საქპატენტმა და ევროპის საპატენტო უწყებამ ჟენევაში ერთობლივი მიღება გამართეს
ჟენევაში საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნულმა ცენტრმა – „საქპატენტმა” და ევროპის საპატენტო უწყებამ (EPO) ოფიციალური მიღება გამართეს, რომელსაც დაესწრნენ ევროპული პატენტების ვალიდაციის შეთანხმების მონაწილე ქვეყნების წარმომადგენლები.
საქართველოს მთავრობასა და ევროპის საპატენტო ორგანიზაციას შორის ვალიდაციის შესახებ შეთანხმება ძალაში 2024 წლის 15 იანვრიდან შევიდა. 2025 წლის დეკემბერში საქართველომ ოფიციალურად გამოხატა ინტერესი ევროპის საპატენტო კონვენციასთან მიერთების შესახებ, რასაც მიმდინარე წელს მოჰყვა საქართველოში ევროპის საპატენტო უწყების პრეზიდენტის, ანტონიო კამპინოსის ოფიციალური ვიზიტი. ამ ფონზე, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია საერთაშორისო თანამშრომლობის გაძლიერების, ევროპული საპატენტო სისტემის განვითარების ხელშეწყობისა და კოორდინაციის მიზნით, შვეიცარიის კონფედერაციაში გამართული ერთობლივი ღონისძიება.
ღონისძიებაზე დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართეს ევროპის საპატენტო უწყების პრეზიდენტმა ანტონიო კამპინოსმა და საქპატენტის თავმჯდომარემ სოსო გიორგაძემ. ანტონიო კამპინოსმა ყურადღება გაამახვილა ინტელექტუალური საკუთრების ეკოსისტემის განვითარების პროცესში ვალიდაციის შეთანხმების მნიშვნელობაზე. სოსო გიორგაძემ კი ისაუბრა საქართველოსა და ევროპის საპატენტო სისტემას შორის თანამშრომლობის ძირითად მიმართულებებზე, მიღწევებსა და სამომავლო ხედვებზე.
სტუმრებისათვის განსაკუთრებით ემოციური გამოდგა ღონისძიების კულტურული ნაწილი, სადაც წარმოდგენილი იყო ქართული მუსიკალური პროგრამა ანსამბლის „ბასიანი“ შესრულებით. აუდიტორიას საშუალება ჰქონდა გასცნობოდა უნიკალურ ქართულ მრავალხმიან სიმღერებს -ჩაკრულოსა და მრავალჟამიერს.
აღსანიშნავია, რომ შვეიცარიაში, ქალაქ ჟენევაში, ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის (WIPO) რიგით 68-ე გენერალური ასამბლეა მიმდინარეობს, რომლის ფარგლებში დაგეგმილია არაერთი მნიშვნელოვანი შეხვედრა და ღონისძიება, მათ შორის, უმნიშვნელოვანესია საქართველოს კულტურული და ისტორიული მემკვიდრეობისადმი მიძღვნილი საღამო, რომელიც 8 ივლისს საქპატენტის ორგანიზებით გაიმართება. აღნიშნულ ღონისძიებას დაესწრება საქართველოს პირველი ლედი თამარ ბაგრატიონი, ასევე დელეგატები მსოფლიოს 190-ზე მეტი ქვეყნიდან, საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები, სახელმწიფო უწყებების მაღალი რანგის თანამდებობის პირები და ინტელექტუალური საკუთრების სფეროს ლიდერები.

Sakpatenti and the European Patent Office Held a Joint Reception in Geneva
The National Intellectual Property Center of Georgia – “Sakpatenti” and the European Patent Office (EPO) held an official reception in Geneva, attended by representatives of the countries participating in the Agreement on Validation of European Patents.
The Agreement between the Government of Georgia and the European Patent Organisation on the Validation of European Patents entered into force on January 15, 2024. In December 2025, Georgia officially expressed its interest in acceding to the European Patent Convention, which was followed in 2026 by an official visit to Georgia by Mr. António Campinos, President of the European Patent Office (EPO). In this context, the joint event held in the Swiss Confederation is of particular significance, as it aims to strengthen international cooperation and facilitate coordination in the development of the European patent system.
During the event, Mr. António Campinos, President of the European Patent Office (EPO), and Mr. Soso Giorgadze, Chairman of Sakpatenti, addressed the audience. Mr. Campinos emphasised the importance of the Validation Agreement for the development of the intellectual property ecosystem. Mr. =Giorgadze outlined the main directions, achievements, and future vision of cooperation between Georgia and the European patent system.
The cultural program of the event proved particularly emotional for the participants, featuring a performance by the ensemble “Basiani”. Guests had the opportunity to enjoy Georgia's unique polyphonic songs, including "Chakrulo" and "Mravalzhamieri."
It is noteworthy that the 68th Series of Meetings of the Assemblies of the Member States of the World Intellectual Property Organization (WIPO) is currently being held in Geneva, Switzerland, during which several important meetings and events are taking place. Among them, the event dedicated to Georgia's cultural and historical heritage, to be hosted by Sakpatenti on July 8, will be one of the key events. The event will be attended by the First Lady of Georgia, Tamar Bagrationi, as well as delegates from more than 190 countries, representatives of international organizations, the diplomatic corps, senior government officials, and prominent leaders in the field of intellectual property.