სოსო გიორგაძე ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის (WIPO) გენერალურ დირექტორს დარენ ტანგს შეხვდა
10 ივლისი 2026 წ.
ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის (WIPO) გენერალური ასამბლეის რიგით 68-ე სესიის ფარგლებში, საქპატენტის თავმჯდომარე სოსო გიორგაძე და ჟენევაში გაერთიანებული ერების განყოფილებასა და სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციებში საქართველოს მუდმივი წარმომადგენელი რევაზ ლომინაძე შეხვდნენ WIPO-ს გენერალურ დირექტორს დარენ ტანგს.
შეხვედრაზე საქპატენტის თავმჯდომარემ დარენ ტანგს გადასცა „დიზაინის სამართლის შესახებ“ რიადის ხელშეკრულებასთან შეერთების სიგელი საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ირაკლი კობახიძის ხელმოწერით.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს პარლამენტმა 2026 წლის 26 ივნისს ერთხმად დაამტკიცა „დიზაინის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებები, რითაც დიზაინის დაცვის სფეროში მოქმედი კანონმდებლობა შესაბამისობაში მოვიდა „დიზაინის სამართლის შესახებ“ რიადის ხელშეკრულების მოთხოვნებთან, რაც მნიშვნელოვანი ნაბიჯია ქვეყნის ინტელექტუალური საკუთრების სისტემის შემდგომი განვითარებისა და საერთაშორისო სტანდარტებთან დაახლოების პროცესში.
აღსანიშნავია, რომ სწორედ დიზაინის რეგისტრაციასა და რიადის ხელშეკრულებას მიეძღვნა 2026 წელს თბილისში გამართული WIPO-სა და საქპატენტის ერთობლივი რეგიონული კონფერენცია, რომელშიც ევროპის 14 სახელმწიფოს წარმომადგენელი იღებდა მონაწილეობას.
შეხვედრის ფარგლებში ხაზი გაესვა განხორციელებულ მნიშვნელოვან რეფორმებსა და სტრატეგიული მნიშვნელობის ინიციატივებს, რომელთა შორის გამორჩეულია საერთაშორისო სამაგისტრო პროგრამა „ინტელექტუალური საკუთრება, ინოვაცია და მეწარმეობა“, რომელიც WIPO-ს, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტისა (KIU) და საქპატენტს შორის გაფორმებული სამმხრივი მემორანდუმის საფუძველზე, 2025 წლის შემოდგომიდან დაინერგა ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში და წარმოადგენს უნიკალურ საგანმანათლებლო შეთავაზებას რეგიონში.
შეხვედრაზე ასევე აღინიშნა, რომ პრემიერ-მინისტრის ინიციატივით, ქუთაისში, პარლამენტის ყოფილ შენობაში, თანამედროვე ტექნოლოგიური ჰაბის მოწყობა მიმდინარეობს, რომელშიც განთავსდება ასევე თანამედროვე, ინოვაციური ტექნოლოგიებით აღჭურვილი საქპატენტის სასწავლო ცენტრიც. პროექტის დასრულების შემდეგ, ახალი სასწავლო ცენტრი უზრუნველყოფს ინტელექტუალური საკუთრების სფეროში ცოდნის გავრცელებასთან დაკავშირებული ყველა მიმართულების სწავლებას.
შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ ჟენევაში საქართველოს მუდმივი წარმომადგენლობის პირველი მდივანი ირინე ხულუზაური და საქპატენტის იურიდიული დეპარტამენტის უფროსი ანუკი ობოლაძე.
