey, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Hungary, Montenegro, North Macedonia, Moldova, Romania, Serbia, Slovakia and Georgia). The event also features high-ranking guests from the WIPO, specially invited Professor from the University of Cambridge, and well-known Georgian and foreign designers.
The Conference was opened with a welcome address by Mr. Levan Zhorzholiani, Head of the Government Administration, Government of Georgia. Opening addresses were also delivered by Ms. Tinatin Rukhadze, Minister, Ministry of Culture of Georgia, Mr. Giorgi Gabunia, Chairperson of the Culture Committee, Parliament of Georgia, Ms. Baia Kvitsiani, Deputy Minister, Ministry of Education, Science and Youth of Georgia, as well as by Mr. Soso Giorgadze, Chairman of Sakpatenti, and Mr. Marcus Höpperger, Senior Director, Department for Trademarks, Designs and Geographical Indications, Brands and Designs Sector, WIPO. Mr. Daren Tang, Director General of WIPO, addressed the participants remotely from Geneva.
At the event, attention will be focused on the importance of design protection in the development of entrepreneurship and creative industries, which will facilitate incentivizing of innovations, strengthening of the competitive environment and attraction of investments. The session will look at the effect of design on economies in the region and beyond.
It is noteworthy that on the initiative of Sakpatenti, domestic procedures have already been started for accession of Georgia to the Riyadh Treaty, which will be an important step in the process of the development of the intellectual property system of the country and its approximation to the international standards.
In parallel with the Conference sessions, an exhibition of works of Georgian designers is held for participants, where well-known national brands such as “Avtandil”, “Eshvi”, “Dalood” and “Samoseli Pirveli” are presented. The exposition also shows Georgian traditional clothing and specimens of jewelry from the Ministry of Culture of Georgia and the Art Palace of Georgia – Museum of Culture History.