შერიფ საადალა: „საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების უწყება არის ეფექტიანი თანამშრომლობის მოდელი“
საქართველოში ინტელექტუალური საკუთრების განათლების ხარისხიანი სისტემის შექმნაში საქპატენტს ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის (WIPO) აკადემია დაეხმარება. უწყების მხარდაჭერაზე მზაობა გაცხადდა საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების უწყების თავმჯდომარის მინდია დავითაძისა და აკადემიის ხელმძღვანელის შერიფ საადალას შეხვედრის დროს, რომელიც დისტანციურ რეჟიმში გაიმართა 2020 წლის 7 ოქტომბერს.
შეხვედრაზე თანამშრომლობის პრიორიტეტულ საკითხებს შორის WIPO-ს აკადემიის ხელმძღვანელმა დაასახელა ინტელექტუალური საკუთრების სასწავლო პროგრამების შექმნა და დანერგვა საქართველოს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში. ასევე, პრიორიტეტულ საკითხად გამოიკვეთა WIPO-ს პუბლიკაციებისა და WIPO-ს ინტელექტუალური საკუთრების სამართლის განვითარებული საფეხურის დისტანციური სწავლების კურსის “სასაქონლო ნიშნები, გეოგრაფიული აღნიშვნები და დიზაინი (DL-302)” მასალის ქართულ ენაზე თარგმნა და ადაპტირება.
საქპატენტის თავმჯდომარის მინდია დავითაძის მხრიდან შეხვედრაზე დაისვა საკითხი ინტელექტუალური საკუთრების სწავლების მეთოდოლოგიაში სერტიფიცირებული ტრენერების რიცხვის ზრდის აუცილებლობის შესახებ, აკადემიის მხრიდან გამოითქვა თანხმობა WIPO-ს აკადემიის დახმარებით განხორციელდეს ტრენერთა დამატებითი ტრენინგები (ToT). გარდა ამისა, WIPO-ს აკადემიისა და საქპატენტის სასწავლო ცენტრის თანამშრომლობის ფარგლებში დაიგეგმა ტრენინგი მოსამართლეებისთვის, სადაც ისინი გაეცნობიან ინტელექტუალური საკუთრების სფეროში არსებულ მნიშვნელოვან სასამართლო გადაწყვეტილებებს და მოწინავე ქვეყნების სასამართლო პრაქტიკას. აღნიშნული ტრენინგი მოთხოვნის შესაბამისად შეიქმნება ქართულ ენაზე, საქართველოს კანონმდებლობასთან შესაბამისობაში.
WIPO-ს აკადემიის ხელმძღვანელმა, შერიფ საადალამ განაცხადა: „აკადემია მიესალმება საქპატენტის ინიციატივებს. საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების უწყება არის ეფექტიანი თანამშრომლობის მოდელი“.
WIPO-ს აკადემია ინტელექტუალური საკუთრების დარგში განათლებისა და ადამიანური რესურსების მომზადების ცენტრია მსოფლიოში. აკადემიის დისტანციური სწავლების პროგრამები ხელმისაწვდომია ინტელექტუალური საკუთრების საკითხებით დაინტერესებული სხვადასხვა სფეროს წარმომადგენლებისთვის. აკადემიისა და საქპატენტის ხელმძღვანელი პირების შეხვედრა გაიმართა WIPO-ს რიგით 61-ე გენერალური ასამბლეის ფარგლებში, რომელიც წელს კორონავირუსის (COVID -19) პანდემიის მიზეზით ჰიბრიდულ რეჟიმში მიმდინარეობდა. საქართველოს დელეგაცია ასამბლეას დისტანციურ რეჟიმში დაესწრო.

Mr. Sherif Saadallah: “The Intellectual Property Office of Georgia is a Model of an Efficient Cooperation”
October 08, 2020
Sakpatenti will be assisted by the World Intellectual Property Organization (WIPO) Academy during the establishment of a high-quality system of intellectual property education. Support the Office was expressed during the remote meeting of Mr. Mindia Davitadze, Chairman of the Intellectual Property Office of Georgia, and Mr. Sherif Saadallah, Head of the Academy, held on October 7, 2020.
At the meeting, the Executive Director of WIPO Academy indicated establishment and implementation of intellectual property educational programs at higher educational institutions of Georgia among the key issues for cooperation. In addition, translation and customization of the WIPO publications and materials of the WIPO distance learning advanced course on Intellectual Property Law “Trademarks, Industrial Designs and Geographical Indications” (DL-302) in Georgian language has been stressed as a priority.
During the meeting, Sakpatenti Chairman Mr. Mindia Davitadze raised the point about the necessity of increasing the number of trainers certified by WIPO in the intellectual property teaching methodology. The Academy expressed its consent to conduct additional training of trainers (ToT) with the assistance of WIPO. Moreover, within the cooperation between the WIPO Academy and Sakpatenti Training Centre, training for judges was planned, which will enable the judges to become familiar with significant court decisions in the intellectual property field and with the judicial practice of leading countries. The above-mentioned training on demand will be created in the Georgian language, according to the legislation of Georgia.
As noted by the Executive Director of WIPO Academy Mr. Sherif Saadallah “The Academy is glad to hear the initiatives voiced by Sakpatenti. The Intellectual Property Office of Georgia is a model of an efficient cooperation”.
WIPO Academy is a global centre of education and training of human resources in the field of intellectual property. The distance learning programs of the Academy are available to representatives of various fields that are interested in intellectual property issues. The meeting of the top officials of the Academy and Sakpatenti was held within the 61st Series of meetings of the Assemblies of the Member States of the WIPO, which took place this year in the hybrid mode, due to the coronavirus (COVID 19) pandemic. The delegation of Georgia participated in the Assembly remotely.