საქპატენტმა საქართველოსა და სერბეთის მთავრობებს შორის თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმებაზე მოლაპარაკებების პირველ რაუნდში მიიღო მონაწილეობა
23 მაისი 2026 წ.
ქალაქ ბელგრადში „საქართველოს მთავრობასა და სერბეთის რესპუბლიკის მთავრობას შორის თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ“ შეთანხმებაზე მოლაპარაკების პირველი რაუნდი გაიმართა.
ორ ქვეყანას შორის თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმების ერთ-ერთი თავი სრულად ეთმობა ინტელექტუალური საკუთრების სფეროში თანამშრომლობას, რაც მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს უფლებების დაცვის ეფექტიანი მექანიზმების განვითარებასა და საერთაშორისო სტანდარტებთან დაახლოებას.
მოლაპარაკებების რაუნდში საქპატენტის მხრიდან მონაწილეობა მიიღო იურიდიული დეპარტამენტის უფროსმა ანუკი ობოლაძემ, რომელიც ასევე შეხვდა სერბეთის ინტელექტუალური საკუთრების ოფისის წარმომადგენლებს. შეხვედრისას მხარეებმა ისაუბრეს ორმხრივ თანამშრომლობაზე ინტელექტუალური საკუთრების მიმართულებით. განიხილეს ურთიერთობების გაღრმავების შესაძლებლობები და მოლაპარაკების რაუნდში გათვალისწინებული ის ძირითადი ასპექტები, რომლებიც მიმართულია ინტელექტუალური საკუთრების სისტემის გაუმჯობესებასა და განვითარებაზე.
მოლაპარაკებების დაწყების შესახებ ერთობლივ განცხადებას გასული წლის დეკემბერში, ბელგრადში გამართული ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში, ხელი მოაწერეს საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა მარიამ ქვრივიშვილმა და სერბეთის შიდა და საგარეო ვაჭრობის მინისტრმა იაგოდა ლაზარევიჩმა.
შეთანხმება მიზნად ისახავს ორ ქვეყანას შორის არსებული სავაჭრო-ეკონომიკური ურთიერთობების გაღრმავებას, საექსპორტო შესაძლებლობების გაზრდასა და საბაჟო-საიმპორტო გადასახადებისგან თავისუფალი რეჟიმის დამკვიდრებას.

Sakpatenti Participated in the First Round of Negotiations on the Free Trade Agreement between the Governments of Georgia and Serbia
May 23, 2026
The first round of negotiations on the Free Trade Agreement between the Governments of Georgia and the Republic of Serbia was held in Belgrade.
One of the chapters of the Free Trade Agreement between the countries is fully devoted to cooperation in the intellectual property field, which will significantly facilitate the development of effective mechanisms for the protection of rights and approximation to international standards.
On the part of Sakpatenti, Ms. Anuki Oboladze, Head of the Legal Department, participated in the round of negotiations and also met with the representatives of the Intellectual Property Office of the Republic of Serbia. During the meeting, the parties discussed bilateral cooperation in the field of intellectual property. They considered the possibilities of deepening relations and the main aspects envisaged in the round of negotiations, which are aimed at the improvement and development of the IP system.
A joint statement on the launch of the negotiations was signed by Ms. Mariam Kvrivishvili, Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, and Ms. Jagoda Lazarević, Minister of Domestic and Foreign Trade of the Republic of Serbia, during an official visit to Belgrade in December last year. The agreement aims to deepen the existing trade and economic relations between the two countries, increase export opportunities and establish a duty-free customs and import regime.