Creative Business Cup Georgia - ქართული კრეატიული სტარტაპების ყოველწლიური ჩემპიონატი ჩატარდა
2017 წლის 11 და 15 ივნისს საქპატენტმა მონაწილეობა მიიღო კრეატიული სტარტაპების საქართველოს მეორე ჩემპიონატში Creative Business Cup Georgia (CBC) 2017. ჟიურის შემადგენლობაში მონაწილეობდა საქპატენტის გამოგონებების და ახალი ჯიშების დეპარტამენტის უფროსი მერაბ კუცია. პროექტების წინასწარი შეფასების მიზნით, საქპატენტმა ჩაატარა ასევე წინასწარი საპატენტო ძიება. სულ შემოვიდა 40 განაცხადი, რომელთაგან ჟიურის მიერ პირველ ტურში, 11 ივნისს, გადაირჩა 10 პროექტი, ხოლო ტურნირის ფინალში 15 ივნისს გამოვლინდა სამი გამარჯვებული გუნდი. ჟიურის გადაწყვეტილებით საპრიზო ადგილები შემდეგნაირად გადანაწილდა:
პირველი პრიზი - ღვინის ჩაი / Wine Tea (გიორგი ბუკია, გიორგი ნატროშვილი)
მეორე პრიზი - კოგნიტიური სათამაშოები / Cognitive Toys (თამაზ არუნაშვილი, მარიამ ამაშუკელი)
მესამე პრიზი - ქართული სუნელები / Spy Recipe (მაიკო ქავთარაძე, დავით ქავთარაძე).
გამარჯვებულებს გადაეცემათ ფულადი ჯილდოები და, ამასთანავე, პირველ ადგილზე გასული გუნდის 2 წევრი გაემგზავრება კოპენჰაგენში, სიბისის საერთაშორისო ფინალურ ტურნირზე.
ამის გარდა, განსაკუთრებული აღნიშვნის სერტიფიკატები სოციალური მნიშვნელობის პროექტების წარმოდგენისათვის გადაეცათ:
გარემოს რელიეფზე მორგებადი ახალი ტიპის სამშენებლო სისტემები - რევაზ ავალიშვილი
Wheel Set - ირაკლი გოდერძიშვილი; ლაშა ლორთქიფანიძე
Creative Business Cup Georgia - ქართული კრეატიული სტარტაპების ჩემპიონატი ყოველწლიურად იმართება. ჩემპიონატს ატარებს არასამთავრობო ორგანიზაცია "სიბისი ჯორჯია", რომელიც ქვეყნის მასშტაბით მოიძიებს და არჩევს ინოვაციურ სტარტაპებს. ჩემპიონატის ჟიური დაკომპლექტებულია საქართველოში სხვადასხვა სფეროში მოღვაწე ცნობილი ადამიანებით. ეროვნულ ჩემპიონატში გამარჯვებული გუნდები მიემგზავრებიან კრეატიული სტარტაპების საერთაშორისო ჩემპიონატზე Creative Business Cup, რომელიც ყოველწლიურად, ნოემბრის თვეში დანიაში იმართება. Creative Business Cup ამავდროულად, გლობალური მოძრაობაა, რომელიც თანამშრომლობს ინვესტორებთან, მედიასთან, მთავრობებთან და შემოქმედ მეწარმეებთან. საქპატენტი უკვე მეორე წელია მჭიდროდ თანამშრომლობს "სიბისი ჯორჯიასთან."

On June 11 and 15, 2017, Sakpatenti participated in the Second Championship of Georgian Creative Start-ups - Creative Business Cup Georgia (CBC) 2017. Mr. Merab Kutsia, Head of Inventions and New Plant Varieties and Animal Breeds Department of Sakpatenti was a member of the jury. For the preliminary assessment of the projects, Sakpatenti also carried out preliminary patent search. In total, 40 applications were filed and in the first round held on June 11th 2017, the jury selected 10 projects, whereas in the final round of the tournament, held on June 15th , three winning teams were revealed. According to the decision of the jury, the award-winning places were distributed as follows:
First award – Wine Tea (Giorgi Bukia, Giorgi Natroshvili)
Second award – Cognitive Toys (Tamaz Arunashvili, Mariam Amashukeli)
Third award – Georgian Spices (Maiko Kavtaradze, David Kavtaradze).
The winners will be handed over monetary awards and the team occupying the first position will travel to Copenhagen to participate in the CBC International Final Tournament.
In addition, for projects of social significance special certificates were awarded to the following participants:
New Type Building Systems Adaptable to the Environment Landscape – Revaz Avalishvili
Wheel Set – Irakli Goderdzishvili; Lasha Lordkipanidze.
Championship of Georgian Creative Start-ups - Creative Business Cup Georgia takes place annually. The event is organized by the non-governmental organization “CBC Georgia”, which looks for and selects innovative start-ups throughout the country. The jury of the Championship includes distinguished persons working in various fields in Georgia. The teams winning the National Championship travel to the International Championship of Creative Start-ups - Creative Business Cup, held annually in November, in Denmark. Creative Business Cup is at the same time a global movement, which cooperates with investors, media, governments and creative entrepreneurs. It is the second year since Sakpatenti is involved in the project in close cooperation with “CBC Georgia”.