სოსო გიორგაძე WIPO-ს აკადემიის დირექტორს ჰონგბინგ შენს შეხვდა
ქ. ჟენევაში ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის (WIPO) რიგით 68-ე გენერალური ასამბლეის ფარგლებში, საქპატენტის თავმჯდომარე სოსო გიორგაძე შეხვდა WIPO-ს აკადემიის დირექტორს ჰონგბინგ შენს.
შეხვედრაზე მხარეებმა განიხილეს საქართველოსა და WIPO-ს შორის არსებული თანამშრომლობის ფარგლებში განხორციელებული ერთობლივი პროექტები, მათ შორის, საერთაშორისო სამაგისტრო პროგრამა „ინტელექტუალური საკუთრება, ინოვაცია და მეწარმეობა“, რომელიც WIPO-ს, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტსა და საქპატენტს შორის გაფორმებული სამმხრივი მემორანდუმის საფუძველზე 2025 წლის შემოდგომიდან დაინერგა ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში და წარმოადგენს უნიკალურ საგანმანათლებლო შეთავაზებას რეგიონში. შეხვედრაზე ხაზი გაესვა საქპატენტის სასწავლო ცენტრისა და WIPO-ს აკადემიის აქტიურ თანამშრომლობას, რომლის ფარგლებშიც საქპატენტის სასწავლო ცენტრი ყოველწლიურად ახორციელებს არაერთ საგანმანათლებლო პროგრამას. მათ შორისაა გეოგრაფიული აღნიშვნების საერთაშორისო კურსი, ინტელექტუალური საკუთრების საზაფხულო სკოლა, ონლაინ კურსი DL101GE და სხვა თემატური ტრენინგები, რომელთა რაოდენობა წელიწადში 30-40-ს აღწევს და ასეულობით მონაწილეს აერთიანებს. აღნიშნულის გათვალისწინებით, საქპატენტისთვის ერთ-ერთ სტრატეგიულ მიმართულებას სწორედ სასწავლო ცენტრის შესაძლებლობების შემდგომი გაძლიერება წარმოადგენს. ამ კონტექსტში კი განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება ქუთაისში, პარლამენტის ყოფილ შენობაში, საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ინიციატივით, თანამედროვე ტექნოლოგიური ჰაბის მოწყობას, სადაც საქპატენტის ახალი სასწავლო ცენტრიც განთავსდება. პროექტის დასრულების შემდეგ, ახალი სასწავლო ცენტრი ინტელექტუალური საკუთრების სფეროში ცოდნის გავრცელებასთან დაკავშირებულ ყველა ძირითად მიმართულებას გააერთიანებს და აღიჭურვება თანამედროვე, ინოვაციური ტექნოლოგიებით.
საქპატენტის სასწავლო ცენტრი 2015 წელს დაფუძნდა საქართველოს მთავრობასა და WIPO-ს შორის გაფორმებული მემორანდუმის საფუძველზე. ცენტრმა, WIPO-ს აკადემიისა და საერთაშორისო პარტნიორების მხარდაჭერით, ჩამოაყალიბა ინტელექტუალური საკუთრების განათლების მრავალდონიანი სისტემა, რომელიც უზრუნველყოფს როგორც საბაზისო, ისე სპეციალიზებული ცოდნის გაზიარებას ინტელექტუალური საკუთრების დაცვის მიმართულებით. WIPO-ს აკადემიასთან თანამშრომლობით ახლო მომავალში იგეგმება ისეთი თანამედროვე და აქტუალური საკითხების სასწავლო კურსებში ინტეგრირება, როგორებიცაა: ხელოვნური ინტელექტი, ბლოკჩეინი და ენეფტი (NFT), ინტელექტუალური საკუთრება სოციალურ მედიაში, საავტორო უფლებები მედიისა და მუსიკალური ინდუსტრიისთვის, სოფლის მეურნეობაში ინტელექტუალური საკუთრების დაცვა და უფლებების აღსრულება.
შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ ჟენევაში საქართველოს მუდმივი წარმომადგენლობის პირველი მდივანი ირინე ხულუზაური და საქპატენტის იურიდიული დეპარტამენტის უფროსი ანუკი ობოლაძე.