WIPO-ს გენერალური ასამბლეის ფარგლებში საქპატენტის თავმჯდომარე უკვე შეხვდა ევროპის საპატენტო უწყების ხელმძღვანელს ანტონიო კამპინოსს, დაგეგმილია სხვა მნიშვნელოვანი შეხვედრები WIPO-ს აკადემიის დირექტორთან ჰონგბინგ შენსთან და სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციების ხელმძღვანელ პირებთან. მაღალი დონის შეხვედრების პარალელურად, წლევანდელი ასამბლეის ფარგლებში, მთავარი კულტურული ღონისძიება სწორედ საქპატენტის ორგანიზებით გაიმართა და საქართველოს კულტურულ და ისტორიულ მემკვიდრეობას მიეძღვნა. ღონისძიებას ესწრებოდნენ საქართველოს პირველი ლედი თამარ ბაგრატიონი, საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე ალექსანდრე ხვთისიაშვილი, ასევე ასეულობით დელეგატი მსოფლიოს 190-ზე მეტი ქვეყნიდან, დიპლომატიური კორპუსის, საერთაშორისო ორგანიზაციების, კულტურისა და ბიზნეს სექტორის წარმომადგენლები, სახელმწიფო უწყებების მაღალი რანგის თანამდებობის პირები და ინტელექტუალური საკუთრების სფეროს ლიდერები მთელი მსოფლიოდან

Mr. Soso Giorgadze Meets with Mr. Daren Tang, Director General of the World Intellectual Property Organization (WIPO)
July 10, 2026
Within the 68th Series of Meetings of the Assemblies of the Member States of the World Intellectual Property Organization (WIPO), Mr. Soso Giorgadze, Chairman of SAKPATENTI, and Mr. Revaz Lominadze, Permanent Representative of Georgia to the UN Office and other international organizations in Geneva, met with Mr. Daren Tang, Director General of WIPO.
During the meeting, the Chairman of SAKPATENTI presented to Mr. Daren Tang the instrument of accession of Georgia to the Riyadh Design Law Treaty (RDLT), signed by the Prime Minister of Georgia Mr. Irakli Kobakhidze. On 26 June 2026, the Parliament of Georgia unanimously adopted amendments to the Law of Georgia “On Design”, bringing Georgia’s design legislation into line with the requirements of the Riyadh Design Law Treaty. This marks an important step in the process of further development of Georgia's intellectual property system and its approximation to international standards.
It is noteworthy that the regional conference jointly organized by WIPO and SAKPATENTI in Tbilisi in 2026 was dedicated to the Economics of Design, the Riyadh Design Law Treaty (RDLT), and the Hague System for the International Registration of Industrial Designs. Representatives from 14 European countries participated in the conference.
At the meeting, particular emphasis was placed on the important reforms and strategic initiatives implemented by SAKPATENTI. Among them, the International Master’s Program “Intellectual Property, Innovation and Entrepreneurship” stands out, which, based on the trilateral memorandum signed between WIPO, Kutaisi International University (KIU) and SAKPATENTI, was introduced at Kutaisi International University (KIU) from autumn 2025 and represents a unique educational opportunity in the region.
It was also noted at the meeting that, at the initiative of the Prime Minister of Georgia, a modern technological hub is being established in the former Parliament building in Kutaisi. The hub will also accommodate SAKPATENTI’s Training Center, equipped with modern and innovative technologies. After completion of the project, the new Training Center will provide training across all areas of intellectual property education and knowledge dissemination.
The meeting was also attended by Ms. Irina Khuluzauri, First Secretary of the Permanent Mission of Georgia to Geneva, and Ms. Anuki Oboladze, Head of the Legal Department of SAKPATENTI.
Within the WIPO General Assembly, the Chairman of SAKPATENTI has already met with Mr. António Campinos, President of the European Patent Office (EPO). Other important meetings are also planned with Mr. Hongbing Chen, Director of WIPO Academy, and senior officials of other international organizations.
In parallel with the high-level meetings, this year the Assemblies' main cultural event was organized by SAKPATENTI, dedicated to Georgia's cultural and historical heritage. The event was attended by the First Lady of Georgia, Tamar Bagrationi, and the Deputy Minister of Foreign Affairs of Georgia, Mr. Alexander Khvtisiashvili. At the cultural event, SAKPATENTI hosted hundreds of delegates from different countries around the world, representatives of international organizations and the diplomatic corps, senior government officials and leading figures in the field of intellectual property.