პირველი მობილური ვებინარი WIPO-ს სერვისებისა და ინიციატივების შესახებ 26 მაისს გაიმართება
ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაცია (WIPO) იწყებს მობილური ვებინარების სერიას, რომელთა მიზანია, კორონავირუსის (COVID 19) პანდემიით გამოწვეული შეზღუდვების პირობებში, ყველა დაინტერესებულმა მხარემ მიიღოს დეტალური ინფორმაცია ორგანიზაციის მომსახურებებისა და ინიციატივების შესახებ. ვებინარის განმავლობაში თავად WIPO-ს ექსპერტები წარმოადგენენ ორგანიზაციის მომსახურებების ძირითად მახასიათებლებს და იმ ღონისძიებებს, რომლებიც WIPO-მ გაატარა პანდემიის დროს. 90 წუთის განმავლობაში ვებინარის მონაწილეებს მიეცემათ საშუალება ინტერაქტიული მეთოდით მიიღონ პასუხები სპეციფიკურ კითხვებზე და შეიძინონ პრაქტიკული ცოდნა შემდეგ თემებზე:
• საპატენტო კოოპერაციის ხელშეკრულების (PCT) საშუალებით გამოგონების საერთაშორისო დაცვა;
• ნიშნების საერთაშორისო რეგისტრაციის მადრიდის სისტემის საშუალებით სასაქონლო ნიშნების საერთაშორისო დაცვა;
• დიზაინების საერთაშორისო რეგისტრაციის შესახებ ჰააგის სისტემის საშუალებით დიზაინების საერთაშორისო დაცვა;
• ადგილწარმოშობის დასახელებების დაცვისა და მათი საერთაშორისო რეგისტრაციის შესახებ ლისაბონის შეთანხმების საშუალებით გეოგრაფიული აღნიშვნების საერთაშორისო დაცვა;
• დავების ალტერნატიული გადაწყვეტის, გლობალური ინფრასტრუქტურისა და ინტელექტუალური საკუთრების პორტალი.
პირველი მობილური ვებინარი, რომელიც გაიმართება 26 მაისს (2020წ.) 19:00 სთ (17:00 CEST) მიზნად ისახავს დაინტერესებულ მხარეებთან დაკავშირებას ევროპაში, ცენტრალურ აზიასა და ჩრდილოეთ ამერიკაში. მალევე გაიმართება სხვა ვებ-სემინარებიც. ინფორმაცია თითოეულის შესახებ ხალმისაწვდომია WIPO-ს ვებგვერდზე, სადაც წარმოდგენილია პროგრამა და სხვა დეტალური ინფორმაცია. ვებგვერდიდან ხელმისაწვდომი იქნება, ასევე, ვებინარის ჩანაწერებიც.

The WIPO First Online Roving Webinar on Services and Initiatives will Take Place on May 26
The World Intellectual Property Organization (WIPO) begins a series of online Roving Seminars, which aims to offer detailed information on WIPO services and initiatives to all stakeholders under the conditions of different measures of confinement and restrictions related to the COVID 19 pandemic. In the course of the webinar, WIPO experts will introduce the basic features of their respective services of the organization as well as the measures WIPO has adopted to address the COVID 19 pandemic. During 90 minutes participants of the webinar will be given an opportunity of interaction, receiving answers to specific questions and obtaining practical knowledge on the following issues:
• international protection of inventions under the Patent Cooperation Treaty (PCT);
• international protection of trademarks under the Madrid System for the International Registration of Marks;
• international protection of designs under the Hague system for the International Registration of Industrial Designs;
• ensuring international protection of geographical indications under the Lisbon Agreement for the Protection of Appellations of Origin and their International Registration;
• Alternative Dispute Resolution, Global Infrastructure and IP Portal.
The first webinar will take place on May 26, 2020 at 5 p.m CET, and will be aimed to reach out to the stakeholders in Europe, Central Asia and North America. Other seminars will follow soon. The information for each seminar is available on WIPO webpage where the program and other details will be offered. Webinar records will also be available on the same webpage.