აღსანიშნავია, რომ აკადემიის დირექტორი, ასევე დაესწრო წლევანდელი ასამბლეის ფარგლებში მთავარ კულტურული ღონისძიებას, რომელიც სწორედ საქპატენტის ორგანიზებით გაიმართა და საქართველოს კულტურულ და ისტორიულ მემკვიდრეობას მიეძღვნა. სტუმართა შორის იყვნენ საქართველოს პირველი ლედი თამარ ბაგრატიონი, დელეგატები მსოფლიოს 190-ზე მეტი ქვეყნიდან, საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები, სახელმწიფო უწყებების მაღალი რანგის თანამდებობის პირები და ინტელექტუალური საკუთრების სფეროს ლიდერები.
WIPO-ს გენერალური ასამბლეის ფარგლებში, საქპატენტის თავმჯდომარე უკვე შეხვდა WIPO-ს გენერალურ დირექტორს დარენ ტანგს, ასევე ევროპის საპატენტო უწყების და სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციების ხელმძღვანელ პირებს.

Mr. Soso Giorgadze Meets Mr. Hongbing Chen, Director of the WIPO Academy
Within the framework of the 68th Series of Meetings of the Assemblies of the Member States of the World Intellectual Property Organization (WIPO) in Geneva, Chairman of Sakpatenti, Mr. Soso Giorgadze, met with Mr. Hongbing Chen, Director of the WIPO Academy.
During the meeting, the parties discussed joint projects implemented within the framework of cooperation between Georgia and WIPO, including the international Master’s Programme “Intellectual Property, Innovation and Entrepreneurship”, which was launched at Kutaisi International University in autumn 2025 based on the Trilateral Memorandum of Understanding signed between WIPO, Kutaisi International University, and Sakpatenti. The programme represents a unique educational offering in the region.
The meeting highlighted the active cooperation between Sakpatenti’s Intellectual Property Education and Training Center and the WIPO Academy, within the framework of which Sakpatenti’s Training Center annually implements numerous educational programmes. These include the International Advanced Certificate Training Program on Geographical Indications, the WIPO distance learning General Course on Intellectual Property (DL-101GE), and other specialized training programmes. The number of such programmes reaches 30–40 annually and brings together hundreds of participants. In this regard, one of Sakpatenti’s strategic priorities is the further strengthening of the capacities of the Training Center.
In this context, particular importance is attached to the establishment of a modern Technology Hub in Kutaisi, in the former Parliament building, initiated by the Prime Minister of Georgia, where Sakpatenti’s new Training Center will also be located. Upon completion of the project, the new Training Center will bring together all major directions related to the dissemination of knowledge in the field of intellectual property and will be equipped with modern and innovative technologies.
Sakpatenti’s Intellectual Property Education and Training Center was established in 2015 on the basis of a Memorandum of Understanding signed between the Government of Georgia and WIPO. With the support of the WIPO Academy and international partners, the Center has developed a multi-level intellectual property education system, ensuring the dissemination of both basic and specialized knowledge in the field of intellectual property protection.
In cooperation with the WIPO Academy, the integration of modern and relevant topics into educational courses is planned in the near future, including artificial intelligence, intellectual property in social media, copyright protection for the media and music industries, intellectual property protection in agriculture, and enforcement of intellectual property rights.
The meeting was also attended by Ms. Irine Khuluzauri, First Secretary of the Permanent Mission of Georgia to the United Nations Office and other International Organizations in Geneva, and Ms. Anuki Oboladze, Head of the Legal Department of Sakpatenti.
It is noteworthy that the Director of the Academy also attended the main cultural event held within the framework of this year’s Assemblies, which was organized by Sakpatenti and dedicated to Georgia’s cultural and historical heritage. Among the guests were the First Lady of Georgia, Tamar Bagrationi, delegates from more than 190 countries around the world, representatives of international organizations and the diplomatic corps, high-ranking officials of state institutions, and leaders in the field of intellectual property.
Within the framework of the WIPO General Assembly, the Chairman of Sakpatenti has already held meetings with WIPO Director General Daren Tang, as well as with the heads of the European Patent Office and other international organizations.