საქპატენტში მატერიალური საარქივო მასალების გაციფრულება იწყება
საქპატენტსა და საქართველოს ეროვნულ არქივს შორის ხელშეკრულება გაფორმდა, რომლის საფუძველზე ეროვნული არქივი საქპატენტს საარქივო მომსახურებას გაუწევს უწყების მატერიალური თუ ელექტრონული არქივების შექმნის მიზნით.
არქივის ფორმირების პროცესში საქართველოს ეროვნული არქივი უზრუნველყოფს უწყების დაფუძნებიდან - დღემდე არსებული მატერიალური დოკუმენტაციის სამეცნიერო-ტექნიკურ დამუშავებას, რაც ეროვნული არქივის სარეკომენდაციო სტანდარტია. აღნიშნული პროცედურა გულისხმობს მატერიალური დოკუმენტების ექსპერტიზის ჩატარებას, აღწერათა შედგენას, გასანადგურებლად გამოსაყოფ დოკუმენტებზე მაკულატურის აქტის გაფორმებას და სხვ. აღნიშნული სამუშაოს ჩატარებისთანავე ეროვნული არქივი განახორციელებს მატერიალური მასალის გაციფრულებას (დიგიტალიზაციას). ამგვარად, სამომხმარებლო ინსტრუმენტების სპექტრის გაზრდის გზით, საქპატენტში მიღწეული იქნება ელექტრონულ და მატერიალურ ფორმატში დოკუმენტების მარტივი და სწრაფი ხელმისაწვდომობა, ასევე ინფორმაციის დაცვის დივერსიფიკაცია, სხვადასხვა ცვლილებებით გამოწვეული რისკებისა თუ ერთი სახეობის პროდუქტზე დამოკიდებულების შესამცირებლად.
აღნიშნული ღონისძიების ჩატარების აუცილებლობა განაპირობა მატერიალური დოკუმენტების ელექტრონულ ფორმატში მიგრაციამ. ამ დაჩქარებული ციფრული ტრანსფორმაციის პირობებისა და ხარისხის მართვის საერთაშორისო სტანდარტის ISO 9001:2015 მოთხოვნების (დოკუმენტირებული ინფორმაციის მართვის ნაწილში) გათვალისწინებით, საქპატენტში გადაწყდა 1992-2017 წლებში ფორმირებული იმ დოკუმენტების სისტემაში მოყვანა, რომლებიც დაწესებულების სხვადასხვა სივრცეშია თავმოყრილი და საჭიროებს ერთგვაროვნად ორგანიზებას.
არქივის მოწესრიგებისა და ფორმირების პროცესში, ასევე გამოყენებული იქნება საქპატენტის თანამშრომლების რესურსი. მათ უკვე ჩაუტარდათ საარქივო საქმის შესახებ თეორიული და პრაქტიკული სწავლება. საქპატენტის მატერიალური და ელექტრონული არქივის ფორმირება ხანგრძლივი პროცესია და საორიენტაციოდ 5 წელი გასტანს. ორგანიზაციისთვის თანამედროვე ციფრული ტექნოლოგიები არის ელექტრონულ დოკუმენტებთან მიღწევადობის გაუმჯობესების შესაძლებლობა და მუდმივი შენახვის გარანტია.

Digitization of Paper Archival Materials is Starting at Sakpatenti
An agreement was signed between Sakpatenti and the National Archives of Georgia, based on which the National Archives will provide archival services to Sakpatenti for the purpose of creating material and electronic archives of the Office.
In the process of forming the archive, the National Archives of Georgia will ensure scientific and technical processing of the existing material documentation from the foundation of the Office to the present day, which is the recommended standard of the National Archives. The mentioned procedure implies conducting examination of material documents, drawing up descriptions, signing a waste paper act for documents to be destroyed, etc. After completion of the mentioned work, the National Archives will carry out digitization of the paper material. Thus, by increasing the range of consumer tools, easy and fast access to documents in electronic and material formats will be achieved at Sakpatenti, as well as diversification of information protection, to reduce risks caused by various changes and dependence on one type of product.
The necessity to carry out the above-mentioned activity was caused by the migration of material documents to electronic format. Taking into account the conditions of this accelerated digital transformation and the requirements of the international quality management standard ISO 9001:2015 (management of documented information), it was decided at Sakpatenti to systematize the documents formed in 1992-2017, which are preserved at different areas of the institution and require uniform organization.
In the process of organization and formation of the archive, the resources of Sakpatenti staff will also be used. They have already passed theoretical and practical training on archival work. Formation of the material and electronic archive of Sakpatenti is a long process and will last approximately 5 years. For the organization, modern digital technologies are an opportunity to improve access to electronic documents and a guarantee of permanent storage.