საქპატენტსა და საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციას შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა
საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნულ ცენტრსა და საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციას შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა. მემორანდუმს ხელი მოაწერეს საქპატენტის თავმჯდომარემ სოსო გიორგაძემ და საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის თავმჯდომარემ ირაკლი ყანდაშვილმა.
თანამშრომლობის მიზანია ინტელექტუალური საკუთრების სამართლის სფეროში პროფესიული ცოდნისა და პრაქტიკული უნარების განვითარება, ცნობიერების ამაღლება, ინოვაციებისა და საგამომგონებლო საქმიანობის ხელშეწყობა, ასევე დარგის განვითარების მხარდაჭერა.
მემორანდუმის ფარგლებში მხარეები ერთობლივად განახორციელებენ საგანმანათლებლო, სამეცნიერო და პროფესიული განვითარების პროექტებს. დაგეგმილია კონფერენციების, სამუშაო შეხვედრების, დისკუსიების, ტრენინგების, სემინარებისა და საჯარო ლექციების ორგანიზება ინტელექტუალური საკუთრების აქტუალურ საკითხებზე.
თანამშრომლობა ასევე ითვალისწინებს ადვოკატების, პატენტრწმუნებულებისა და სხვა დაინტერესებული პირების კვალიფიკაციის ამაღლებას, საერთაშორისო და დონორ ორგანიზაციებთან თანამშრომლობის გაღრმავებას, ერთობლივი პუბლიკაციების მომზადებას, ასევე ინტელექტუალური საკუთრების სამართლის სფეროში კანონმდებლობისა და სამართლებრივი პრაქტიკის სრულყოფის მიმართულებით გამოცდილებისა და ინფორმაციის გაცვლას.
მხარეები მიიჩნევენ, რომ აღნიშნული თანამშრომლობა ხელს შეუწყობს ქვეყანაში ინტელექტუალური საკუთრების დაცვის სისტემის გაძლიერებას, პროფესიული კვალიფიკაციის ამაღლებასა და დარგის თანამედროვე გამოწვევებზე ეფექტიან რეაგირებას

A Memorandum of Cooperation was signed between Sakpatenti and the Georgian Bar Association
A Memorandum of Cooperation was signed between the National Intellectual Property Center of Georgia and the Georgian Bar Association. The Memorandum was signed by Mr. Soso Giorgadze, Chairman of Sakpatenti, and Mr. Irakli Kandashvili, Chairman of the Georgian Bar Association.
The purpose of the cooperation is to enhance professional knowledge and practical skills in intellectual property law, raise awareness, promote innovation and inventive activity, as well as support the further development of the field.
Under the Memorandum, the parties will jointly implement educational, scientific and professional development projects. It is planned to organize conferences, workshops, discussions, training sessions, seminars and public lectures on current issues of intellectual property.
The cooperation also envisages enhancing the professional qualifications of lawyers, patent attorneys and other interested professionals, the strengthening of cooperation with international and donor organizations, preparation of joint publications, as well as exchanging experience and information aimed at improving the legislation and legal practice in the field of intellectual property law.
The parties believe that this cooperation will contribute to strengthening the intellectual property protection system in the country, enhancing professional qualifications and improving the ability to respond effectively to the contemporary challenges in the given field.