ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციისა (WIPO) და საქპატენტის ერთობლივი საერთაშორისო კონფერენციის ფარგლებში, ქართველი დიზაინერების გამოფენა გაიმართა
29 აპრილი 2026 წ.
თბილისში დიზაინის დაცვის შესახებ საერთაშორისო კონფერენცია მიმდინარეობს, რომელიც ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციისა (WIPO) და საქპატენტის ორგანიზებით იმართება და მასში ევროპის 14 ქვეყანა მონაწილეობს.
კონფერენციის ფარგლებში, მოეწყო ქართველი დიზაინერების ნამუშევრების გამოფენა , სადაც წარმოდგენილია ისეთი ქართული ბრენდები, როგორებიცაა: „ავთანდილი“, „ეშვი“, „დალოოდი“ და „სამოსელი პირველი“. ექსპოზიცია, ასევე, აერთიანებს საქართველოს კულტურის სამინისტროსა და ხელოვნების სასახლე – კულტურის ისტორიის მუზეუმის ქართული ტრადიციული სამოსისა და საიუველირო ხელოვნების ნიმუშებს.
საერთაშორისო კონფერენციის თემა სწორედ დიზაინის დაცვის ძირითად გამოწვევებს უკავშირდება, სადაც განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა დიზაინის დაცვის მნიშვნელობას მეწარმეობისა და კრეატიული ინდუსტრიების განვითარებაში, რაც ხელს შეუწყობს ინოვაციების წახალისებას, კონკურენტული გარემოს გაძლიერებასა და ინვესტიციების მოზიდვას.
აღსანიშნავია, რომ გამოფენა კონფერენციის პარალელურად მიმდინარეობს. ექსპოზიცია ისეა მოწყობილი, რომ მნახველს აძლევს შესაძლებლობას ერთ სივრცეში გაეცნოს ქართული დიზაინის ნიმუშებს მრავალსაუკუნოვანი ტრადიციული სამოსიდან თანამედროვე ინტერპრეტაციებამდე, წარმოდგენილია როგორც ისტორიული, ტრადიციული ნიმუშები, ასევე თანამედროვე სამოსი, რომელიც ინარჩუნებს და ახლებურად გადმოსცემს წარსულს. შესაბამისად გამოფენა ასახავს ქართული დიზაინის განვითარებას და უწყვეტ კავშირს ტრადიციასა და თანამედროვეობას შორის.
გამოფენაზე წარმოდგენილი ცნობილი ქართველი დიზაინერები აქტიურად ოპერირებენ ქვეყნის ფარგლებს გარეთ, რაც კიდევ ერთი თვალსაჩინო დასტურია უნიკალური ქართული კულტურის ინტეგრაციისა თანამედროვე საერთაშორისო კულტურულ სივრცეში.

Within the Joint International Conference of the World Intellectual Property Organization (WIPO) and Sakpatenti, an Exhibition of Georgian Designers is Held
April 29, 2026
An International Conference on design protection is being held in Tbilisi, organized by the World Intellectual Property Organization (WIPO) and Sakpatenti, in which representatives from 14 European countries are participating.
Within the Conference, an exhibition of works of Georgian designers is being held, where Georgian brands such as “Avtandil”, “Eshvi”, “Dalood” and “Samoseli Pirveli” are presented. The exposition also unites Georgian traditional clothing and examples of jewelry from the Ministry of Culture of Georgia and the Art Palace of Georgia – Museum of Culture History.
The topic of the International Conference addresses the main challenges of design protection, special attention is devoted to the importance of design protection in the development of entrepreneurship and creative industries, which will help encourage innovation, strengthening of the competitive environment and attraction of investments.
It is noteworthy that the exhibition takes place in parallel with the sessions. The exhibition is designed to give visitors the opportunity to explore examples of Georgian design in one space, ranging from centuries-old traditional clothing to modern interpretations. It features both historical, traditional pieces and contemporary garments that reinterpret the past. Thus, the exhibition reflects the development of Georgian design and the uninterrupted connection between the tradition and the present time.
The well-known Georgian designers participating in the exhibition have a strong presence abroad, which is one more obvious confirmation of the integration of the unique Georgian culture into the modern global cultural space.